20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jakie są terminy (05-01-2012)


Termin uprawomocnienia się decyzji sądu oraz jej wykonanie w razie podjęcia decyzji na rzecz podmiotów gospodarowania

Zgodnie z art. 254 Kodeksu Postępowania Administracyjnego postanowienie lub uchwała sądu pierwszej instancji w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w niniejszym Kodeksie wchodzi w życie po zakończeniu terminu składania skargi apelacyjnej, przewidzianego w Kodeksie w przypadku, gdy taka skarga nie została złożona.

W przypadku złożenia skargi apelacyjnej, decyzja sądowa w przypadku, gdy nie została skasowana wchodzi w życie po zwróceniu skargi apelacyjnej, odmowy wszczęcia postępowania apelacyjnego lub uprawomocnienia się decyzji w wyniku postępowania apelacyjnego.

W przypadku, gdy termin zaskarżania apelacyjnego zostanie wznowiony, to uważa się , że postanowienie, bądź uchwała sądu nie weszła w życie.

Postanowienie lub uchwała sądu instancji apelacyjnej, bądź kasacyjnej ze skutkami przeglądu, postanowienie Wyższego Sądu Ukrainy, wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia, a w przypadku, gdy została przyjęta ze skutkami rozpatrzenia w pisemnym postępowaniu - w terminie 5 -ciu dni po skierowaniu ich kopii osobom w niej uczestniczącym.

Uchwały sądu , które nie zostały zaskarżone wchodzą w życie z chwilą ich przyjęcia.

Zgodnie z art. 255 Kodeksu Postępowania Administracyjnego uprawomocnione postanowienie lub uchwała sądu obowiązuje osoby uczestniczące w sprawie, ich następców prawnych, a także wszystkie organy, przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, osoby funkcyjne, bądź funkcjonariuszy, inne osoby fizyczne i podlega wykonaniu na terytorium całej Ukrainy.

Art.256 Kodeksu Postępowania Administracyjnego przewiduje przypadki natychmiastowego wykonania postanowień sądu m.in. natychmiastowego wykonania postanowień sądu, przyjętych wg zasad postępowania skróconego.

Sąd rozpatruje wnioski o skierowanie postanowienia do natychmiastowego wykonania w terminie 3- ch dni podczas posiedzenia sądowego z zawiadomieniem osób uczestniczących w sprawie. Nieobecność w czasie posiedzenia osób w odpowiedni sposób powiadomionych nie stanowi przeszkód do rozpatrzenia sprawy.

Uchwała sądu z wynikami rozpatrzenia wniosku o skierowanie postanowienia do natychmiastowego wykonania wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia, jednak może być zaskarżona wg zasad ogólnych.

W razie konieczności sposób, terminy i zasady wykonania mogą być wyznaczone w samej decyzji sądowej, jak również mogą być nałożone obowiązki dotyczące zabezpieczenia wykonania decyzji na odpowiednie podmioty.

Prawomocna decyzja sądowa lub podlegająca natychmiastowemu wykonaniu stanowi podstawę do jej wykonania.

W razie wznowienia przez sąd instancji apelacyjnej terminu zaskarżania apelacyjnego, jednocześnie rozstrzygane są sprawy o zawieszenie wykonania postanowienia lub uchwały. Wykonanie postanowienia lub uchwały może być zawieszone również w innych przypadkach przewidzianych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Przymusowe wykonanie decyzji sądowych w sprawach administracyjnych odbywa się wg zasad przewidzianych w Ustawie Nr 606 (art. 257 Kodeksu Postępowania Administracyjnego).

Biuletyn służby podatkowej Ukrainy, listopad 2011, Nr 44



Powrót Wszystkie Aktualności