20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Gdzie możemy znaleźć (13-03-2011)


Ostatnia zmiana na dzień: 16.01.2004

Stan prawny na dzień: 14.03.2011

 

Ustawa Ukrainy

O leasingu finansowym

 
(Wiadomości RNU, 1998, Nr 16, art.8)

(wraz ze zmianami wniesionymi na podstawie Ustawy Nr
394-XIV (
394-14 ), z dnia 14.01.99, ВВР, 1999, Nr 9-10, art.67 )

(w redakcji Ustawy
Nr 1381-IV (
1381-15 ), z dnia 11.12.2003, ВВР, 2004, Nr 15, art.231 )
 

Niniejsza ustawa określa ogólne zasady prawne i ekonomiczne leasingu finansowego.
art. 1. Określenie leasingu finansowego
1. Leasing finansowy (dalej - leasing) - rodzaj stosunków cywilno-prawnych wynikających z tytułu umowy leasingu.

2. W umowie leasingu finansowego (dalej - umowa leasingu) leasingodawca zobowiązuje się do nabycia na własność rzeczy od sprzedawcy (dostawcy), zgodnie z omówioną z leasingobiorcą specyfikacją oraz warunkami i jej przekazania w użytkowanie przez leasingobiorcę na czas określony nie krótszy niż rok za określoną opłatę ( leasingowe opłaty).  


art
.2. Prawo o leasingu finansowym
1. Stosunki wynikające w związku z umową leasingu finansową regulowane są w Kodeksie Cywilnym Ukrainy (435-15) o leasingu, najmie (dzierżawie), kupnie - sprzedaży, dostawy z uwzględnieniem szczegółów wprowadzonych niniejszą Ustawą.
2. Stosunki wynikające w przypadku nabycia prawa do gospodarczego wydania przedmiotu umowy leasingu regulowane są wg zasad określonych dla regulowania stosunków wynikających w przypadku nabycia praw własności na przedmiot umowy leasingu , poza prawem dysponowania przedmiotem leasingu.

art.3. Przedmiot leasingu
1. Przedmiotem leasingu (dalej - przedmiot leasingu) może być rzecz niespożywcza, rzecz oznaczona cechami indywidualnymi i zaliczana zgodnie z prawem do funduszy podstawowych.

2. Nie mogą być przedmiotem leasingu działki ziemskie i inne obiekty naturalne, całościowe kompleksy majątkowe przedsiębiorstw oraz ich odrębne jednostki (filie, zakłady,).
3. Majątek będący własnością państwową lub komunalną i wobec którego nie ma zakazu przekazania w użytkowanie i/lub władanie może być przekazany w leasing wg zasad określonych w niniejszej ustawie.
art.4. Przedmiot leasingu
Przedmiotem leasingu może być:

leasingodawca - osoba prawna przekazująca prawo do władania i korzystania z przedmiotu leasingu przez  leasingobiorcę;

leasingobiorca - osoba fizyczna lub prawna otrzymująca prawo do władania i korzystania z przedmiotu leasingu leasingodawcy;

sprzedawca (dostawca) - osoba fizyczna lub prawna od której leasingodawca nabywa rzecz , która zostanie przekazania jako przedmiot leasingu leasingobiorcy;
inne osoby prawne lub fizyczne będące stroną w wielostronnej umowie leasingu.
art.5. Subleasing
1. Subleasing - rodzaj podnajmu przedmiotu leasingu, zgodne z którym leasingobiorca na podstawie umowy leasingu przekazuje osobie trzeciej ( leasingobiorcę na podstawie umowy subleasingu) w użytkowanie za odpłatnością na uzgodniony czas zgodnie z warunkami umowy subleasingu, przedmiot leasingu otrzymany wcześniej od leasingodawcy na podstawie umowy leasingu.

W przypadku przekazania przedmiotu leasingu w subleasing, prawo roszczeń do sprzedawcy (dostawcy) przechodzą na leasingobiorcę na podstawie umowy subleasingu.

