20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Dyrektor lub inna osoba funkcyjna (02-07-2013)


Dyrektor lub inna osoba funkcyjna popełniła przestępstwo, a przedsiębiorstwo ponosi odpowiedzialność karną

Od wielu lat zwracamy Państwa uwagę na błędy popełniane przy doborze kadry, sporządzaniu dokumentów założycielskich podmiotów prawnych na Ukrainie. Błędy przy stosowaniu prawa, nieznajomość prawa, błędne tłumaczenia (przysięgłe !) dokumentów założycielskich, rejestracyjnych itp. doprowadzają do utraty zainwestowanych środków, a wkrótce i do utraty przedsiębiorstw!

Najwyższa Rada Ukrainy w dniu 23.05.2013 przyjęła zmiany do Kodeksu Karnego Ukrainy (wchodzą w życie z dniem 01.09.2014) wprowadzające odpowiedzialność karną wobec osób prawnych. Zachęcamy do zapoznania się z obowiązującym prawem oraz dokonania odpowiednich zmian w założonych przez Państwa przedsiębiorstwach, przed wejściem w życie poniższych regulacji.

 

Część ogólną Kodeksu Karnego Ukrainy uzupełnić o Rozdział XIV o następującej treści:

Rozdział XIV. Środki o charakterze karno-prawnym dotyczące osób prawnych

art.96 -3 . Podstawy zastosowania wobec osób prawnych środków o charakterze karno - prawnym

1.Podstawą do zastosowania wobec osób prawnych działań o charakterze karno-prawnym jest popełnienie przez jej upoważnioną osobę:

1) w imieniu i w interesie osoby prawnej dowolnego z przestępstw przewidzianych w art. 209, 306 , ust.1 i 2 art. 368 , ust. 1 i 2 art.368 -4, art.369. 369-2 niniejszego Kodeksu;

2) w imieniu osoby prawnej dowolnego z przestępstw przewidzianych w art. 258 -258 -5 niniejszego Kodeksu.

Uwaga. Za upoważnioną osobę osoby prawnej należy rozumieć osoby funkcyjne osoby prawnej, a także inne osoby, które zgodnie z prawem, dokumentami założycielskimi osoby prawnej, bądź umową posiadają prawo występowania  w imieniu osoby prawnej.

2. Przestępstwa przewidziane w art. 209, 306 , ust.1 i 2 art.368 -3, ust.1 i 2 art.368 -4, art.369, 369-2 niniejszego Kodeksu uważa się za dokonane w interesach osoby prawnej, w przypadku, gdy są skierowane na  otrzymanie bezprawnej korzyści lub stworzenia warunków do otrzymania takiej korzyści, a także uchylanie się od przewidzianej prawem odpowiedzialności.

art.96 -4 . Osoby prawne, wobec których stosuje się środki o charakterze karno-prawnym

1. Środki o charakterze karno - prawnym mogą być zastosowane przez sąd wobec przedsiębiorstw, instytucji, bądź organizacji, poza organami państwowymi, organami władzy Autonomicznej Republiki Krym, organami samorządu terytorialnego, organizacji utworzonych przez nich wg określonych zasad, w całości utrzymywanych z odpowiedniego budżetu państwowego, bądź miejscowego, funduszy obowiązkowego państwowego ubezpieczenia społecznego, Funduszu Gwarantowania wkładów osób fizycznych, a także organizacji międzynarodowych.

 

art.96-5. Podstawy zwolnienia osoby prawnej z zastosowania środków o charakterze karno-prawnym

1. Osobę prawną zwalnia się z zastosowania wobec niej środków o charakterze karno - prawnym , w przypadku, gdy od dnia popełnienia przez jej upoważnioną osobę dowolnego przestępstwa przewidzianego w art.96 -3 niniejszego Kodeksu do dnia uprawomocnienia się wyroku upłynęły następujące terminy:

1) trzy lata - w razie popełnienia przestępstwa niewielkiej wagi;

2) pięć lat - w razie popełnienia przestępstwa średniej wagi;

3) dziesięć lat - w razie popełnienia przestępstwa ciężkiej wagi;

4) piętnaście lat  - w razie popełnienia szczególnie ciężkiego przestępstwa.

