1.1. Kodeks Podatkowy Ukrainy reguluje stosunki wynikające przy poborze podatków i opłat, w szczególności określa wyczerpujący wykaz podatków i opłat pobieranych na Ukrainie i zasady ich administrowania, płatników podatków i opłat, ich prawa i obowiązki, kompetencje organów kontrolnych, pełnomocnictwa i obowiązki ich pracowników w czasie przeprowadzania kontroli podatkowej, a także odpowiedzialność za naruszenie prawa podatkowego.
1.2. Zasady opodatkowania towarów lub usług przemieszczanych przez granicę celną Ukrainę, określa niniejszy Kodeks, poza opodatkowaniem cłem wwozowym (importowym) lub wywozowym (eksportowym) określonym w Kodeksie Celnym Ukrainy i w innych przepisach dotyczących spraw celnych.
art.7. Ogólne zasady wprowadzania podatków i opłat
7.1. Podczas wprowadzania obowiązkowego podatku określa się następujące elementy:
7.1.1. płatników podatków;
7.1.2. przedmiot opodatkowania;
7.1.3. podstawa opodatkowania;
7.1.4. stawka podatku;
7.1.5. zasady obliczania podatku;
7.1.6. okres podatkowy;
7.1.7. termin i zasady spłaty podatku;
7.1.8. termin i zasady składania sprawozdań z obliczenia i spłaty podatku;
7.2. Podczas wprowadzania podatku mogą być przewidziane ulgi podatkowe i zasady ich stosowania;
7.3. Dowolne sprawy dotyczące opodatkowania regulowane są niniejszym Kodeksem i nie mogą być wprowadzane lub zmieniane innymi przepisami Ukrainy, poza przepisami zawierającymi wyłącznie regulacje dotyczące wnoszenia zmian do niniejszego Kodeksu i/lub regulacje wprowadzające odpowiedzialność za naruszenie prawa podatkowego.
7.4. Elementy podatku określonego w pkt. 7.1 niniejszego art. podstawy do udzielenia ulg podatkowych i zasady ich zastosowania określa wyłącznie niniejszy Kodeks.
art.8. Rodzaje podatków i opłat
8.1. Na Ukrainie wprowadza się ogólnopaństwowe i miejscowe podatki i opłaty.
8.2. Do ogólnopaństwowych należą podatki i opłaty wprowadzone niniejszym Kodeksem i obowiązkowe do spłaty na całym terytorium Ukrainy, poza przypadkami przewidzianymi w niniejszym Kodeksie.
8.3. Do miejscowych należą podatki i opłaty wprowadzone zgodnie z wykazem i maksymalnych wysokości stawek określonych niniejszym Kodeksem, decyzją rad wiejskich, gromad i miejskich w granicach ich pełnomocnictw i obowiązujących do spłaty na terytorium odpowiednich gromad terytorialnych.
art.9. Ogólnopaństwowe podatki i opłaty
9.1. Do ogólnopaństwowych należą następujące podatki i opłat:
9.1.1. podatek dochodowy od przedsiębiorstw;
9.1.2. podatek dochodowy od osób fizycznych;
9.1.3. podatek VAT;
9.1.4. podatek akcyzowy;
9.1.5. opłata za pierwszą rejestrację środka transportu;
9.1.6. podatek ekologiczny;
9.1.7. opłata za transport ropy naftowej i produktów rurociągami i przewodami, transport tranzytowy rurociągami gazu i amoniaku przez terytorium Ukrainy;
9.1.8. opłata za ropę, gaz przyrodniczy wydobywany na Ukrainie;
9.1.9. opłata za korzystanie ze złóż;
9.1.10. opłata za ziemię;
9.1.11 opłata za korzystanie z radiowych częstotliwości Ukrainy;
9.1.12. opłata za specjalne wykorzystanie wody;
9.1.13. opłata za specjalne wykorzystanie zasobów leśnych;
9.1.14. zryczałtowany podatek rolny;
9.1.15. opłata na rozwój winorośli, sadownictwa i chmielarstwa;
9.1.16. cło;
9.1.17. opłata w formie celowej nadwyżki do obowiązującej taryfy na energię elektryczną i cieplną , poza energią elektryczną wytworzonej przez kwalifikowane urządzenia;
9.1.18. opłata w formie celowej nadwyżki do obowiązującej taryfy na gaz przyrodniczy dla konsumentów wszystkich form własności.
9.2. Stosunki związane w wprowadzaniem i poborem cła ,regulowane są prawem celnym w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w niniejszym Kodeksie.
9.3. Zaliczanie ogólnopaństwowych podatków i opłat do budżetu państwowego i miejscowych odbywa się zgodnie z Kodeksem Budżetowym Ukrainy.
9.4. Wprowadzanie ogólnopaństwowych podatków i opłat nie przewidzianych w niniejszym Kodeksie jest zabronione.
art.10. Miejscowe podatki i opłaty
10.1. Do miejscowych podatków należy:
10.1.1.podatek od majątku nieruchomego innego niż działka ziemska;
10.1.2. jednolity podatek
10.2. Do miejscowych opłat należy:
10.2.1. opłata za prowadzenie wybranych rodzajów działalności przedsiębiorczej;
10.2.2. opłata za miejsca parkowania środków transportu;
10.2.3. opłata turystyczna.
10.3. Miejscowe rady obowiązkowo wprowadzają podatek od majątku nieruchomości, innych niż działki ziemskie jedyny podatek i opłatę za prowadzenie wybranych rodzajów działalności przedsiębiorczej.
10.4. Miejscowe rady w granicach pełnomocnictw określonych w niniejszym Kodeksie, rozstrzygają sprawy zgodnie z regulacjami niniejszego Kodeksu dotyczące wprowadzania opłat za miejsca do parkowania środków transportu, opłaty turystycznej.
10.5. Wprowadzanie miejscowych podatków i opłat nie przewidzianych w niniejszym Kodeksie jest zabronione.
10.6. Zaliczanie miejscowych podatków i opłat do odpowiednich miejscowych budżtów odbywa się zgodnie z Kodeksem Budżetowym Ukrainy.
art.11. Specjalne reżimy (procedury) podatkowe
11.1. Specjalne reżimy (procedury) podatkowe wprowadzane są i stosowane w przypadkach i w trybie określonym wyłącznie w niniejszym Kodeksie.
11.2. Specjalny reżim (procedura) podatkowa - system działań wyznaczających szczególne zasady opodatkowania wybranych kategorii podmiotów gospodarczych.
11.3. Specjalny reżim (procedura) podatkowa może przewidywać szczególne zasady określania elementów podatku i opłat, zwolnienie spłaty wybranych podatków i opłat.
11.4. Nie uważa się za specjalną procedurę (reżim) reżim (procedurę) nie określoną za taką w niniejszym Kodeksie.
![]() |
![]() |