20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Dotyczy procedur wykupienia akcji przez spółkę akcyjną (27-07-2010)


Dotyczy procedur wykupienia akcji przez spółkę akcyjną

 

Wyjaśnienie zatwierdzone Decyzją Państwowej Komisji ds. Papierów i Rynku Funduszy Nr 304, z dnia 23.02.2010.

Państwowa Komisja ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy zgodnie z pkt. 23 art. 7 Ustawy Ukrainy O państwowej regulacji rynku papierów wartościowych” (448/96-BP) wyjaśnia sprawy związane zasadami stosowania art. 33 i 52 Ustawy UkrainyO spółkach akcyjnych” (514-17) (dalej – Ustawa) dotyczące kompetencji organów spółki akcyjnej  przy podejmowaniu uchwał o anulowaniu wykupionych akcji spółki akcyjnej.

W ust. 1 art. 17 Ustawy (514-17) przewidziano, że spółka akcyjna w trybie określonym przez Państwową Komisję ds. Papierów Wartiościowych i Rynku Funduszy, posiada prawo do anulowania wykupionych przez nią akcji do zmniejszenia kapitału statutowego lub podwyższenia wartości nominalnej pozostałych akcji pozostawiając bez zmian kapitał statutowy.

Poza tym, w ust. 1 art. 66 Ustawy (514-17) przewidziano, prawo spółki akcyjnej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia do wykupienia od akcjonariuszy rozmieszczonych przez nią akcji za zgodą właścicieli tych akcji, przy czym wskazuje się na to, że  uchwała walnego zgromadzenia obowiązkowo określa czynności spółki dotyczące wykupionych akcji, a w szczególności ich anulowania lub sprzedaży (pkt.4).

Zgodnie z ust. 1 art. 16 Ustawy (514-17) anulowanie wczesniej wykupionych akcji przez spółkę i zmniejszenie ich ogólnej ilości jest jedną z możliwości zmniejszenia kapitału statutowego spółki akcyjnej, która odbywa się wg zasad określonych przez Państwową Komisję ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy.

Jednakże, zgodnie z ust. 1 art. 16 i ust. 1 art. 17  Ustawy (514-17) anulowanie wcześniej wykupionych przez spółkę akcji obowiązkowo wymaga zmniejszenia kapitału statutowego spółki akcyjnej na rachunek zmniejszenia ogólnej ilości akcji lub wymaga podwyższenia nominalnej wartości akcji bez zmiany kapitału statutowego.

W pkt.5 ust. 2 art. 13 Ustawy (514-17) przewidziano, że statut spółki akcyjnej powinien zawierać informację m.in. o wysokości kapitału statutowego, o wartości nominalnej i ogólnej ilości akcji, ilości każdego typu rozmieszczonych przez spółkę akcji, w tym również ilość każdej klasy akcji uprzywilejowanych.

tj. anulowanie wcześniej wykupionych akcji wymaga  obowiązkowo wniesienia zmian do statutu spółki związanych ze zmianą ilości akcji i wysokości kapitału statutowego lub ogólnej ilości akcji i ich wartości nominalnej.

Zgodnie z ppkt, 2,7 ust. 2 art. 33 Ustawy (514-17) wniesienie zmian do statutu spółki, podjęcie uchwały o zmniejszeniu kapitału statutowego spółki należy do wyłącznych kompetencji walnego zgromadzenia.

Sprawy związane z anulowaniem wykupionych akcji ustawa (514-17) zalicza do wyłącznych kompetencji dwóch organów spółki akcyjnej: walnego zgromadzenia (ppkt. 3 ust. 2 art. 33) i rady nadzorczej (ppkt.4  ust. 2 art. 52).

Zgodnie z ust.1 art. 32 ustawy (514-17) walne zgromadzenie jest wyższym organem spółki akcyjnej i jak przewidziano w ust.1 art. 33 ustawy może może rozstrzygać dowolne sprawy związane z działalnością spółki akcyjnej.

Przy czym, w ust. 3 art. 52 przewidziano, że sprawy należące do wyłącznych kompetencji rady nadzorczej spółki akcyjnej, nie mogą być rozstrzygane przez inny organ spółki poza walnym zgromadzeniem, poza przypadkami przewidzianymi w cytowanej Ustawie (514-17).

Mając na uwadze powyższe, uchwała o anulowaniu wykupionych akcji może być podjęta przez walne zgromadzenie spółki akcyjnej lub jej radę nadzorczą, jednak bez uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy  o wniesieniu zmian do statutu, uchwała rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia o anulowaniu wcześniej wykupionych akcji nie pociąga skutków prawnych.

Podjęcie uchwały przez walne zgromadzenie o wniesieniu zmian do statutu w związku z anulowaniem wykupionych akcji bez uchwały o anulowaniu wykupionych akcji jest naruszeniem zapisów art. 16 Ustawy (514-17).

Walne zgromadzenie jako organ wyższy spółki posiada prawo do podjęcia uchwały o anulowaniu wcześniej wykupionych akcji niezależnie od istnienia uchwały podjętej o tym przez radę nadzorczą.

Podjęcie przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwały o anulowaniu wcześniej wykupionych akcji nie wymaga w przyszłości podjęcia takiej uchwały przez radę nadzorczą, gdyż walne zgromadzenie jest wyższym organem spółki akcyjnej i może rozstrzygać dowolne sprawy związane z działalnością spółki akcyjnej.

 

Przewodniczący Komisji S.Pietraszko



Powrót Wszystkie Aktualności