20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jakie są zasady opodatkowania VAT (06-02-2012)


Jakie są zasady opodatkowania VAT operacji z zastawionym majątkiem przechodzącym na własność banku od płatnika VAT na podstawie umowy zastawu?
        

Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. "a" pkt.185.1 art.185 Rozdział V Kodeksu Podatkowego Ukrainy z dnia 2 grudnia 2010 , Nr 2755-VI (wraz ze zmianami i uzupełnieniami) obiektem opodatkowania są operacje płatników podatku związane z dostawą towarów i usług, których miejsce dostaw znajduje się na terytorium celnym Ukrainy (art.186 KPU).
 
Zgodnie z Ustawą Ukrainy Nr 2654, z dnia 2 października 1992 "O zastawie" w przypadku, gdy w chwili nastąpienia terminu wykonania zobowiązania zabezpieczonego zastawem ,zobowiązanie nie zostanie wykonane, to zastawnik nabywa prawa zwrócenia się o objęcie egzekucją przedmiotu zastawu.

Zgodnie z pkt. 153,6 art,.153 Rozdział III KPU sprzedaż przedmiotu zastawu dla zastawcy zawiesza się do sprzedaży takiego obiektu w okresie podatkowym takiej sprzedaży i cena sprzedaży /zakupu przy tym, wyznaczana jest wg zasad przewidzianych w odpowiedniej ustawie regulującej stosunki zastawu (hipoteki).
 
Przy czym, podstawa opodatkowania VAT operacji z dostaw towarów/usług określana jest w oparciu o ich wartość umowną (kontraktową), lecz nie niższej od ceny zwyczajnej określonej zgodnie z art.39 KPU, z uwzględnieniem ogólnopaństwowych podatków i opłat (poza podatkiem VAT).

W razie dostawy nieobrotowych aktywów, podstawa opodatkowania określana jest w oparciu o ich wartość bilansową na chwilę ich dostawy ( art. 188 Rozdział V. KPU).

Zgodnie z pkt. 187.1 art.187 Rozdział V. KPU dniem powstania zobowiązań podatkowych z dostaw towarów/usług uważa się dzień przypadający na okres podatkowy w przeciągu, którego odbywa się dowolne zdarzenie powstałe wcześniej:
a) dzień zaliczenia środków od kupującego/zamawiającego na rachunek bankowy płatnika podatku jako zapłata za towar/usługi podlegających dostawie, a w razie dostaw towarów/usług za gotówkę - dzień opodatkowania środków w kasie płatnika podatków, a w razie braku takiej - dzień odbioru gotówki w placówce bankowej obsługującej płatnika podatków;
b) dzień wyładunku towarów, a dla usług - dzień sporządzenia dokumentu potwierdzającego fakt dostawy usług płatnikowi podatku.
Mając na uwadze jak wyżej, w chwili sprzedaży przedmiotu zastawu powstają zobowiązania podatkowe u zastawcy i podstawa opodatkowania zostanie określona zgodnie z art.188 Rozdział V KPU.
W przypadku, gdy zgodnie z warunkami umowy lub ustawy przedmiot sprzedawany jest na własność zastawnika  jako pokrycie zobowiązań, sprzedaż taką uważa się za zakup przez zastawnika takiego obiektu zastawu w okresie podatkowym takiej sprzedaży, a cena zakupu określana jest wg zasad przewidzianych odpowiednimi przepisami regulującymi stosunki zastawu (hipoteki).

Państwowa Inspekcja Podatkowa r.Szewczenkiwskij m.Kijowa

 



Powrót Wszystkie Aktualności