2. W razie przekazania przedmiotu leasingu w subleasing, obowiązkowym warunkiem umowy subleasingu jest zgoda leasingodawcy przekazana w formie pisemnej zawarta w umowie leasingu.
3. Do umowy subleasingu stosowane są regulacje o umowie leasingu w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie leasingu.
art.6. Umowa leasingu
1. Umowa leasingu zawierana jest w formie pisemnej.

2.
Istotnym warunkiem umowy leasingu jest:
-
przedmiot leasingu;
-termin na który udziela się leasingobiorcy praw do użytkowania przedmiotu leasingu (termin leasingu);

- wysokość opłat leasingowych;

- inne warunki na podstawie których na wniosek chociażby jednej ze stron ma być osiągnięta zgoda.

3. Termin leasingu określają strony umowy leasingu zgodnie z warunkami niniejszej Ustawy.
art.7. Rezygnacja z umowy leasingu

1. Leasingobiorca posiada prawo do rezygnacji z umowy leasingu, w trybie jednostronnym, pisemnie powiadamiając o tym leasingodawcę w przypadku, gdy przeterminowanie przekazania przedmiotu leasingu wynosi więcej niż 30 dni , pod warunkiem, że w umowie leasingu nie przewidziano innego terminu.
Leasingobiorca posiada prawo do żądania pokrycia strat, w tym również zwrotu płatności zapłaconych przez leasingobiorcę leasingodawcy przed taką rezygnacją.

2. Leasingodawca posiada prawo zrezygnować z  umowy leasingu i żądać zwrotu przedmiotu leasingu od leasingobiorcy w trybie bezspornym na podstawie napisu wykonawczego notariusza w przypadku, gdy leasingobiorca nie zapłacił płatności leasingowej w części lub w całości i przeterminowanie w  spłacie wynosi więcej niż 30 dni.
Egzekucja na podstawie napisu wykonawczego notariusza odbywa się wg zasad określonych w Ustawie Ukrainy " O postępowaniu wykonawczym" (606-24).
3. Rezygnacja z umowy leasingu dokonana jest z chwilą , gdy druga strona dowiedziała się lub mogła dowiedzieć się o takiej rezygnacji.

art.8. Prawo własności na przedmiot leasingu. Zasady rozliczeń w razie przejścia praw własności na leasingobiorcę.

1. W razie przejścia praw własności na przedmiot leasingu z leasingobiorcy na inną osobę, odpowiednie prawa i obowiązki leasingodawcy z umowy leasingu przechodzą na nowego właściciela przedmiotu leasingu.
2. W przypadku, gdy strony umowy leasingu zawarły umowę kupna - sprzedaży przedmiotu leasingu, to prawo własności na przedmiot leasingu przechodzi na leasingobiorcę w razie i z chwilą spłaty określonej w umowie ceny w przypadku, gdy w umowie nie przewidziano inaczej.
3. Przedmiot leasingu nie może być skonfiskowany , nie może być objęty zajęciem w związku z dowolnymi czynami lub bezczynnością leasingobiorcy.
art.9. Ochrona praw leasingobiorcy na przedmiot leasingu
1. Leasingobiorcy (subleasingobiorcy) zabezpiecza się ochronę jego praw na przedmiot leasingu na równi z ochroną wprowadzoną prawem dla ochrony praw właściciela.
2.
Leasingobiorca (subleasingobiorca) posiada prawo do żądania, w tym również i od leasingodawcy usunięcia dowolnych naruszeń jego praw na przedmiot leasingu.
art.10. Prawa i obowiązki leasingodawcy
1. Leasingodawca posiada prawo:

1) inwestowania na nabycie przedmiotu leasingu zarówno własnych jak i pozyskanych i pożyczonych środków;
2) kontroli przestrzegania przez leasingobiorcę warunków korzystania z przedmiotu leasingu i jego utrzymania;

3) rezygnacji z umowy leasingu w przypadkach przewidzianych w umowie leasingu i w prawie;

