20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Naruszenie terminów (19-01-2012)


Naruszenie terminów rozliczeń w walucie obcej

Dotyczy sporu o zastosowanie wobec pozwanego (spółki z o.o),  sankcji finansowych za wykryte przez organ kontroli naruszenie terminów rozliczeń w walucie obcej.

W umowie pełnomocnictwa pozwany zobowiązuje się na koszt własny i z pełnomocnictwa spółki "A", do nabycia towaru określonego w umowie, zawarcia umowy przechowania takiego towaru i przekazania go na odpowiedzialne przechowanie. Wynagrodzenie za wykonanie wymienionych umów określono w wysokości 0,1% od kwoty umowy.

Na wykonanie umowy pełnomocnictwa z dnia 01.06.2005 pozwany otrzymał od spółki "A" jako zapłatę za  zobowiązania prosty weksel, z terminem zapłaty za okazaniem.

Wg stanu na dzień 30.06.2007 roku, pozwany nie przedstawił do zapłaty weksla, zapłata za usługi nie wpłynęła na konto pozwanego.

Wyższy Administracyjny Sąd Ukrainy stwierdził, że skarga kasacyjna nie podlega zaspokojeniu, gdyż:

< podstawą do zastosowania wobec pozwanego sankcji karnych jest wykrycie przez organ kontroli naruszenia przez płatnika podatków rozliczeń w walucie obcej.

Zgodnie z ust.1 art.1 Ustawy Ukrainy " O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej", wpływ rezydentów w walucie obcej, podlega zaliczeniu na ich rachunku w upoważnionych bankach, w terminie wypłat wierzytelności, zaznaczonych w kontraktach, lecz nie później niż 90 dni kalendarzowych od dnia odprawy celnej (wypisania wywozowej ładunkowej deklaracji celnej) eksportowanej produkcji, a w razie eksportu robót (usług), praw własności intelektualnych- z chwilą podpisania aktu lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie robót, usług, eksport praw własności intelektualnej. Przekroczenie zaznaczonego terminu, wymaga indywidualnej licencji Narodowego Banku Ukrainy.

W art. 4 powyższej Ustawy przewidziano, że naruszenie przez rezydenta terminów przewidzianych w art. 1 i art. 2 niniejszej Ustawy, skutkuje nałożeniem kary za każdy dzień opóźnienia w wysokości 0,3% od kwoty nieuzyskanego wpływu (wartości celnej niedostarczonej produkcji) w walucie obcej, przeliczonej w jednostkę pieniężną Ukrainy , wg kursu walut Narodowego Banku Ukrainy na dzień powstania zobowiązania.

Zgodnie z art.9 Ustawy Ukrainy " O obrocie weksli na Ukrainie" warunki rozliczeń między rezydentem i nierezydentem z zastosowaniem weksli , obowiązkowo wskazuje się w odpowiedniej umowie zagranicznej (kontrakcie).

Nabycie przez rezydenta weksla w walucie obcej i dokonanie rozliczeń między rezydentem z takiego weksla odbywa się zgodnie z prawem dewizowym Ukrainy.

Zgodnie z art.4 Ustawy Ukrainy " O obrocie weksli na Ukrainie" wydawać przekazowe i proste weksle można wyłącznie do sporządzenia długu pieniężnego za faktycznie dostarczone towary, wykonane prace, usługi.

W chwili wydania przekazowego weksla, osoba zaznaczona w wekslu jako trasat lub dawca weksla prostego powinien posiadać wobec trasanta lub osoby która, bądź nakazem której powinna być dokonana płatność, zobowiązania, której kwota ma być nie mniejsza niż kwota płatności z weksla.

Warunek dotyczący dokonania rozliczeń z zastosowaniem weksli obowiązkowo wskazuje się w odpowiedniej umowie, zawieranej w formie pisemnej . W razie wydania (przekazania) weksla zgodnie z umową, zawieszane są zobowiązania pieniężne dotyczące płatności ceny umowy i powstają zobowiązania pieniężne dotyczące płatności z weksla">

Przy czym, w wyniku zastosowania formy rozliczeń wekslem przy operacjach eksportowych ma być zaliczony wpływ na rachunkach walutowych rezydenta -eksportera w upoważnionym banku, w terminie wypłaty zobowiązania wymienionym w kontraktach, lecz nie później niż 90 dni kalendarzowych od dnia odprawy celnej tak jak to przewidziano w art.1 Ustawy "O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej".

Jak wynika z akt sprawy, w warunkach zawartych umów pełnomocnictwa przez pozwanego ze spółką A, nie przewidziano takiej formy rozliczeń za wykonane przez pozwanego pełnomocnictwa (wypłata wynagrodzenia) jak  forma wekslowa.

Sądy pierwszej i apelacyjnej instancji uzasadniają, że o ile faktyczne przekazanie weksli przez spółkę A zostało dokonane niezgodnie z warunkami umów z dnia 01.06.2005 i 01.12.2005 , a w czasie kontroli pozwany nie przedstawił dowodów świadczących o dokonaniu rozliczeń z tytułu umów zagranicznych, to regulacje Ustawy O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej przy wykonaniu wskazanych umów nie zostały wykonane, co stanowi podstawę prawną do zastosowania odpowiedzialności przewidzianej w art. 4 zaznaczonej Ustawy">

Wydział prawny Państwowej Administracji Podatkowej obwód Dniepropietrowski



Powrót Wszystkie Aktualności