20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jakie są zasady potwierdzania (28-05-2013)


 

Jakie są zasady potwierdzania kraju pochodzenia towaru?

 

W celu potwierdzenia kraju pochodzenia towaru, organ celny w przypadkach przewidzianych prawem posiada prawo żądania i uzyskania dokumentów o pochodzeniu  towaru.

W przypadku wwozu towaru na obszar celny Ukrainy certyfikat pochodzenia towaru, składany jest obowiązkowo wyłącznie w przypadku, gdy jest to konieczne dla zastosowania celno-taryfowych środków regulowania zagranicznej działalności gospodarczej, ograniczeń ilościowych (kwot), innych działań o charakterze ekonomicznym lub handlowym, dokonywanych w trybie jednostronnym lub zgodnie z dwustronnymi lub wielostronnymi umowami międzynarodowymi, zawartymi zgodnie z przepisami, bądź środków, które stosuje się zgodnie z prawem dla zabezpieczenia zdrowia mieszkańców, bądź porządku społecznego, a także w przypadku, gdy w organie celnym istnieją podstawy do podejrzeń, że towar pochodzi z kraju, w którym towary te nie mogą być przemieszczane przez granicę celną Ukrainy zgodnie z prawem Ukrainy.

 

W przypadku wwiezienia towaru na obszar celny Ukrainy obowiązkowo składany jest certyfikat pochodzenia towaru w przypadku:

 

1) towarów, w stosunku do których stosuje się stawki preferencyjne cła wwozowego, ustalone przez Taryfę Celną Ukrainy;

 

2) towarów, w stosunku do których przy wwiezieniu na Ukrainę stosuje się ograniczenia ilościowe (kwoty) lub środki, podjęte przez organy, które regulują prawnie zagraniczną działalność gospodarczą w granicach swoich uprawnień, wyznaczonych przez Ustawy Ukrainy "O ochronie krajowego producenta przed importem dumpingowym”, „O ochronie krajowego producenta przed importem subsydiowanym”, „O zastosowaniu specjalnych środków odnośnie importu na Ukrainę”, „O zagranicznej działalności gospodarczej”;

 

3) jeżeli tak zostało przewidziane przepisami prawa Ukrainy oraz umowami międzynarodowymi Ukrainy, ratyfikowanych przez Radę Najwyższą Ukrainy.

 

4. Dokumenty potwierdzające kraj pochodzenia towaru nie są wymagane w przypadku, gdy:

1) towary przemieszczane przez granicę celną Ukrainy nie podlegają pisemnej deklaracji, zgodnie z niniejszym Kodeksem;

 

2) towary wwożone są przez obywateli i podlegają opodatkowaniu wg jednej stawki cła;

 

3) towary wwożone są na obszar celne Ukrainy w reżimie czasowego wwozu z warunkowym całkowitym zwolnieniem z opodatkowania;

 

4) towary przemieszczane są przez obszar celny Ukrainy w procedurze tranzytu;

 

5) tak przewidziano w umowie międzynarodowej, ratyfikowanej przez Najwyższą Radę Ukrainy;

6) przez granicę celną Ukrainy przemieszczane są wzory

flory, fauny, gleby, kamienia itp. do badań naukowych, wydobyte [pobrane] z obiektów Ukrainy, położonych w regionach polarnych lub wysp i wód neutralnych Oceanu Światowego, znajdujące się w sferze naukowych zainteresowań Ukrainy.

Sprawdzenie dokumentów potwierdzających kraj pochodzenia towaru

1. W przypadku podejrzeń dotyczących ważności dokumentów o pochodzeniu towaru lub wiarygodności informacji w nich zawartych, w tym informacji o kraju pochodzenia towaru, organ celny może zwrócić się do kompetentnego organu, który wydał dokument, bądź do kompetentnych organizacji kraju, wskazanego, jako kraj pochodzenia towaru, z zapytaniem o przeprowadzenie kontroli tych dokumentów pochodzenia towaru, bądź przekazanie dodatkowych informacji.

2. Wniosek o przeprowadzenie kontroli powinien zawierać opis okoliczności, stanowiących podstawę do podejrzeń, co do wiarygodności zadeklarowanego kraju pochodzenia towaru, z odesłaniem do zasad określania pochodzenia towarów, stosowanych na Ukrainie, a także inne nieodzowne informacje.

3. Do wniosku dołączany jest dokument podlegający kontroli lub jego kopia, a także w razie konieczności inne informacje, które mogą wspomagać przeprowadzenie kontroli.

4. Zapytanie o przeprowadzenie kontroli przesyłane jest w terminie 1095 dni od dnia złożenia dokumentu o pochodzeniu towaru, poza przypadkami, gdy taka kontrola zainicjowana jest w związku z prowadzeniem postępowania karnego.

5. W przypadkach przewidzianych w niniejszym artykule, towar uważa się za taki, który pochodzi z odpowiedniego kraju, z chwilą uzyskania przez organy celne w należyty sposób sporządzonych dokumentów pochodzenia towaru lub żądanych przez nich dodatkowych informacji.

 

Podstawa prawna: Kodeks Celny Ukrainy

 



Powrót Wszystkie Aktualności