20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kupując akcje w spółce akcyjnej (06-12-2011)


Kupując akcje w spółce akcyjnej należy dopilnować rejestracji zmian w rejestrze akcjonariuszy, jak również zapoznać się z dokumentami założycielskimi.

W przypadku posiadania większościowego  pakietu akcji  (udziałów w kapitale statutowym spółki), należy sprawdzić statut spółki i dokonać rejestracji odpowiednich zmian. W przeciwnym wypadku samo nabycie akcji nie uprawnia akcjonariusza do udziału w walnym zgromadzeniu, jak również nie daje prawa kontroli czy też kierowania działalnością spółki.

"Akcjonariusz posiada prawo udziału w walnym zgromadzeniu nie z chwilą faktycznego nabycia akcji, lecz z chwilą wniesienia odpowiednich zmian do rejestru akcjonariuszy a realizuje je poprzez głosowanie na walnym zgromadzeniu. Sąd nie widzi podstaw do anulowania uchwał podjętych przez nadzwyczajne walne zgromadzenie bez udziału większościowego akcjonariusza (95,07 % kapitału statutowego). Akcjonariusz nie został zawiadomiony o walnym zgromadzeniu. Uzasadnieniem podjętej uchwały przez sąd był fakt braku rejestracji zmian w rejestrze akcjonariuszy na dzień walnego zgromadzenia ".

Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego Sprawa Nr 5/33-K, z dnia 12.07.2011

Udziałowiec (akcjonariusz) posiada prawo udziału w działalności spółki, kierowaniu jej sprawami, wyboru i być wybieranym do organów zarządu spółki, wnoszenia propozycji zmian itp. oraz uwzględniając, że wpływ udziałowca na podejmowanie przez walne zgromadzenie uchwał nie jest ograniczone wyłącznie głosowaniem, kolegium sędziów uchyla stwierdzenie skarżącego o tym, że powód posiadający 0,495% w kapitale statutowym, nie mógł istotnie wpłynąć na podjęcie zaskarżanych uchwał.

Podstawą uznania nieważności walnego zgromadzenia udziałowców(akcjonariuszy) oraz innych organów w spółce gospodarczej mogą być: naruszenie regulacji prawa i/lub dokumentów założycielskich w czasie zwoływania i przeprowadzenia walnego zgromadzenia spółki - udziałowiec(akcjonariusz) spółki był pozbawiony możliwości uczestniczenia w walnym zgromadzeniu, uchwała walnego zgromadzenia narusza prawa, bądź prawne interesy udziałowca (akcjonariusza) spółki.

Przy czym, prawa udziałowca (akcjonariusza) spółki gospodarczej w związku z nieprzestrzeganiem regulacji prawa o zwoływaniu i przeprowadzaniu walnego zgromadzenia należy uważać za naruszone, w przypadku, gdy nie mógł uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, w należyty sposób przygotować się do rozpatrzenia spraw porządku dziennego, wnieść propozycji zmian do porządku dziennego, dokonać rejestracji udziału w walnym zgromadzeniu itp.

Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego Sprawa Nr 5/57-10, z dnia 6 lipca 2011



Powrót Wszystkie Aktualności