20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Notarialne potwierdzanie czynności prawnych (23-11-2010)


Notarialne potwierdzanie czynności prawnych

Za czynność prawną uważa się czyn osoby skierowany na nabycie, zmianę lub zawieszenie cywilnych praw i obowiązków.

Kodeks Cywilny Ukrainy przewiduje, że czynność prawna dokonana w formie pisemnej podlega potwierdzeniu przez notariusza wyłącznie w przypadkach przewidzianych prawem lub w porozumieniu stron.

Potwierdzenie notarialnie czynności prawnej dokonuje notariusz lub inna osoba funkcyjna, która zgodnie z prawem posiada prawo do dokonania takiej czynności notarialnej, poprzez złożenie napisu potwierdzającego.

Notarialne potwierdzenie może być dokonane wyłącznie takiej czynności prawnej, która odpowiada ogólnym wymogom określonym prawem, m.in. treść czynności prawnej nie może być sprzeczna z regulacjami Kodeksu Cywilnego Ukrainy, innych aktów prawa cywilnego, a także zasadom moralnym społeczeństwa.

Osoba dokonująca czynność prawną, powinna posiadać wymagany zakres cywilnej zdolności do czynności prawnych, a sama czynność ma być dokonana w formie przewidzianej prawem.

Niezachowanie przez strony czynności prawnej regulacji prawa o jej obowiązkowym potwierdzeniu notarialnemu, skutkuje uznaniem takiej czynności prawnej za nikczemną.

W obowiązującym prawie Ukrainy jasno określono, jakie czynności prawne podlegają obowiązkowemu potwierdzeniu notarialnemu, a mianowicie:
- umowy przekazania (kupna-sprzedaży, barteru, darowizny, wyposażenia, renty, dożywotniego utrzymania (opieki), umowa spadkowa) majątku nieruchomego zgodnie z regulacjami art. 657, 715, 719, 729, 732, 745, 1304 Kodeksu Cywilnego Ukrainy;
- umowy hipoteczne zgodnie z regulacjami art. 18 Ustawy Ukrainy "O hipotece" i art. 577 Kodeksu Cywilnego Ukrainy;
- umowy o wspólnej częściowej własności gruntu i przekazania prawa własności do gruntu, wymiany gruntu wydzielonego w jednym miejscu w naturze (w miejscowości) właścicielom gruntu ( tzw. pajów) zgodnie z art. 88, 128, 132, 142 Kodeksu Ziemskiego Ukrainy i art.14 Ustawy Ukrainy "O zasadach wydzielania w naturze (w miejscowości) gruntów właścicielom udziałów ( tzw. pajów)";
- umowy kupna - sprzedaży (prywatyzacji) majątku państwowego zgodnie z art. 27 Ustawy Ukrainy "O prywatyzacji majątku państwowego" i art.23 Ustawy "O prywatyzacji niedużych przedsiębiorstw państwowych" (mała prywatyzacja);
- umowy podziału majątku będącego podmiotem wspólnej łącznej własności małżonka, utrzymania, zawieszenie prawa utrzymania w zamian za nabycie prawa do nieruchomości lub otrzymania jednorazowej wypłaty pieniężnej, umowy ślubne, umowy między małżonkami o wysokości i terminie wypłaty alimentów na dziecko, umowy o zawieszeniu prawa do alimentów na dziecko w związku z nabyciem praw własności do nieruchomości zgodnie z art. 69, 78, 89, 94, 109, 189, 190 Kodeksu Rodzinnego Ukrainy;
- umowy najmu budynku lub innego obiektu ( ich wybranej części) na okres 3 lat i więcej zgodnie z regulacjami art. 793 Kodeksu Cywilnego Ukrainy;
-umowy najmu środków transportu z udziałem osoby fizycznej, umowy pożyczki środka transportu , gdzie jedną ze stron jest osoba fizyczna zgodnie z art. 799, 828 Kodeksu Cywilnego Ukrainy;
-umowy stworzenia spółek akcyjnych w przypadku, gdy spółkę tworzy się z osobami fizycznymi zgodnie z art. 153 Kodeksu Cywilnego Ukrainy;
-umowy założycielskie o stworzeniu środków drukowanych masowej informacji, w przypadku, gdy jednym ze współzałożycieli drukowanego środka masowej informacji jest osoba fizyczna zgodnie z art.9 Ustawy Ukrainy "O drukowanych środkach masowej informacji (prasie) na Ukrainie";
- umowy zarządu majątkiem nieruchomym zgodnie z art. 1031 Kodeksu Cywilnego Ukrainy;
-umowy zmiany kolejności otrzymania prawa do spadku, zgodnie z art. 1259 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.

W wniosek stron, notariusze potwierdzają inne czynności prawne zawarte w formie pisemnej , których prawem nie przewidziano ich notarialnego potwierdzania.

Przed potwierdzeniem notarialnym, notariusz zobowiązany jest do kontroli zdolności do czynności prawnych stron czynności prawnej.

Przy kontroli zdolności do czynności prawnej osoby prawnej, notariusz zobowiązany jest do zapoznania się z dokumentami założycielskimi, świadectwem rejestracji państwowej i wyciągiem z Ujednoliconego Rejestru Osób Prawnych i fizycznych - przedsiębiorców, tej osoby prawnej i sprawdzenia czy czynność prawna odpowiada posiadanym kompetencjom.

Kopie wymienionych dokumentów pozostawiane są w aktach notariusza.

