W dniu 12 stycznia 2010 r. w Warszawie w Ambasadzie Ukrainy odbyła się konferencja "Współpraca regionalna szansą dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej”.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkich Urzędów Marszałkowskich, Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera, Agencji Regionalnych oraz miast Lublina i Kielc. Gośćmi konferencji byli dr. hab. Hanna Machińska , Dyrektor Biura Informacji Rady Europy oraz Janusz Cieślak, Wice-Prezes Polskiego Klubu Biznesu, Janusz Szlęzak, Wice-Prezes BSB Sp. z o.o.
Na konferencji przedstawiono wyniki dotychczasowej współpracy handlowej i inwestycyjnej oraz dynamikę rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych w 2010 roku.
W referacie wprowadzającym do dyskusji o znaczeniu i korzyściach wynukających z dotychczasowej polsko-ukraińskiej współpracy mówiono o roli i znaczeniu Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera w stwarzaniu możliwości działania na rynkach międzynarodowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Poruszono również praktyczne aspekty prawne prowadzenia przez polskich przedsiębiorców na Ukrainie. Omówiono także metody ubezpieczania kontraktów, kredytów i inwestycji zapewniających bezpieczeństwo prowadzonej na Ukrainie działalności, aspekty finansowe działalności inwestycyjnej, produkcyjnej i handlowej na rynku ukraińskim.
W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa, w której przedstawione zostały problemy inwestorów zagranicznych w Polsce i na Ukrainie. Wykazała ona, iż wiele problemów, na jakie napotykają się inwestorzy, są wspólne.
Przedstawiona została prezentacja przedsięwzięcia inwestycyjnego w Korczowej - budowa Centrum Dystrybucji tuż przy granicy obok przejścia granicznego i budowanej autostrady Zaprezentowano również wstępny projekt utworzenia Międzynarodowego Centrum Promocji Regionów.
Konferencja zakończyła się uroczystą kolacją w restauracji "Kresowa Hawira".
Konferencja umożliwiła wymianę doświadczeń, jak również pozwoliła na kompetentne i profesjonalne przedstawienie tych aspektów współpracy gospodarczej które mają decydujące znaczenie dla jej dynamicznego i pomyślnego rozwoju.
![]() |
![]() |