20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



List Państwowej Administracji Podatkowej (07-10-2009)


List Państwowej Administracji Podatkowej Nr 19694/7/16-1517 "O wyjaśnieniach (dotyczących właściwości opodatkowania podatkiem od wartości dodanej przewozów międzynarodowych", z dnia 11.09.09.

W związku z uprawomocnieniem się Ustawy Ukrainy Nr 1451-VI "O wniesieniu zmian do niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy ds. opodatkowania usług przewozu międzynarodowego pasażerów, bagażu oraz ładunków, odpraw międzynarodowych, leasingu międzynarodowego oraz międzynarodowego remontu towarów" z dnia 4 czerwca 2009 oraz nadejścia dużej ilości zapytań dotyczących właściwości opodatkowania podatkiem od wartości dodanej przewozów międzynarodowych, Państwowa Administracja Podatkowa Ukrainy zawiadamia.

Zgodnie z pkt. 1.22 art. 1 Ustawy Ukrainy "O podatku od wartości dodanej" (dalej— Ustawa) nieprzerwana (niepodzielna) usługa przewozu międzynarodowego pasażerów, ich bagażu, oraz odpraw międzynarodowych- usługa przewozu (dostawy) pasażerów, ich bagażu, ładunków oraz odpraw międzynarodowych od punktu odprawy (przyjęcia ładunku lub odprawy międzynarodowej, przewozu) na terytorium Ukrainy do punktu odprawy celnej, od punktu odprawy celnej do punktu przeznaczenia (dostawy) poza granicami terutorium Ukrainy oraz/lub między punktami poza granicami terytorium celnego Ukrainy, jak również od punktu odprawy (przyjęcia ładunku bądź odprawy międzynarodowej przewozu) poza granicami terytorium Ukrainy do punktu odprawy celnej w granicach terytorium Ukrainy, od punktu odprawy celnej do punktu przeznaczenia (dostawy) w granicach terytorium celnego Ukrainy.

Jeśli płatnik podatku świadczy nieprzerwaną (niepodzielną) usługę przewozu międzynarodowego transportem samochodowym; pasażerów, ich bagażu oraz ładunków, to w celu opodatkowania wartość takiej usługi dzieli się proporcjonalnie na części przewozu, co do których ustalono różne stawki opodatkowania niniejszym podatkiem czy zwolnienia z podatków.

Zgodnie z ppkt 3.1.1 pkt 3.1 art 3 Ustawy obiektem (przedmiotem) opodatkowania podatkiem od wartości dodanej są, operacje płatników podatku w szczególności z tytułu:

-świadczenia usług przewozu międzynarodowego pasażerów, bagażu oraz ładunków transportem samochodowym, jak również odpraw międzynarodowych jakimkolwiek (wszelkim) rodzajem transportu na odcinku od punktu ich odprawy (przyjęcia do przewozu) na terytorium celnym Ukrainy do punktu ich odprawy celnej, a także od punktu ich odprawy celnej do punktu przeznaczenia (dostawy) na terytorium celnym Ukrainy;

-świadczenia usług przewozu międzynarodowego pasażerów, bagażu oraz ładunków (oprócz odpraw międzynarodowych) jakimkolwiek (wszelkim) rodzajem transportu (oprócz samochodowego) na odcinku od punktu ich odprawy (przyjęcia do przewozu) na terytorium celnym Ukrainy do punktu przeprowadzenia kontroli przygranicznej z ich wypuszczeniem poza granice terytorium Ukrainy, jak również od punktu kontroli przygranicznej z ich wypuszczeniem poza granice terytorium Ukrainy do punktu ich przeznaczenia (dostawy) na terutorium celnym Ukrainy.

Zgodnie z ppkt 3.1.3 pkt 3.1 art 3 Ustawy obiektem opodatkowania podatkiem od wartości dodanej jest świadczenie usług z przewozu międzynarodowego pasażerów, bagażu oraz ładunków, jak również odpraw międzynarodowych w przypadkach, określonych ppkt 6.2.4 pkt 6.2 art 6 Ustawy.

