20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kontrakt szczególną formą umowy o pracę (12-11-2011)


Kontrakt szczególną formą umowy o pracę

Zasady zawierania kontraktów przy przyjęciu (najęciu) pracowników do pracy

1. Postanowienia ogólne

1. Niniejsze rozporządzenie określa zasady zawierania kontraktów przy przyjęciu (najęciu) do pracy pracowników do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji niezależnie od formy własności, rodzaju działalności i przynależności branżowej, a także przez obywateli.

2.Zgodnie z art. 21 Kodeksu Ustaw o Pracy Ukrainy kontrakt jest szczególną formą umowy o pracę, w której termin jego ważności, prawa, obowiązki i odpowiedzialność stron (w tym materialnej), warunki zabezpieczenia materialnego i organizacji pracownika, warunki rozwiązania umowy mogą być określane porozumieniem stron.

3.Przyjęcie (najęcie) do pracy pracowników poprzez zawarcie z nimi kontraktu przez właściciela lub upoważniony przez niego organ, obywatela  (dalej - pracodawcą) może odbywać się w przypadkach bezpośrednio przewidzianych prawem.

4.Kontrakt jako szczególna forma umowy o pracę powinien opierać się na zabezpieczeniu warunków dla  inicjatyw i samodzielności pracownika, uwzględniać jego indywidualne zdolności i wiedzę zawodową, zwiększać wzajemną odpowiedzialność stron, prawną i socjalną ochronę pracownika.

5.Warunki kontraktu pogarszające stanowisko pracownika w porównaniu z obowiązującym prawem, porozumieniami i umową zespołową uważa się za nieważne.

* Niniejsze regulacje nie dotyczą kierowników przedsiębiorstw państwowych
6.
Pracodawca zobowiązany jest do zabezpieczenia poufności warunków kontraktu.

Osoby, które w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi posiadają dostęp do informacji zawartej w kontrakcie nie posiadają prawa jej ujawniania.

Wymóg poufności nie dotyczy warunków kontraktu, regulowanych prawem i organów kontrolujących ich przestrzeganie.

II. Zawarcie kontraktu

7.Zgodnie z art. 24 Kodeksu Ustaw o Pracy Ukrainy kontrakt zawierany jest w formie pisemnej i podpisywany przez pracodawcę i pracownika przyjmowanego(najmowanego) do pracy na podstawie kontraktu.

8.Kontrakt sporządzany jest w dwóch egz. posiadających jednakową moc prawną i przechowywany jest przez każdą ze stron kontraktu.

Za zgodą pracownika kopia zawartego z nim kontraktu może być przekazana do związków zawodowych lub innego organu upoważnionego przez pracownika do reprezentacji jego interesów w celu kontroli przestrzegania warunków kontraktu.

9.Kontrakt wchodzi w życie z chwilą podpisania lub z dniem przewidzianym przez strony w kontrakcie i może być zmieniony za zgodą stron sporządzoną w formie pisemnej.

Kontrakt stanowi podstawę wydania nakazu (rozporządzenia) o przyjęciu (najęciu) pracownika do pracy z dniem przewidzianym w porozumieniu stron w kontrakcie.

III. Treść kontraktu

10. W kontrakcie przewiduje się zakres proponowanej pracy i wymogi dotyczące jakości i terminów jej wykonania, termin ważności kontraktu, prawa, obowiązki i wzajemną odpowiedzialność stron, warunki wynagradzania i organizacji pracy, podstawy zawieszenia i rozwiązania kontraktu, warunki socjalno - bytowe i inne warunki nieodzowne do wykonania przyjętych przez strony zobowiązań z uwzględnieniem specyfiki pracy, szczegółów zawodowych oraz możliwości finansowych przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji, bądź pracodawcy.

11.Warunki wynagradzania pracy i zabezpieczenia materialnego pracowników z którymi zawiera się kontrakt, określane są porozumieniem stron.

Wysokość wynagrodzenia nie może być poniżej przewidzianego prawem, porozumieniami, w umowie zespołowej i zależy od wykonania warunków kontraktu.

W kontrakcie mogą być również określone warunki podwyższenia lub obniżenia omówionego przez strony wynagrodzenia, wprowadzenia dopłat i nadwyżek, premii, nagród za podsumowanie pracy za rok, czy też inny okres, udziału w zyskach przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji (w przypadku, gdy tak przewidziano prawem i w ich statucie), bądź przez obywatela - przedsiębiorcę.

12.Na podstawie Standardowego wzoru kontraktu z pracownikiem w kontrakcie mogą być zawarte (w granicach regulacji zgodnych z niniejszym Rozporządzeniem) szczególne warunki pracy wg wybranych zawodów i rodzajów prac z uwzględnieniem ich specyfiki, szczegółów zawodowych.

13. W kontrakcie mogą być przewidziane dodatkowe ulgi, gwarancje i kompensaty nie przewidziane prawem pokrywane na koszt pracodawcy.

14. W przypadku, gdy w warunkach kontraktu przewiduje się przejazdy pracownika do pracy do innej miejscowości, strony określają w kontrakcie warunki, gwarancje i zwrot takiego przejazdu oraz warunki zabezpieczenia pracownika (w razie konieczności i członków jego rodziny) w mieszkanie lub zwrot kosztów najmu pomieszczenia mieszkalnego , bądź hotelu.

15.W kontrakcie określa się czas pracy i odpoczynku pracownika.

Urlop pracownika nie może być krótszy od określonego prawem dla tej kategorii pracowników.

16. W przypadku, gdy do przejazdów służbowych pracownik wykorzystuje własny samochód, strony przewidują warunki wypłaty odpowiedniej rekompensaty.

W porozumieniu stron w kontrakcie mogą być przewidziane inne warunki organizacji pracy nieodzowne dla wykonania zobowiązań przyjętych przez strony.

17.W kontrakcie mogą być przewidziane dodatkowe, poza przewidzianymi prawem podstawy jego rozwiązania.

18.Kontrakt powinien przewidywać zobowiązanie pracodawcy dotyczące rekompensaty szkody moralnej i materialnej, wyrządzonej pracownikowi w razie przedterminowego rozwiązania kontraktu;

dla pracownika - w związku z niewykonaniem, bądź nienależytym wykonaniem przez pracodawcę zobowiązań wynikających z kontraktu;

pracodawcy - z podstaw nie przewidzianych prawem i w kontrakcie Powrót Wszystkie Aktualności