Na Ukrainie zmniejszy się ilość organów uprawnionych do kontroli
Najwyższa Rada Ukrainy przyjęła w dniu 1 lipca 2010 projekt Ustawy „O podstawowych zasadach nadzoru państwowego (kontroli) działalności gospodarczej".
Ustawa przewiduje zmniejszenie ilości organów kontrolnych i wprowadza zasadę przeprowadzania kontroli wyłącznie przez centralne organy władzy wykonawczej.
Ilość organów posiadających uprawnienia nadzoru i kontroli na różnych szczeblach istotnie wpływa na pracę przedsiębiorstw i sprzyja korupcji.
Na dzień dzisiejszy uprawnionych do kontroli działalności gospodarczej jest 79 organów. To największa ilość organów kontrolnych we wszystkich państwach WNP – poinformował szef Komitetu ds. polityki Regulacji i Przedsiębiorczości Michajło Brodskij.
Dla porównania w Ministerstwie Polityki Rolnej oficjalnie istnieje 9 organów kontrolnych, w Ministerstwie łączności – 5. Po przyjęciu Ustawy w tych ministerstwach pozostanie wyłącznie jeden organ.
Przyjęcie projektu ustawy stanowi drugi etap reform systemu kontroli państwowej.
Pierwszym etapem w drodze do reform było przyjęcie Ustawy Ukrainy „O podstawowych zasadach nadzoru państwowego (kontroli) w obszarze działalności gospodarczej" z dnia 26 grudnia 2007. Ustawa określa podstawy do kontroli, czas ich trwania, wprowadzono stopień ryzyka dla działalności przedsiębiorstwa w zależności od ilości przeprowadzonych kontroli.
Trzecim etapem reform będzie przystosowanie wszystkich aktów prawnych do zgodności z powyższą Ustawą. Działania zmierzają do zmniejszenia nacisku przez organy kontrolne i odpowiedniego rozwoju działalności gospodarczej na Ukrainie.
Na dzień dzisiejszy na Ukrainie nadzór i kontrolę podmiotów gospodarczych prowadziły 79 organy. Jest to największa liczba organów w byłych krajach WNP. Np. w Mołdawii jest – 56, w Białorusi – 40, a w Kazachstanie – 30.
![]() |
![]() |