20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Nie zapłacisz zobowiązań (25-04-2012)


Nie zapłacisz zobowiązań nie wyjedziesz za granicę

Plenum Wyższego Specjalistycznego Sądu Ukrainy w sprawach cywilnych i karnych wydał wyjaśnienie na temat stosowania przez sądy prawa przy rozstrzyganiu sporów wynikających ze stosunków kredytowych.

1.Sąd zapoznał się z wykazem regulacji prawnych stosowanych przez sądy przy rozpatrywaniu spraw wynikających przy zawieraniu, zabezpieczaniu, wykonaniu i zawieszaniu umów kredytowych, a także przy uznawaniu ich nieważności.

Sądy, mają opierać się na regulacjach zawartych w art. 41,42,99 Konstytucji Ukrainy, art. 1 Pierwszego protokołu do Konwencji o ochronie praw człowieka (PYM, 04.11.1950 ), a także uwzględniać stosunki kredytowe zawarte m.in. w Tytule 52,52,71 Kodeksu Cywilnego Ukrainy, ustawie " O bankach i działalności bankowej", "O zastawie", O hipotece", O ochronie praw konsumentów, Dekretu Gabinetu Ministrów Ukrainy o regulacji walutowej i innymi aktami normatywno - prawnymi, w tym wydanymi przez Narodowy Bank Ukrainy w granicach posiadanych pełnomocnictw przewidzianych w ustawie O Narodowym Banku Ukrainy.

2.Zawarcie w umowie kredytowej zapisu o rozpatrywaniu sporów przez sąd polubowny (odrębnego porozumienia polubownego) powinno zawierać regulacje pkt.14. ust.1 art. 6 Ustawy O sądach polubownych, o tym, że sprawy dotyczące ochrony praw konsumentów w tym konsumentów usług banku (spółki kredytowej) nie podlegają rozpatrzeniu przez sądy polubowne.

3. Przy pozwie uznania napisu wykonawczego o objęciu egzekucją przedmiotu hipoteki/zastawu za niepodlegającego wykonaniu, a także pozwu uznania nieważności umowy kredytowej, umowy hipoteki, zastawu, poręczenia bez zastosowania skutków jej nieważności wysokość opłaty sądowej obliczana jest wg stawek przewidzianych w ustawie za złożenie pozwu o charakterze niemajątkowym.

Przy czym, stosuje się regulacje ust.3 art.22 Ustawy O ochronie praw konsumentów przy składaniu pozwu przez konsumenta.

4.Wniosek o zabezpieczenie pozwu w sporach wynikających ze stosunków kredytowych poprzez zakaz wyjazdu pozwanego poza granicę Ukrainy nie może być uznany. Wyjątek stanowią wyłącznie sprawy o czasowe ograniczenie prawa wyjazdu poza granicę Ukrainy, przy wykonywaniu orzeczeń sądowych, w szczególności w razie potwierdzenia faktu uchylania się dłużnika od wykonania zobowiązań.

5.Prawo Ukrainy nie przewiduje obowiązku banku ,bądź innej instytucji finansowej (wierzyciela) informowania poręczyciela przed zawarciem umowy poręczenia o stanie finansowym i/lub innym stanie pożyczkobiorcy.

O ile osoba realizuje swoje prawa wg własnego uznania ( ust. 1 art.12 Kodeksu Cywilnego) , a poręczeniem można zabezpieczać wykonanie zobowiązania w części lub w całości ( prawo wyboru), to niezadawalający stan majątkowy pożyczkobiorcy nie stanowi podstaw uznania nieważności umowy poręczenia.

6.Przy sporze związanym z umową kredytową ,bądź umową poręczenia, zastawu/hipoteki  ze współmałżonkiem sądy kierują się jak niżej:

 

Regulacji art.65 Kodeksu Rodzinnego Ukrainy dotyczących zasad dysponowania majątkiem nie stosuje się do prawa jednego ze współmałżonków do uzyskania kredytu.

Przy zaskarżaniu umowy zastawu (hipoteki) sąd uwzględnia regulacje art. 578 Kodeksu Cywilnego Ukrainy, zgodnie z którymi majątek stanowiący wspólną własność może być przekazany w zastaw wyłącznie po uzyskaniu zgody od drugiego współmałżonka, który w razie pozwu o objęcie egzekucją majątku wzywany jest do udziału w sprawie.

7. Regulacje ust. 3 art.551 Kodeksu Cywilnego Ukrainy przy zmniejszeniu wysokości kar mogą być zastosowane przez sąd wyłącznie na wniosek pozwanego wobec % naliczanych w formie kar i nie mogą być stosowane do kwot naliczonych zgodnie z ust.2 art.625 Kodeksu Cywilnego .

Przy czym, procenty z kredytu nie podlegają zmniejszeniu o ile są płatnością za korzystanie ze środków i podlegają spłacie przez dłużnika zgodnie z zasadami - od podstawowego zobowiązania pieniężnego.

8.Przy rozstrzyganiu sporów dotyczących podwyższenia % stawki sądy kierują się tym, że wszystkie decyzje banku w dowolnej formie (postanowienie, decyzja, pismo informacyjne) dotyczące podwyższenia stawki % w trybie jednostronnym są bezprawne wyłącznie od 10.01.2009 roku.

Przy czym, należy uwzględnić, np. że nie jest jednostronną zmianą warunków umowy zmiana wysokości stałej % stawki uzależnionej od zmiany okoliczności ryzyka kredytowego (niezawarcie umowy ubezpieczenia, zawieszenia umowy zastawu/hipoteki itp.) w przypadku, gdy w umowie kredytowej przewidziano okoliczności stosowania innej stałej stawki % oraz jej wysokość.

Postanowienie Plenum WSSU w sprawach cywilnych i karnych Nr 5, z dnia 30.03.2012



Powrót Wszystkie Aktualności