Dyrektor spółki może sam siebie zwolnić
Oficjalne stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Ukrainy
Pismo Nr 15/06/186-11, z dnia 12.01.2011
Wyjaśnienie prawa
Na Państwa pismo Ministerstwo Pracy informuje jak niżej:
Zgodnie z prawem pracy prawo zwalniania pracownika jak również wnoszenia odpowiednich wpisów do jego książki pracy posiada właściciel przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub upoważniony przez niego organ.
W art. 65 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy przewidziano, że zarządzanie przedsiębiorstwem odbywa się na podstawie zapisów zawartych w dokumentach założycielskich ( w przypadku spółek - statutu) poprzez połączenie praw właściciela dotyczących wykorzystania własnego majątki i udziału w zarządzaniu zespołem pracowniczym.
Dokumenty założycielskie powinny zawierać informacje o rodzaju spółki, przedmiocie i celu jej działalności, skład założycieli i uczestników , nazwę i siedzibę, wysokość oraz zasady tworzenia kapitału statutowego (składanego), zasady podziału zysku i pokrywania strat, skład oraz kompetencje organów spółki oraz zasady podejmowania przez nich uchwał, w tym wykaz spraw gdzie wymagana jest kwalifikowana większość głosów, zasady wnoszenia zmian do dokumentów założycielskich oraz zasady likwidacji i reorganizacji spółki.
Mając na uwadze jak wyżej, podmioty posiadają nieograniczone możliwości odpowiednimi aktami prawnymi przedsiębiorstwa regulowania spraw związanych z przyjęciem i zwalnianiem pracowników (powoływania organów, posiadających pełnomocnictwa do przyjmowania i zwalniania pracowników, regulowania procedur zwalniania, w tym również kierownika przedsiębiorstwa).
W przypadku, gdy akty prawne przedsiębiorstwa nie zostały sporządzone, bądź też zostały sporządzone z pominięciem zapisów dotyczących spraw pracowniczych, to w razie ustalenia faktu braku osoby, bądź organu (potwierdzonego dowodami, wydanymi przez organy sprawiedliwości), upoważnionych do zawarcia umowy oraz rozwiązania umowy z kierownikiem przedsiębiorstwa (dyrektorem), dyrektor posiada prawo zwolnienia siebie na własną prośbę przewidziane w art. 38 Kodeksu Ustaw o Pracy Ukrainy, poprzez wydanie nakazu o zwolnienie na własną prośbę.
Analogiczna zasada obowiązuje przy zatrudnianiu. W nakazie wskazuje, odesłanie na w/w okoliczności uniemożliwiające jego zwolnienie w trybie przewidzianym aktem przedsiębiorstwa (brak pracodawcy, potwierdzonego dokumentami).
Naczelnik I.O. Tubelec
![]() |
![]() |