20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Leasing zgodnie z prawem Ukrainy (26-07-2010)


Leasing zgodnie z prawem Ukrainy

 

Zgodnie z definicją Kodeksu Cywilnego Ukrainy (Tytuł 58) za leasing uważa się „najem (dzierżawę)”, natomiast w Kodeksie Gospodarczym (pkt.5) za leasing uważa się „dzierżawę majątku” oraz operację bankową jeśli został on wpisany jako jedna z podstawowych operacji bankowych.


Zgodnie z art. 339 pośrednictwo bankowe należy do działalności banków. Do podstawowych operacji bankowych zalicza się m.in. depozyt, rozliczenia, kredyty, factoring i leasing.


Art. 806 Kodeksu Cywilnego Ukrainy Umowa leasingu
1.

1. W umowie leasingu jedna strona ( leasingodawca) przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania drugiej stronie (leasingobiorcy) w użytkowanie majątek należący do leasingodawcy stanowiący jego własność i nabyty przez niego bez wcześniejszego uzgodnienia z leasingobiorcą (leasing bezpośredni) lub majątek specjalnie nabyty przez leasingodawcę od sprzedającego (dostawcy) zgodnie z określoną z leasingobiorca specyfikacją i warunkami (leasing pośredni) na czas określony i za określoną odpłatnością ( płatności leasingowe).


2.Do umowy leasingu stosowane są ogólne regulacje o najmie (dzierżawie) z uwzględnieniem zasad szczególnych określonych w niniejszym paragrafie i prawem.


Do stosunków związanych z leasingiem stosuje się ogólne regulacje właściwe dla umowy kupna – sprzedaży oraz regulacje dotyczące umów dostaw w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano prawem.
3.Zasady szczególne wybranych rodzajów i form leasingu określa ustawa.


Kodeks Gospodarczy Ukrainy art. 292 - Leasing w obszarze działalności gospodarczej.
1.

1.Leasing – działalność gospodarcza skierowana na inwestowanie własnych lub pozyskanych środków finansowych polegająca na przekazaniu zgodnie z umową leasingu przez jedną stronę (leasingodawcę) do wyłącznego użytkowania przez drugą stronę (leasingobiorcę) na określony czas majątku należącego do leasingodawcy lub nabytego przez niego na własność ( gospodarcze wydanie) na podstawie pełnomocnictwa, bądź wskazanego przez leasingobiorcę z odpowiedniego dostawcy (sprzedającego) majątku, pod warunkiem dokonywania cyklicznych opłat leasingowych przez leasingobiorcę.


2.W zależności od szczególnych form dokonania operacji leasingowych wyróżniamy leasing operacyjny, bądź finansowy. Ze względu na formy dokonania leasing może być zwrotny, częściowy, międzynarodowy itp.


3.Przedmiotem leasingu może być majątek ruchomy lub nieruchomy przeznaczony do wykorzystywania jako środki trwałe, nie dopuszczalne prawem do wolnego obrotu na rynku i wobec którego nie ma ograniczeń do przekazywania go w leasing.


4. Majątek określony w ust.1 niniejszego art., stanowiący własność państwową (komunalną) może być przedmiotem leasingu wyłącznie po uzgodnieniu z organem zarządzającym tym majątkiem zgodnie z prawem.


5.Przedmiotem leasingu nie mogą być grunty, inne obiekty przyrody, a także całościowe kompleksy majątkowe przedsiębiorstw państwowych (komunalnych) i ich jednostek strukturalnych.

6.Przejście praw własności do przedmiotu leasingu na inną osobę nie stanowi podstaw do rozwiązania umowy leasingu.


7. Regulacje prawne leasingu odbywają się zgodnie z niniejszym Kodeksem oraz innymi przepisami prawa.

 



Powrót Wszystkie Aktualności