4) żądania rozwiązania umowy i zwrotu przedmiotu leasingu w przypadkach przewidzianych w ustawie i w umowie;

5) egzekwować od leasingobiorcy przeterminowanej wierzytelności, w trybie bezspornym na podstawie napisu wykonawczego notariusza;
6) żądania od leasingobiorcy pokrycia szkód zgodnie z ustawą i umową;

7) żądania zwrotu przedmiotu leasingu i wykonania zobowiązań pieniężnych z tytułu umowy subleasingu bezpośrednio od niego w przypadku niewykonania, bądź przeterminowania wykonania zobowiązań pieniężnych przez leasingobiorcę z tytułu umowy leasingu.
2. Leasingodawca zobowiązany jest:

1) w terminie przewidzianym w umowie do przekazania leasingobiorcy przedmiotu leasingu w stanie odpowiadającym jego przeznaczeniu i zgodnie z warunkami umowy;
2) uprzedzenia leasingobiorcę o znanym mu szczególnych właściwościach i brakach przedmiotu leasingu, które mogą być niebezpieczne dla życia, zdrowia, majątku leasingobiorcy, bądź innych osób lub które mogą spowodować uszkodzenie samego przedmiotu leasingu podczas jego użytkowania;
3) zgodnie z warunkami umowy terminowo i w pełnym zakresie wykonywania zobowiązań dotyczących utrzymywania przedmiotu leasingu;

4) pokrycia leasingobiorcy kosztów na ulepszenie przedmiotu leasingu, jego utrzymanie i usunięcia braków wg zasad i w przypadkach przewidzianych prawem i/lub w umowie;
5) przyjęcia przedmiotu leasingu w razie przedterminowego rozwiązania umowy leasingu lub w razie zakończenia terminu korzystania z przedmiotu leasingu.

3. Leasingodawca może posiadać inne prawa i obowiązki zgodnie z warunkami umowy leasingu, niniejszą ustawą i innymi aktami normatywno - prawnymi.
art.11. Prawa i obowiązku leasingobiorcy
1.
Leasingobiorca posiada prawo:
1) wyboru przedmiotu leasingu i sprzedawcy lub określenia w specyfikacji przedmiotu leasingu i udzielenia pełnomocnictw do wyboru leasingodawcy;
2) zrezygnować z przyjęcia przedmiotu leasingu nie odpowiadającego jego przeznaczeniu i/lub warunkom umowy , specyfikacji;

3) żą
dania rozwiązania umowy leasingu lub rezygnacji z niej w przypadkach przewidzianych prawem i w umowie leasingu;
4) żądania od leasingodawcy pokrycia strat wyrządzonych niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem warunków umowy leasingu.
2. Leasingobiorca zobowiązany jest:
1) do przyjęcia przedmiotu leasingu i korzystania z niego zgodnie z jego przeznaczeniem i warunkami umowy;

2) zgodnie z warunkami umowy,  w terminie i w pełnym zakresie wykonywania zobowiązań dotyczących utrzymania przedmiotu leasingu , podtrzymywania go w sprawnym stanie;

3) terminowo uiszczać płatności leasingowe;

4) umożliwiać leasingodawcy dostęp do przedmiotu leasingu i zabezpieczać możliwość przeprowadzenia kontroli warunków jego wykorzystywania i utrzymywania;
5) pisemnego informowania leasingodawcę, a w terminie gwarancji i sprzedawcy przedmiotu o wszystkich przypadkach wykrycia niesprawności przedmiotu leasingu , jego pomyłek lub awarii w pracy;
6) pisemnego informowania o naruszeniach terminów przeprowadzenia lub nieprzeprowadzenia bieżących, bądź sezonowych przeglądów technicznych i o dowolnie innych okolicznościach mogących negatywnie wpłynąć na stan przedmiotu leasingu, - natychmiast, lecz w dowolnym przypadku w terminie nie przekraczającym drugiego dnia roboczego po dniu nastąpienia w/w wymienionych wypadków , bądź faktów w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie;

