20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czym się różni umowa o pracę (19-07-2011)


Czym się różni umowa o pracę od umowy cywilnoprawnej?

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Ukrainy

Pismo Nr 151/06/186-11, z dnia 16.05.2011

1.Zgodnie z obowiązującym prawem wykonanie prac, świadczenie usług przez osoby fizyczne może być wykonywane zarówno na podstawie umowy o pracę, jak również na podstawie umów cywilnoprawnych,

Przy wykonywaniu prac, świadczeniu usług na podstawie umów o pracę powinno być przestrzegane  prawo pracy, a przy zawieraniu umów cywilnoprawnych prawo cywilne.

Zgodnie z art.21 Kodeksu Ustaw o Pracy Ukrainy za umowę o pracę uważa się porozumienie między pracownikiem i właścicielem przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub upoważniony przez nich organ, bądź osobę fizyczną na podstawie której pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonej w porozumieniu przestrzegając regulamin wewnętrzny pracy, a właściciel przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub upoważniony przez niego organ, bądź osoba fizyczna zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia i zabezpieczenia warunków pracy nieodzownych do wykonania pracy przewidzianych prawem pracy, w umowie zespołowej i porozumieniem stron.

Zawarcie umowy o pracę sporządza się nakazem, bądź rozporządzeniem właściciela lub upoważnionego przez niego organu o przyjęciu pracownika do pracy (ust.3art.24 Kodeksu Ustaw o Pracę).  

Przyjęcie do pracy odbywa się zgodnie z strukturą etatów organizacji - pracownika przyjmuje się do pracy (stanowisko) ujęte w strukturze etatów przedsiębiorstwa wg określonej kwalifikacji, zawodu, stanowiska.

Pracownikowi gwarantuje się wynagrodzenie określone prawem pracy, gwarancje, ulgi, rekompensaty itp.

Za umowę cywilnoprawną uważa się rodzaj umowy zawieraną zgodnie z prawem cywilnym.

Na podstawie umowy cywilnoprawnej wynagradzany jest nie proces pracy, a jej wynik, określany po zakończeniu pracy oraz potwierdzany aktami zdawczo - odbiorczymi wykonanych prac, robót (świadczonych usług) na podstawie których odbywa się wypłata.

W umowie cywilnoprawnej proces organizacji pracy pozostaje w jej ramach, jej celem jest otrzymanie określonego wyniku materialnego.

Osoba, wykonująca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest podporządkowana regulaminom pracy, sama organizuje i wykonuje powierzone zadania wg własnego ryzyka.

W tych przypadkach nie obowiązuje prawo pracy.

2. Zgodnie z art.1 Ustawy Ukrainy " O związkach zawodowych, ich prawach i gwarancji działalności" za pracodawcę uważa się  -  właściciela przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji niezależnie od formy własności, rodzaju działalności, niezależności branżowej lub upoważniony przez niego organ (kierownik), bądź osobę fizyczną , który zgodnie z prawem wykorzystuje najmowaną pracę.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu Cywilnego Ukrainy filie i przedstawicielstwa (odrębne jednostki osoby prawnej) korzystają z majątku tworzącej osoby prawnej oraz prowadzące działalność na podstawie zatwierdzonych przez nią regulaminów.

Kierownicy filii i przedstawicielstw wybierani są przez osobę prawną , prowadzą działalność na podstawie wydanego przez nią pełnomocnictwa.

Właściciel lub upoważniony przez nią organ (jednoosobowy kierownik lub zespół) może otrzymać prawo do zawierania i rozwiązywania umów o pracę z kierownikiem odrębnej jednostki.

Zastępca naczelnika Wydziału Prawnego - Naczelnik Wydziału O. Tulina



Powrót Wszystkie Aktualności