20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Na podstawie umowy komisu na rachunek (10-05-2010)


Na podstawie umowy komisu na rachunek rezydenta- komisanta wpłynęły środki w walucie zagranicznej za towary sprzedane nierezydentom. Czy rezydent - komisant posiada prawo przekazać tę walutę na rachunek bankowy komitenta?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 6 Ustawy Ukrainy Nr 959-XII „O działalności zagranicznej” z dnia 16.04.1991 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami) podmioty działalności zagranicznej posiadają prawo do zawierania dowolnego rodzaju umów (kontraktów) zagranicznych poza tymi które są zabronione prawem Ukrainy.

Zgodnie z art. 1011 Kodeksu Cywilnego Ukrainy wg umowy komisu jedna strona (komisant) zobowiązuje się na podstawie pełnomocnictwa drugiej strony (komitenta) dokonać za odpłatnością jednej lub kilku czynności prawnych we własnym imieniu, lecz na rzecz komitenta.

Zgodnie z pkt. 4 art. 5 Dekretu Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 15-93 „O systemie regulowania walutowego oraz kontroli walutowej” z dnia 19.02.1993 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami) licencje są potrzebne podczas dokonania operacji wykorzystania waluty zagranicznej na terytorium Ukrainy jako środka płatniczego.

W pkt. 1.3. Rozporządzenia o kontroli walutowej, zatwierdzonego Postanowieniem Zarządu Narodowego Banku Ukrainy Nr 49 z dnia 08.02.2000 roku określono, że wykorzystanie waluty zagranicznej w charakterze środka płatniczego– za towary, roboty, usługi, obiekty własności intelektualnej oraz inne prawa majątkowe.

Pkt. 5.2. Instrukcji o zasadach otwarcia, wykorzystania oraz zamknięcia rachunków w walucie narodowej oraz zagranicznej (dalej- instrukcja), zatwierdzonej Postanowieniem Zarządu Narodowego Banku Ukrainy Nr 492 z dnia 12.11.2003 r, określono, że bieżący rachunek w walucie zagranicznej otwierany jest dla podmiotu gospodarczego w celu przechowywania pieniędzy oraz przeprowadzania bieżących operacji bezgotówkowych oraz gotówkowych w walucie zagranicznej, zgodnie z prawem Ukrainy.

Za bieżące operacje handlowe w walucie zagranicznej uważa się rozliczenia, w szczególności między osobami prawnymi– nierezydentami oraz osobami prawnymi– rezydentami poprzez osoby prawne– rezydentów pośredników zgodnie z umowami (kontraktami), zawartymi zgodnie z prawem Ukrainy.

Zgodnie z Instrukcją na rachunek bieżący w walucie zagranicznej osoby prawnej– rezydenta zaliczane są środki w szczególności poprzez rachunek podziału, które wpłynęły z granicy poprzez nierezydentów na rachunek rezydenta, który występuje jako pośrednik, dla dalszego ich przekazania innym rezydentom – podmiotom działalności gospodarczej, na podstawie pełnomocnictwa oraz umowy (w tym komisu) wg których dokonał sprzedaży towarów (robót, usług).

Biorąc pod uwagę zasady wykorzystania rachunków bieżących w walucie zagranicznej, rozliczenia (w tym w walucie zagranicznej) między rezydentem- komitentem oraz rezydentami pośrednikami (komisantami) którzy dokonali sprzedaży towarów (robót, usług) nierezydentom, nie uważa się za bieżące operacje handlowe w walucie zagranicznej, więc w tym przypadku waluta zagraniczna nie jest wykorzystywana jako środek płatniczy, ale jako dochód w walucie zagranicznej a towary (roboty, usługi) zgodnie z obowiązującym prawem nie są własnością rezydentów- komitentów) (art. 1018 Kodeksu Cywilnego Ukrainy), dokonują oni tylko przekazania waluty zagranicznej, która wpłynęła na ich rachunki od nierezydentów jako opłata za towary (roboty, usługi) eksportowane.

Zgodnie z pkt. 4 art. 5 niniejszego Dekretu na dokonanie przez komisanta przekazania waluty zagranicznej rezydentom- komitentom wg pełnomocnictwa, na podstawie którego dokonana została sprzedaż towarów (robót, usług) nierezydentowi, nie potrzeba licencji.

Więc rezydent– komisant na podstawie umowy komisu może przelać rezydentom- komitentom dochód z sprzedaży, który wpłynął na rachunek komisanta za eksportowane towary (roboty, usługi) nierezydentom, zarówno w walucie zagranicznej jak i w hrywniach, w zależności od tego jak przewidziano w umowie komisu.

 

Państwowa Administracja Podatkowa m. Kijów

 



Powrót Wszystkie Aktualności