Od 8 marca 2011 wchodzi w życie nowa redakcja Ustawy Ukrainy Nr 2677-VI, z dnia 04.11.2010 " O postępowaniu wykonawczym" .
Zwiększono uprawnienia państwowego wykonawcy (komornika).
Komornik posiada prawo:
1) kontroli wykonania decyzji przez osoby prawne i fizyczne wszystkich form własności zatrudnionych u siebie dłużników;
2) w celu ochrony interesów wierzycieli otrzymywać bezpłatnie informację , w tym poufną, zaświadczenia, wyjaśnienia ;
3) bez przeszkód wchodzić do pomieszczeń należących do dłużnika , otwierać i opieczętowywać takie pomieszczenia;
4) w przypadku posiadania decyzji sądu o przymusowym wejściu ( bez zezwolenia dłużnika - właściciela pomieszczeń) do mieszkania, bądź innej nieruchomości.
Przy czym, wejście do budynków mieszkalnych i mieszkań odbywa się w obecności nie mniej niż 2 - ch świadków.
5) w razie uchylania się dłużnika od wykonania zobowiązań zawartych w decyzji, komornik zwraca się do sądu o wprowadzenie czasowego ograniczenia wyjazdu dłużnika - osoby fizycznej lub kierownika dłużnika - osoby prawnej za granicę Ukrainy. Sąd natychmiast wydaje nieodwołalną decyzję, bez powiadamiania o tym dłużnika.
Zmieniono terminy dostarczania dokumentów wykonawczych:
a) w terminie 3-ch miesięcy - dla zaświadczeń komisji w sporach pracowniczych, postanowień sądów administracyjnych i postanowień organów (funkcjonariuszy) uprawnionych do rozpatrywania spraw w postępowaniu administracyjnym;
b) w terminie roku - inne wykonawcze dokumenty ( wcześniej 3 lata);
Termin do podjęcia postanowienia o wszczęciu postępowania wykonawczego - 6 miesięcy od dnia podjęcia postanowienia, a wykonanie decyzji o charakterze niemajątkowym - 2 miesiące. O zakończeniu terminu podejmowane jest postanowienie.
np. w przypadku, gdy kierowca otrzyma mandat sporządzany jest protokół i postanowienie o administracyjnym naruszeniu prawa z dnia 15.03.2011, to w przypadku , braku zapłaty w terminie 15 dni (art.307,308 KPA) postanowienie przekazywane jest do służby wykonawczej (komorniczej) w terminie nie przekraczającym 1 lipca. Zakończenie postępowania nastąpi 1 stycznia 2012 (6 miesięcy).
Decyzje, czynności, bądź bezczynność państwowego wykonawcy lub innej osoby funkcyjnej państwowej służby wykonawczej mogą być zaskarżone:
- w sprawach wykonania decyzji sądu przez strony - w sądzie wydającym dokument wykonawczy, a innych uczestników postępowania wykonawczego i osoby uczestniczące w przeprowadzaniu czynności wykonawczych - do sądu administracyjnego;
- w sprawach wykonania decyzji innych organów (osób funkcyjnych) - do sądu administracyjnego;
- zaskarżanie czynności komornika oraz innych uczestników postępowania (poza dłużnikiem) - do naczelnika , kierownika odpowiedniego organu Państwowej Służby Wykonawczej, bądź sądu.
Dłużnik posiada prawo zaskarżyć decyzję, czynności lub bezczynność państwowego wykonawcy oraz innych osób państwowej służby wykonawczej wyłącznie w postępowaniu sądowym.
![]() |
![]() |