Kary za spłatę podatków po terminie
Stanowisko Wyższego Sądu Administracyjnego Ukrainy
W przypadku, gdy płatnik podatków nie uiszcza w określonym terminie uzgodnionej sumy zobowiązania i/lub zaliczek na podatek dochodowy od przedsiębiorstw, to taki podatnik (pkt.126.1 Kodeksu Podatkowego Ukrainy) uiszcza karę w wysokości:
a) w przypadku opóźnienia w spłacie do 30 dni kalendarzowych włącznie od terminu spłaty zobowiązania – w wysokości 10 % zapłaconej sumy długu podatkowego;
b) w przypadku opóźnienia w spłacie ponad 30 dni kalendarzowych – w wysokości 20% zapłaconej sumy długu podatkowego.
Powyższa norma jest uniwersalnym zapisem, który stosuje się w dowolnych przypadkach opóźnienia w spłacie uzgodnionego zobowiązania podatkowego przewidzianego w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.
Niezależnie od przyczyn braku zapłaty w terminie uzgodnionej sumy zobowiązania, płatnik po uiszczeniu długu podatkowego, powinien zapłacić karę w wysokości uzależnionej od terminu opóźnienia.
Regulacja pkt.126.1 art. 126 Kodeksu Podatkowego Ukrainy dotyczą również przypadku, gdy dług podatkowy pokrywany jest w trybie przymusowym tj. decyzją sądu podjętą zgodnie z pkt.95.3 art.95 Kodeksu Podatkowego Ukrainy.
Powyższe działania wyjaśnia się tym, że przewidziana w pkt.126.1 art.126 Kodeksu Podatkowego Ukrainy odpowiedzialność w formie kary stosowana jest z mocy samego faktu zapłaty długu podatkowego po terminie i wysokość takiej odpowiedzialności zależy wyłącznie od terminu opóźnienia , a nie od sposobu i zasad zwrotu długu podatkowego ( w trybie dobrowolnym czy też przymusowym, w części lub w całości).
Mając na uwadze jak wyżej, odroczenie wykonania decyzji sądowej zastosowane przez sąd administracyjny, nie zwalnia płatnika podatków od odpowiedzialności przewidzianej w pkt.126.1 art.126 Kodeksu Podatkowego Ukrainy.
Okoliczności zmuszające do zastosowania kary przewidzianej w pkt.126.1 art.126 Kodeksu Podatkowego Ukrainy wynikają z mocy samego faktu pokrycia zobowiązania z opóźnieniem, a nie z terminów określonych przez sąd w trybie odroczenia wykonania decyzji sądowej przewidzianym w art. 263 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych Ukrainy.
Decyzja sądowa nie może wprowadzać innych terminów spłat uzgodnionego zobowiązania podatkowego niż przewidzianych w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.
Dlatego też, decyzja sądowa dotycząca ściągnięcia długu podatkowego (ściągnięcia środków na rzecz pokrycia długu podatkowego lub udzielająca zezwolenia na sprzedaż majątku znajdującego się w zastawie podatkowym) podejmowana jest w przypadku, gdy dług podatkowy istnieje tj. uzgodnione zobowiązanie pieniężne nie zostało w terminie zapłacone.
Decyzja sądowa o odroczenie spłaty długu podatkowego nie zmienia obowiązku płatnika podatków – dłużnika ( w tym również sumy długi, a także wysokości kary za nieterminową spłatę zobowiązania ) o ile sąd nie posiada odpowiednich pełnomocnictw.
Wielkość obowiązku podatkowego, a także odpowiedzialność za jego niewykonanie określa się wyłącznie prawem podatkowym, w tym również w oparciu o pkt. 126.1 art.126 Kodeksu Podatkowego Ukrainy.
Fakt przestrzegania przy tym terminów spłaty określonych w decyzji sądowej nie wpływa na naruszenie terminów spłaty uzgodnionych zobowiązań finansowych przewidzianych w Kodeksie Podatkowym Ukrainy i nie może niwelować ich znaczenia prawnego.
Naruszenie, odpowiedzialność polega na opóźnieniu spłaty. Odpowiednie naruszenie kończy się z chwilą upływu przewidzianego prawem podatkowym terminu uzgodnionego zobowiązania, a nie zapłaconym przez płatnika podatków zobowiązania, a wysokość kary zależy od opóźnienia w spłacie do czasu pokrycia długu ( do 30 dni lub 30 dni).
Odroczenie przez sąd w procesie wykonania decyzji sądowej zasądzonej sumy długu podatkowego ( spłata którego w czasie rozstrzygania sporu w sądzie była już opóźniona) nie wpływa na fakt naruszenia prawa, o ile jest dokonane przed odroczeniem, dlatego też odroczenie wykonania nie zmienia odpowiedzialności płatnika podatków ( nie zmniejsza i nie zwiększa jej).
Analogiczne uregulowanie zostało wprowadzone w ppkt. 17.1.7 pkt.17.1 art.17 Ustawy Ukrainy Nr 2181-III, z dnia 21 grudnia 2000 roku „ O zasadach pokrywania zobowiązań przez płatników podatków wobec budżetami i państwowymi funduszami celowymi”.
Podstawa Prawna : Pismo informacyjne Wyższego Sądu Administracyjnego Ukrainy Nr 1602/11/10/14-14, z dnia 18.11. 2014 roku
![]() |
![]() |