W ppkt 6.2.4 pkt 6.2 art 6 Ustawy określono, że stawką zerową podatku od wartości dodanej opodatkowuje się:

-świadczenie usług przewozu międzynarodowego pasażerów, ich bagażu oraz ładunków transportem samochodowym, jak również dostawy odpraw międzynarodowych jakimkolwiek (wszelkim) rodzajem transportu na odcinku od punktu (miejsca) ich odprawy celnej do punktu przyznaczenia (dostawy) poza granicami terytorium Ukrainy, między punktami, które znajdują się poza granicami terytorium Ukrainy, a także od punktu ich odprawy (przyjęcia do przewozu) poza granicami terytorium Ukrainy do punktu (miejsca) ich odprawy celnej na terytorium Ukrainy;

-świadczenie usług przewozu międzynarodowego pasażerów, ich bagażu oraz ładunków innymi rodzajami transportu, niż zaznaczone w ust 1 niniejszego ppktu, poza granicami terytorium Ukrainy.

Czyli, przy świadczeniu nieprzerwanej (niepodzielnej) usługi przewozu międzynarodowego pasażerów, bagażu, ładunków transportem samochodowym, część określona ppkt 3.1.1 pkt 3.1 art 3 Ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej stawką 20 %, a część trasy, określona ppkt. 6.2.4 pkt. 6.2 art. 6 Ustawy Nr 168 - stawką 0 %.

W związku z tym, przy świadczeniu takich usług spedytor musi ogólną wartość przewozów międzynarodowych podzelić proporcjonalnie do faktycznych odcinków przewozów, oddzielnie na:

-wartość przewozu od punktu ich odprawy (przyjęcia do przewozu) na terytorium celnym Ukrainy do punktu ich odprawy celnej lub od punktu ich odprawy celnej do punktu przeznaczenia (dostawy) na terytorium celnym Ukrainy;

-wartość przewozu od punktu (miejsca) ich odprawy celnej do punktu przeznaczenia (dostawy) poza granicami terytorium Ukrainy, między punktami, które znajdują się poza granicami terytorium Ukrainy lub od punktu ich odprawy (przyjęcia do przewozu) poza granicami terytorium Ukrainy do punktu (miejsca) ich odprawy celnej na terytorium Ukrainy.

Przy świadczeniu usług przewozu międzynarodowego pasażerów, bagażu oraz ładunków (oprócz odpraw międzynarodowych) jakimkolwiek (wszelkim) rodzajem transportu (oprócz samochodowego) przewoźnik musi ogólną wartość przewozów międzynarodowych podzelić proporcjonalnie do faktycznych odcinków przewozów, oddzielnie na:

-wartość przewozu na odcinku od punktu ich odprawy (przyjęcia do przewozu) na terytorium celnym Ukrainy do punktu przeprowadzenia kontroli przygranicznej z ich wypuszczeniem poza granice terytorium Ukrainy, jak również od punktu kontroli przygranicznej z ich wpuszczeniem na terytorium Ukrainy do punktu ich przeznaczenia (dostawy) na terytorium celnym Ukrainy, która opodatkowana jest stawką 20 %;

-wartość przewozu na odcinku poza terytorium Ukrainy, która opodatkowana jest stawką 0 %.

Jeśli świadczenie usług z przewozu międzynarodowego pasażerów, ich bagażu, ładunków czy z odpraw międzynarodowych jakimkolwiek (wszelkim) rodzajem transportu pełni się w (charakterze) postaci sprzedaży biletów, innych dokumentów na przejazd, zawierania umów (rachunków) brokerskich, agencyjnych, komisyjnych oraz innych pośredników lub osób zaufanych (upoważnionych), to wynagrodzenie tych osób opodatkowuje się stawką, przewidzianą ppkt 6.1.1 pkt 6.1 niniejszego artykułu.

Zgodnie z pkt. 9 „Zasad wypełniania podatkowej listy przewozowej”, zatwierdzonych Nakazem Państwowej Administracji Podatkowej Ukrainy Nr 165 z dnia 30.05.97 wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami (dalej— Zasady Nr 165), w razie dokonywania operacji dostawy towarów (usług), do której jednocześniej stosuje się stawkę zerową, jak i stawkę 20 % (lub wynagrodzenie opodatkowuje się pełną stawką), płatnik podatku składa jeden podatkowy list przewozowy, w którym wypełnia się odpowiednie rubryki.

Zgodnie z pkt. 12 Zasad Nr 165 zakres świadczenia usług przewozu ładunków, które opodatkowuje się stawką 20 %, zaznacza się w rubryce 7 podatkowego listu przewozowego, a zakres świadczenia usług przewozu ładunków poza granicami terytorium celnego Ukrainy, opodatkowany stawką 0 %- w rubryce 8 takiego podatkowego listu przewozowego.

 Zastępca Przewodniczącego                                                                                                                 S. W. Czekaszkiw



Powrót Wszystkie Aktualności