Karę za przekroczenie terminów rozliczeń kontraktów zagranicznych stosuje się z zachowaniem terminu przedawnienia tj. 1095 dni.
Zgodnie z pkt. 102.1 art.102 Kodeksu Podatkowego Ukrainy, organ kontroli (poza przypadkami przewidzianymi w pkt.102.2 , posiada prawo samodzielnie określić kwotę zobowiązań pieniężnych płatnika podatków w przypadkach przewidzianych w Kodeksie Podatkowym, lecz w terminie nieprzekraczającym 1095 dnia następującego po ostatnim dniu granicznego terminu składania deklaracji podatkowej i/lub granicznego terminu spłaty zobowiązań pieniężnych naliczonych przez organ kontroli, a w przypadku, gdy deklaracja podatkowa została złożona później - po dniu jej faktycznego złożenia.
W przypadku, gdy w przeciągu zaznaczonego terminy organ kontroli nie określi sumy zobowiązań pieniężnych, płatnika podatku uważa się za zwolnionego od takiego zobowiązania pieniężnego, a spór dotyczący danej deklaracji i/lub zawiadomienia podatkowego nie podlega rozpatrywaniu w postępowaniu administracyjnym lub sądowym.
W ppkt. 14.1.39 pkt.14.1 art.14 Kodeksu Podatkowego Ukrainy przewidziano, że za zobowiązanie pieniężne płatnika podatków uważa się sumę środków, którą płatnik podatków powinien zapłacić do odpowiedniego budżetu jako zobowiązanie podatkowe i/lub karę (sankcję finansową) pobieraną z płatnika podatków w związku z naruszenie przez niego regulacji prawa podatkowego i innego prawa, którego kontrolę przestrzegania powierzono na organ kontroli, a także sankcje za naruszenie prawa w obszarze działalności zagranicznej.
Mając na uwadze ja wyżej, zastosowanie przez organy służby podatkowej sankcji za naruszenie prawa w działalności zagranicznej, w tym również naliczenie kary za naruszenie terminów rozliczeń, powinno nastąpić w okresie przedawnienia tj. 1095 dni.
![]() |
![]() |