Pokrycie szkody wyrządzonej przez źródło podwyższonego niebezpieczeństwa
1. Źródłem podwyższonego niebezpieczeństwa jest działalność z wykorzystaniem, przechowywaniem lub utrzymaniem środków transportu, mechanizmów i wyposażenia, wykorzystaniem, przechowywaniem chemicznych, radioaktywnych, wybuchowych oraz innych środków, utrzymywaniem dzikich wysypisk, psów służbowych oraz psów wojennych itp. stwarzających podwyższone niebezpieczeństwo dla osoby prowadzącej taką działalność oraz innych osób.
2. Szkoda wyrządzona przez źródło o podwyższonym niebezpieczeństwie pokrywana jest przez osobę, która na określonej podstawie (prawo własności, inne prawo rzeczowe, umowa najmu, dzierżawy itp.) zarządza środkami transportu, mechanizmem, innym przedmiotem, którego wykorzystywanie, składowanie lub utrzymanie stwarza podwyższone niebezpieczeństwo.
3. Osoba złośliwie/celowo wykorzystywała środki transportu, mechanizmy, inne przedmioty wyrządziła szkody wykorzystywaniem, składowaniem lub utrzymaniem zobowiązana jest do pokrycia szkód według zasad ogólnych.
4. W przypadku, gdy złośliwe zarządzanie przez inną osobą środkami transportu, mechanizmem, innymi przedmiotami było wynikiem niedbałości ich właściciela (zarządcy), szkoda wyrządzona w wyniku takiej działalności pokrywana jest wspólnie w części określonej postanowieniem sądu z uwzględnieniem okoliczności posiadających istotne znaczenie.
5. Osoba prowadząca działalność będącą źródłem podwyższonego niebezpieczeństwa odpowiada za wyrządzoną szkodę, w przypadku, gdy nie udowodni, że szkody zostały wyrządzone na wskutek siły wyższej lub umyślnego działania.
art. 1188. Zadośćuczynienie szkód wyrządzonych na wskutek kilku źródeł podwyższonego niebezpieczeństwa
1. Szkoda wyrządzona na wskutek wzajemnego oddziaływania kilku źródeł podwyższonego niebezpieczeństwa pokrywana jest wg zasad ogólnych, a w szczególności:
1) szkoda wyrządzona jednej osobie z winy drugiej osoby pokrywana jest przez osobę winną;
2) z winy wyłącznie osoby, której wyrządzono szkodę, szkoda nie jest pokrywana;
3) z winy wszystkich osób, których działalnością wyrządzono szkody, wysokość pokrywana jest w odpowiedniej części w zależności od okoliczności mających istotne znaczenie.
2. W przypadku, gdy w wyniku wzajemnych źródeł podwyższonego niebezpieczeństwa wyrządzono szkody innym osobom, które wspólnie wyrządziły szkody, zobowiązane są do zapłaty odszkodowania niezależnie od ich stopnia winy.
![]() |
![]() |