W przypadkach przewidzianych prawem, notariusz sprawdza posiadanie specjalnego zezwolenia (licencji) na prowadzenie przez osobę prawną wybranego rodzaju działalności.

Przy potwierdzaniu czynności prawnej notariusz określa ważność zamiaru stron co do dokonania czynności prawnej , którą potwierdza, a także brak sprzeciwu wobec każdego z warunków czynności prawnej.

Określenie ważności zamiaru każdego z uczestników czynności prawnej dokonuje się poprzez określenie przez notariusza jednakowego pojmowania przez strony znaczenia, warunków czynności prawnej i jej skutków prawnych dla każdej ze stron.

Przestrzeganie zgodności czynności prawnych z ważnością zamiaru stron i regulacjom prawa, związane są nie tylko z możliwością uznania zawieranej czynności prawnej za nieważną, jak również z odpowiedzialnością notariusza za skutki dokonanej notarialnie czynności, zgodnej z Ustawą Ukrainy "O notariacie", w której przewidziano, że notariusz powinien odmówić dokonania czynności prawnej niezgodnej z prawem.

Nieprzestrzeganie regulacji prawa stanowi podstawę do anulowania świadectwa do prawa zajmowania się działalnością notarialną.

Notariusz, podczas dokonywania notarialnej czynności prawnej po wykryciu naruszenia prawa, natychmiast informuje o tym odpowiednie organy sprawiedliwości w celu podjęcia niezbędnych działań.

W przypadku, gdy notariusz podejrzewa, że złożony dokument jest podrobiony, to posiada prawo do jego zatrzymania i przekazania go do ekspertyzy.

Przy potwierdzaniu czynności prawnych dokonywanych z udziałem upoważnionych przedstawicieli osoby prawnej , notariusz potwierdza ich osobę zgodnie z regulacjami art.43 Ustawy Ukrainy  "O notariacie", a także sprawdza zakres ich pełnomocnictw.

Przedstawiciel przekazuje notariuszowi pełnomocnictwo lub inny dokument zawierający pełnomocnictwa przedstawiciela.

Ważność pełnomocnictwa notariusz sprawdza wykorzystując Ujednolicony Rejestr Pełnomocnictw, poza pełnomocnictwem sporządzonym za granicą z udziałem zagranicznych urzędów lub pochodzących od innych osób sporządzających, pod warunkiem ich legalizacji przez upoważnione organy. Bez legalizacji ,pełnomocnictwa takie przyjmuje notariusz w tych przypadkach, gdy tak przewidziano prawem Ukrainy, umowach międzynarodowych z udziałem Ukrainy.

Notariusz nie żąda złożenia pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej i innych czynów od osób upoważnionych do tego w dokumentach założycielskich osoby prawnej, prawem lub innymi aktami prawa cywilnego.

W tych przypadkach, od przedstawicieli wymagane są dokumenty, które zawierają określone pełnomocnictwa i potwierdzają ich stanowisko służbowe.

W przypadku, gdy w imieniu osoby prawnej występuje jej organ zarządu, to notariuszowi przedkłada się dokument, w którym zawarte są pełnomocnictwa danego organu i podział obowiązków między jego członkami.

Oryginał pełnomocnictwa, a w wybranych przypadkach jego kopia, a także kopie innych dokumentów potwierdzających pełnomocnictwa przedstawicieli pozostają w aktach notariusza.

Poza tym, notariusz posiada prawo żądania od strony czynności prawnej dodatkowych nieodzownych do dokonania notarialnej czynności prawnej dokumentów np. aktu stanu cywilnego, zgody, zezwoleń i wniosków zainteresowanych osób itp.

Czynności prawne dotyczące przekazania i zajęcia (zastawu) majątku podlegające rejestracji ( majątek nieruchomy, środki transportu) potwierdzane są pod warunkiem złożenia dokumentów potwierdzających prawo własności do majątku i istnienia na nich napisu o ich rejestracji.

Czynności prawne dotyczące majątku dla których prawem nie przewidziano obowiązku rejestracji, potwierdzane są bez dostarczania powyższych dokumentów.

Umowa stron o zmianie lub rozwiązaniu notarialnie potwierdzonej umowy sporządzana jest poprzez sporządzenie odrębnej umowy , którą dołącza się do egzemplarza podstawowej umowy znajdującej się w aktach notariusza.
Umowę o zmianie lub rozwiązaniu umowy podpisują strony i potwierdza notariusz.

Na każdym egzemplarzu podstawowej umowy sporządzana jest adnotacja o jej zmianie lub rozwiązaniu.
Wszystkie egzemplarze czynności prawnej podpisują strony czynności własnoręcznie przed dokonaniem napisu potwierdzającego.

Podpis stron czynności prawnej na egzemplarzach porównywany jest z podpisem w paszporcie.

Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusze określają osobę uczestnika stosunków cywilnych wg paszportu lub innego dokumentu uniemożliwiając jakiekolwiek podejrzenia co do osoby obywatela.

Należy podkreślić, że zgodnie z regulacjami art. 640 Kodeksu Cywilnego Ukrainy czynność prawna podlegająca notarialnemu potwierdzeniu lub rejestracji państwowej jest zawarta z chwilą jej notarialnego potwierdzenia lub rejestracji państwowej, a w razie konieczności i notarialnego potwierdzenia i rejestracji państwowej z chwilą jej rejestracji państwowej.

Główny specjalista
Departament notariatu, monitoringu finansowego usług prawnych i rejestracji zrzeszeń adwokackich

J.F. Gnatyszyn

 

 



Powrót Wszystkie Aktualności