20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jak prawidłowo opodatkować dobra towarowo - materialne, (01-10-2009)


Jak prawidłowo opodatkować dobra towarowo - materialne, nabyte w celu wytworzenia, produkcji, sprzedaży towarów, prac, usług i wykorzystane dla wytworzenia albo naprawy środków trwałych?


Odpowiedź: W ppkt. 5.3.2 pkt. 5.3 art. 5 Ustawy „O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw“ przewidziano, że koszty za nabycie, budownictwo, rekonstrukcję, modernizację, remont i inne usprawnienia środków trwałych oraz koszty, związane z wydobyciem złoż (kopalin), a także za nabycie aktywów niematerialnych, które podlegają amortyzacji zgodnie z pkt. 8 oraz 9 oraz ppkt.7.9.4 pkt 7.9 art. 7 niniejszej Ustawy, nie wchodzą do kosztów całkowitych.

Jeśli przedsiębiorstwo nabyło dobra towarowo-materialne (dalej zwane DTM) w celu przygotowania, organizacji, prowadzenia produkcji, sprzedaży produkcji (robót, usług), to wartość takich DTM wchodzi do kosztów całkowitych zgodnie z ppkt.5.2.1.pkt. 5.2 art. 5 niniejszej Ustawy, odpowiednio bieże udział w rozrachunku podatkowym przyrostu (straty) zapasów. Przy póżniejszym korzystaniu z takich zapasów do produkcji bądź naprawy środków trwałych ich wartość nie odnosi się do kosztów całkowitych, zaznacza się to w kolumnie 4 „Zapasy niewykorzystane w działalności gospodarczej“ tablicy 1 obliczenia przyrostu (straty) wartości bilansowej zapasów załącznika K1/1 do Deklaracji o podatku od dochodu przedsiębiorstwa (dalej Deklaracja), zatwierdzonej Nakazem Państwowej Służby Ukrainy Nr 143 z dnia 29.03.2003.

Razem z tym przy przeprowadzeniu naprawy środków trwałych, zgodnie z ppkt. 8.7.1 pkt. 8.7 art. 8 Ustawy, płatnik podatku ma prawo wliczenia do kosztów całkowitych jakichkolwiek kosztów, związanych z naprawą środków trwałych, które podlegają amortyzacji, między innymi kosztów za naprawę dzierżawionych środków trwałych, w sumie, która nie przekracza 10-ciu procent całkowitej wartości bilansowej wszystkich środków trwałych zgadnie ze stanem z początku takiego okresu sprawozdawczego. Czyli przy wliczeniu do kosztów całkowitych wartości zapasów, wydanych na naprawę środków trwałych ich koszt nie bieże udziału w przyroście (stracie) zapasów, zgodnie z pkt. 5.9 art. 5 Ustawy, a może zostać wliczony do kosztów całkowitych zgodnie z ppkt. 5.2.10 pkt. 5.2 art. 5 Ustawy, oraz określony w wierszu 04.10 Deklaracji.



Powrót Wszystkie Aktualności