7) w przypadku zakończenia terminu leasingu , a także w razie przedterminowego rozwiązania umowy leasingu i w innych przypadkach przedterminowego zwrotu przedmiotu leasingu - do zwrotu przedmiotu leasingu w stanie w którym został przyjęty we władanie z uwzględnieniem normalnego zużycia lub w stanie omówionym w umowie;

3. Warunki remontu i obsługi technicznej przedmiotu leasingu mogą być określone w odrębnej umowie.

4. Leasingobiorca może posiadać inne prawa i obowiązki zgodnie z warunkami umowy leasingu, niniejszą ustawą i aktami normatywno -prawnymi.

art.12. Rejestracja przedmiotu leasingu

Przedmiot leasingu podlega rejestracji w przypadkach i wg zasad określonych prawem.
art.13. Ryzyko przypadkowego zniszczenia lub przypadkowego uszkodzenia przedmiotu leasingu i jego ubezpieczanie
1.Z chwilą przekazania przedmiotu leasingu we władanie leasingobiorcy ryzyko przypadkowego zniszczenia lub przypadkowego uszkodzenia przedmiotu leasingu przechodzi na leasingobiorcę w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie.

2.Przedmiot leasingu i/lub związane z wykonaniem umowy leasingu ryzyko podlega ubezpieczeniu w przypadku, gdy jego obowiązek przewidziano w ustawie lub w umowie.

Koszty na ubezpieczenie z tytułu umowy leasingu ponosi leasingobiorca w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie.
art.14. Utrzymanie przedmiotu leasingu
1. Leasingobiorca przez cały czas użytkowania przedmiotu leasingu powinien podtrzymywać go w sprawnym stanie.
2.Leasingobiorca w przeciągu terminu leasingu ponosi koszty na utrzymanie przedmiotu leasingu związane z jego eksploatacją, obsługą techniczną, remontem w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie lub w ustawie.
art.15. Skutki prawne ulepszenia przez leasingobiorcę przedmiotu leasingu

1. Leasingobiorca posiada prawo do ulepszania rzeczy stanowiącej przedmiot umowy leasingu wyłącznie za zgodą leasingodawcy.
2.W przypadku, gdy ulepszenie przedmiotu leasingu zostało dokonane bez zezwolenia leasingodawcy, leasingobiorca posiada prawo do odebrania dokonanych przez niego ulepszeń pod warunkiem, że takie ulepszenia mogą być oddzielone od przedmiotu leasingu bez szkody dla niego.
3.W przypadku, gdy ulepszenie rzeczy dokonano za zgodą leasingodawcy, leasingobiorca posiada prawo do pokrycia wartości nieodzownych kosztów lub odliczenia ich wartości od opłat leasingowych.

art.16. Opłaty leasingowe
1. Spłata opłat leasingowych odbywa się wg zasad określonych w umowie.
2.
Opłaty leasingowe mogą zawierać:
a) kwotę pokrywającą część wartości przedmiotu leasingu;
b) opłatę wynagrodzenia leasingodawcy za otrzymany w leasing majątek;
c) rekompensatę % z tytułu kredytu;
d) inne koszty leasingodawcy bezpośrednio związane z wykonywaniem umowy leasingu.
art.17. Rozstrzyganie sporów
1. Spory powstające przy zawieraniu i wykonywaniu umów leasingu rozstrzygane są zgodnie z prawem.
2. Spory powstające z umów leasingu międzynarodowego rozstrzygane są z uwzględnieniem określonych w takich umowach warunków rozpatrywania i rozstrzygania sporów.
art.18. Odliczenia amortyzacyjne
1. Odliczenia amortyzacyjne z przedmiotu leasingu obliczane są zgodnie z prawem.
2. W umowie leasingu zgodnie z prawem może być przewidziana przyśpieszona amortyzacja przedmiotu leasingu.
art.19. Postanowienia końcowe



Powrót Wszystkie Aktualności