Na jakiej podstawie komornik (państwowy wykonawca) wszczyna postępowanie wykonawcze?
1. Państwowy wykonawca otwiera postępowanie wykonawcze na podstawie dokumentu wykonawczego przewidzianego w art.17 Ustawy O postępowaniu wykonawczym:
1) na wniosek wierzyciela lub jego przedstawiciela o przymusowym wykonaniu decyzji;
2) na wniosek prokuratora w przypadku reprezentacji interesów obywatela lub państwa w sądzie;
3) w przypadku, gdy pismo wykonawcze wpłynęło od sądu na podstawie uchwały o udzieleniu zezwolenia na przymusowe wykonanie decyzji sądu zagranicznego wg zasad przewidzianych prawem;
4) w innych przypadkach przewidzianych prawem.
2. We wniosku o otwarcie postępowania wykonawczego, wierzyciel posiada prawo zaznaczyć informacje identyfikujące dłużnika, bądź które mogą sprzyjać przymusowemu wykonaniu decyzji (rachunek dłużnika, miejsce pracy, bądź otrzymywania przez niego innych dochodów, siedziba jego majątku itp.), a także zasady otrzymania przez niego środków wyegzekwowanych od dłużnika.
3. We wniosku o otwarcie postępowania wykonawczego dotyczącego decyzji o egzekucji majątkowej, wierzyciel posiada prawo prosić wykonawcę państwowego o objęcie zajęciem majątku i środków dłużnika oraz ogłosić zakaz jego sprzedaży.
4. Podczas przedstawienia dokumentu wykonawczego lub jego duplikatu do wykonania wraz z nim dołącza się:
1) w razie wykonania decyzji o konfiskacie majątku skazanego wyrokiem sądu - kopię opisu majątku u kpię wyroku.
W razie braku w sprawie opisu majątku skazanego przesyła się zaświadczenie o tym, że opis majątku nie został przeprowadzony.
2) w razie wykonania decyzji o konfiskacie majątku na podstawie postanowienia sądu - kopię protokołu odebrania majątku podlegającego konfiskacie lub zaświadczenie o braku takiego majątku;
3) w sprawach sądowych, gdzie zastosowano środki zabezpieczające roszczenia z pozwu - kopię dokumentów potwierdzających wykonanie uchwały sądu o zabezpieczeniu pozwu, w przypadku, gdy takie środki zastosował sąd.
![]() |
![]() |