20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jak w ewidencji podatkowej określane są (02-11-2009)


Jak w ewidencji podatkowej określane są operacje sprzedaży aktywów nieobrotowych?

Odpowiedź: Ewidencja podatkowa operacji sprzedaży aktywów nieobrotowych zależy od ich wartości, a mianowicie: koszty nabycia jakichkolwiek dóbr materialnych, przeznaczonych przez płatnika podatków do wykorzystania we własnej działalności gospodarczej w terminie nie dłuższym niż 365 dni kalendarzowych, od dnia wprowadzenia do eksplautacji takich dóbr materialnych,oraz wartość których nie przekracza 1000 hrn. wlicza się do kosztów ogółem płatnika podatkóww ogólnym trybie oraz wliczone są podczas przeliczania zgodnie z pkt. 5.9 art. 5 Ustawy Ukrainy “O opodatkowaniu dochodów przedsiębiorstw” Nr 334/94—NR z dnia 28.12.94 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami, dalej— Ustawa Nr 334/94 0-NR); nabycie aktywów o wartości ponad 1000 hrn. oraz ważności ponad 365 dni kalendarzowych, uważa się w ewidencji podatkowej za nabycie środków trwałych, dla tego koszty nabycia takich dóbr materialnych zwiększają wartość bilansową środków trwałych.

Operacje sprzedaży aktywów płatnika podatków o wartości nie większej niż 1000 hrn. są określane jako operacje z realizacji zapasów. Przy tym zgodnie z ppkt. 11.3.1 pkt. 11.3 art. 11 Ustawy Nr 334/94— RN za datę zwiększenia dochodu ogółem uważa się dzień na który przypada okres podatkowy w przeciągu którego nastąpiła dowolna wcześniejsza czynność: lub dzień wpływu zapłaty od kupującego (zamawiającego) na rachunek bankowy płatnika podatku za towary (roboty, usługi), w przypadku sprzedaży towarów (robót, usług) za gotówkę– dzień opodatkowania (zarejestrowania) gotówki w kasie płatnika podatku, a w przypadku jego braku– dzień zaksięgowania gotówki w placówce bankowej obsługującej płatnika podatku,lub dzień rozładunku towarów, a dla robót (usług)– dzień faktycznego przekazania wyników robót (usług) płatnikowi podatku.

W przypadku sprzedaży aktywów nieobrotowych zaliczonych do ewidencji jako środki trwałe, płatnik podatków powinien kierować się przepisami pkt. 8.4.4 pkt. 8.4 art. 8 Ustawy Nr 334/94-NR, gdzie zaznaczono, że w przypadku wycofania z eksplautacji środków trwałych grup 2- 4 w związku z ich sprzedażą, wartość bilansowa grupy zmniejsza się o wartość sprzedaży takich środków trwałych (wartość produkcji, robót, usług uzyskanych przez płatnika podatku w granicach operacji barterowych (wymiany towarowej).

W przypadku, gdy wartość środków trwałych równa się lub przewyższa wartość bilansową odpowiedniej grupy, ich wartość bilansową przyrównuje się do „0”, a sumę przekroczenia zalicza się do dochodu ogółem płatnika podatku za odpowiedni okres.

 



Powrót Wszystkie Aktualności