Jak pozbawić spadku innych uczestników ? ( czy spadkobierców?)
Odpowiedź:
Uczestnicy (udziałowcy) spółek gospodarczych (np. spółki z o. o, z dodatkową odpowiedzialnością, akcyjnych) - prowadzą działalność na podstawie m.in. Kodeksu Cywilnego Ukrainy, Kodeksu Gospodarczego Ukrainy, Ustawy o spółkach gospodarczych, ustawy o spółkach akcyjnych i innych szczegółowych aktów prawnych oraz dokumentów założycielskich, aktów wewnętrznych spółki.
Podczas rejestracji spółki, uczestnicy - założyciele określają m.in. prawa, obowiązki uczestników wobec spółki, spółki wobec uczestników, tworzą organy spółki, ich zakres kompetencji, przedmiot działalności, itp. w statucie spółki.
Dokumentem założycielskim w spółkach gospodarczych jest statut.
Przed podjęciem działań, należy szczegółowo przeczytać i przeanalizować zapisy zawarte w statucie spółki.
Na zwrócić uwagę?
Po pierwsze : kto jest założycielem/uczestnikiem/udziałowcem w spółce. Osoby prawne, osoby fizyczne lub osoby fizyczne i prawne oraz jaki % posiada dany uczestnik spółki w kapitale statutowym spółki. Każdy z uczestników spółki posiada ilość głosów na walnym zgromadzeniu równych % udziałowi w kapitale spółki.
Po drugie: Czy w statucie zawarte są regulacje dotyczące zasad przekazywania przez udziałowców (uczestników) , w tym i sprzedaży, darowizny itp. udziałów (ich części) oraz spraw związanych z ich dziedziczeniem przez spadkobierców.
W przypadku , gdy statut nie zawiera regulacji dotyczących dziedziczenia udziałów, a osoba fizyczna - nierezydent posiada więcej niż 60% w kapitale statutowym to:
a) zwołuje nadzwyczajne walne zgromadzenie zgodnie z procedurami zawartymi w statucie;
b) w porządku dziennym umieszcza np. pkt. o wprowadzeniu zmian w statucie spółki i przyjęciu nowej redakcji statutu, dokonaniu rejestracji państwowej statutu w nowej redakcji;
c) zmiany powinny zawierać zapis na temat zasad postępowania w przypadku śmierci jednego z udziałowców (uczestników) oraz dziedziczenia ich udziałów;
np.
- nie dopuszcza się przyjmowania spadkobiercy w miejsce zmarłego udziałowca ( uczestnika);
- udziały zmarłego przejmowane są w pierwszej kolejności przez pozostałych udziałowców w części równej posiadanych przez nich % w kapitale statutowym spółki;
- pozostający w spółce udziałowcy zobowiązani są w określonym terminie do złożenia pisemnej zgody na przyjęcie części udziałów lub odrzucenie oferty nabycia udziałów zmarłego udziałowca ,
- po upływie tego terminu, udział podlega przejęciu przez spółkę ( spółka zobowiązana jest w terminie do 12 miesięcy odsprzedać dowolnej osobie trzeciej przejęte udziały, lub zmniejszyć kapitał statutowy i in. do czasu przekazania /odsprzedaży przez spółkę % udział w kapitale statutowym zmarłego udziałowca nie jest uwzględniany przy podejmowaniu uchwał);
- w przypadku śmierci udziałowca organ wykonawczy (dyrektor, dyrekcja lub inny organ) zobowiązany jest np. w terminie miesiąca od dnia śmierci do przeprowadzenia oszacowania wartości udziału zmarłego udziałowca;
i/lub
- w przypadku śmierci udziałowca (uczestnika) spółki udziały przejmują pozostający udziałowcy, a spadkobierca otrzymuje w określonym terminie (np. w terminie miesiąca od dnia przeprowadzenia oszacowania wartości udziału zmarłego udziałowca - oszacowaną wartość udziału bez prawa wejścia w skład uczestników spółki.
Wprowadzając powyższe zapisy w statucie spółki (obowiązkowo zarejestrowane przez rejestratora państwowego), można "pozbyć się " spadkobiercy już na etapie rejestracji spółki.
W przypadku, gdy spółka prowadzi działalność , statut nie zawiera żadnych regulacji dotyczących sposobu dziedziczenia, przejmowania, sprzedaży itp. udziałów, to zastosowanie mają przepisy prawa Ukrainy.
Co to oznacza?
a) spadkobierca może wejść do spółki obejmując udziały zmarłego;
b) nabywa wszystkie prawa i obowiązki zmarłego udziałowca;
W przypadku, gdy spadkobierca dobrowolnie wyrazi zgodę na przekazanie udziałów w zamian za spłatę ich wartości bez wejścia do składu udziałowców - jest ok.
W innych przypadkach pozostaje wyłącznie postępowanie sądowe.
Zarówno spłata udziałów, jak również sprzedaż, darowizna, barter itp. wymaga wprowadzenia i rejestracji zmian w statucie spółki.
Przedstawione powyżej kroki nie wyczerpują sposobów zabezpieczenia interesów pozostających udziałowców, czy też możliwości "pozbycia się" spadkobiercy. Nie uwzględniłam przypadku, gdy udziałowcem jest osoba prawna i/lub osoby fizyczne posiadające mniej niż 60 % udziałów w kapitale statutowym spółki niż zmarły udziałowiec czy też, gdy posiadają po 50 %.
Wskazanie Państwu sposobów postępowania w konkretnym przypadku, wymaga szczegółowej analizy zarejestrowanego statutu konkretnej spółki, tym bardziej, że chcecie Państwo "pozbawić spadku" nie jednego udziałowca (czy spadkobierców ?!), a jak wynika z pytania wyżej - kilku.
![]() |
![]() |