 

2. Bieg przedawnienia zastosowania wobec osoby prawnej środków o charakterze karno-prawnym zawiesza się w przypadku, gdy jej upoważniona osoba, która popełniła dowolne przestępstwo, wymienione w art. 96 -3 niniejszego Kodeksu ukrywa się przed organami śledczymi oraz sądem w celu uchylania się od odpowiedzialności karnej oraz jej miejsce pobytu jest nieznane.

W takich przypadkach bieg przedawnienia wznawiany jest od dnia ustalenia miejsca pobytu upoważnionej osoby.

3. Bieg przedawnienia zastosowania wobec osoby prawnej środków o charakterze karno - prawnym przerywany jest w przypadku, gdy do zakończenia przewidzianych w ust.1 i 2 niniejszego art. terminów jej upoważniona osoba ponownie popełniła dowolne przestępstwo przewidziane w art. 96 - 3 niniejszego Kodeksu.

4.Obliczanie przedawnienia w tym przypadku rozpoczyna się od dnia popełnienia przez upoważnioną osobę osoby prawnej dowolnego z przestępstw przewidzianych w art. 96 -3 niniejszego Kodeksu. Przy czym, terminy przedawnienia obliczane są oddzielnie za każde przestępstwo.

art. 96 - 6. Rodzaje środków o charakterze karno - prawnym stosowanych wobec osób prawnych

1. Wobec osób prawnych sąd może zastosować następujące środki o charakterze karno - prawnym:

1) grzywna;

2) konfiskata majątku;

3) likwidacja.

2.Wobec osób prawnych grzywna oraz likwidacja może być stosowana wyłącznie jako podstawowe środki o charakterze karno - prawnym, a konfiskata majątku - wyłącznie jako dodatkowy środek.

art. 96 -7. Grzywna

1. Sąd może zastosować wobec osoby prawnej grzywnę w wysokości od 5 000 do 75 000 nieopodatkowanego dochodu obywateli.

2. W zależności od stopnia wagi przestępstwa, popełnionego przez upoważnioną osobę osoby prawnej, sąd zastosuje grzywnę w następującej wysokości:

za przestępstwo niewielkiej wagi - od 5 000 do 10 000 nieopodatkowanego minimum dochodu obywateli;

za przestępstwo średniej wagi - od 10 000 do 20000 nieopodatkowanego minimum dochodu obywateli;

za ciężkie przestępstwo - od 20 000 do 50 000 nieopodatkowanego minimum dochodu obywateli;

 

za szczególnie ciężkie przestępstwo - od 50 000 do 75 000 nieopodatkowanego minimum dochodu obywateli.

 

3. Z uwzględnieniem stanu majątkowego osoby prawnej, sąd może wyznaczyć grzywnę z zastosowaniem spłaty w częściach przez okres do lat 3.

 

art.96 - 8. Konfiskata majątku

1.Konfiskata majątku polega na przymusowym bezpłatnym odebraniu na własność państwa majątku osoby prawnej i stosowana jest przez sąd w razie likwidacji osoby prawnej w oparciu o niniejszy Kodeks.

 

art.96-9. Likwidacja

1. Likwidacja osoby prawnej stosowana jest przez sąd w razie popełnienia przez jej upoważnioną osobę dowolnego z przestępstw przewidzianych w art. 258 - 258 - 5 niniejszego Kodeksu.

2. Likwidacja osoby prawnej odbywa się wg trybu przewidzianego w Ustawie Ukrainy " O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców".

3. W przypadku, gdy osoba prawna należy do podmiotów posiadających strategiczne znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa, to wobec niej nie stosuje się likwidacji.

 

art. 96-10. Ogólne zasady zastosowania wobec osób prawnych środków o charakterze karno -prawnym

1. Przy zastosowaniu wobec osoby prawnej środków o charakterze karno - prawnym, sąd uwzględnia stopień wagi popełnionego przez jej upoważnioną osobę przestępstwa, stopień dokonania zamiaru przestępczego, wysokość wyrządzonej szkody, charakter oraz wysokość otrzymanej bezprawnie korzyści lub którą mogła otrzymać osoba prawna, podjęte przez osobę prawną środki w celu zapobiegania przestępstwu.

art. 96 -11. Zastosowanie wobec osób prawnych środków o charakterze karno -prawnym za całokształt przestępstw

więcej Kodeks Karny Ukrainy  oraz Kodeks Karno Procesowy Ukrainy

 



Powrót Wszystkie Aktualności