20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Nowe zasady przedłużania (13-03-2012)


Zasady określają procedurę przedłużenia terminu pobytu i przedłużania lub skrócenia terminu czasowego pobytu obcokrajowców i osób bez obywatelstwa na terytorium Ukrainy.

2. Obcokrajowcy i osoby bez obywatelstwa, którzy prawnie przybyli na Ukrainę mogą czasowo przebywać na jej terytorium:

1) w przeciągu udzielonego zezwolenia wizowego w razie wjazdu z państw z wizowym trybem wjazdu w przypadku, gdy inny termin nie został określony w umowie międzynarodowej Ukrainy;

2) nie dłużej niż 90 dni w przeciągu 180 dni od dnia pierwszego wjazdu z państw z bezwizowym trybem wjazdu w przypadku, gdy inny termin nie przewidziano w umowie międzynarodowej Ukrainy;

3) przez okres ważności wizy, lecz nie dłużej niż 90 dni w przeciągu 180 dni od dnia pierwszego wjazdu na podstawie wizy sporządzonej do 11 września 2011 roku.

3.Rejestracja obcokrajowców i osób bez obywatelstwa, wjeżdżających na Ukrainę, poza osobami, które zgodnie z ust.4 i 5 art. 16 Ustawy Ukrainy " o statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa" zwalnia się z rejestracji lub ,których dokumenty paszportowe podlegają rejestracji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i jego przedstawicielstwa, odbywa się w punkcie przemieszczania granicy przez osobę funkcyjną Państwowej Służby Przygranicznej.

4.Obcokrajowcy i osoby bez obywatelstwa w celu tranzytowego przejazdu przez terytorium Ukrainy przemieszczają się w granicach określonego w bilecie terminu, a w razie braku biletu - w terminie nieodzownym do tranzytowego przejazdu odpowiednim rodzajem środku transportu.

5.Termin pobytu obcokrajowców i osób bez obywatelstwa na terytorium Ukrainy, dokumenty paszportowe lub dokumenty potwierdzające osoby bez obywatelstwa, zarejestrowane przez osobę funkcyjną Państwowej Służby Przygranicznej, przedłużany jest przez terytorialne organy lub jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

6. Termin pobytu obcokrajowców i osób bez obywatelstwa na terytorium Ukrainy przedłużany jest w przypadku, gdy przybyli:

1) na podstawie krótkoterminowych wiz, a także z państw o bezwizowych zasadach wjazdu przy istnieniu uzasadnionych podstaw (leczenie, ciąża, bądź poród, opieka nad chorym członkiem rodziny, sporządzenie spadku, złożenie wniosku o uzyskanie zezwolenia na imigrację, bądź nabycie obywatelstwa Ukrainy itp.) i pod warunkiem złożenia dokumentów potwierdzających - na okres istnienia takich podstaw, lecz nie dłużej niż 180 dni od dnia ostatniego wjazdu na Ukrainę.

Do wiz krótkoterminowych zalicza się wizy typu С-2, С-3, Б, Л, М, Н, Р, Г, К, Т, П-1, ОП і П-2, sporządzone do 11 września 2011 roku ( do zakończenia terminu ich ważności);

2) na podstawie wizy tranzytowej w razie przymusowego zatrzymania się na terytorium Ukrainy w związku z powstaniem okoliczności nadzwyczajnych (siła wyższa, choroba, naprawa środka transportu itp.) przy posiadaniu potwierdzającego dokumentu przyczyn i ciągłości przymusowego zatrzymania się - na okres nieodzowny do usunięcia takich okoliczności.

Do wiz tranzytowych zalicza się wizy typu TP-1 i TP 2, sporządzone do 11 września 2011 ( do zakończenia terminu ich ważności).

3) na podstawie wizy długoterminowej w przypadku, gdy w przeciągu terminu ważności wizy z poważnych przyczyn nie sporządzono zaświadczenia na stałe, bądź czasowe zamieszkanie, pod warunkiem złożenia dokumentów potwierdzających - na okres nie dłuższy niż miesiąc.

Do długoterminowej wizy zalicza się wizy typu О, ІМ-1, ІМ-2, ІМ-3 і Ф, sporządzone do 11 września 2011 ( do zakończenia terminu ich ważności).

7. Decyzję o przedłużeniu terminu pobytu obcokrajowców i osób bez obywatelstwa na terytorium Ukrainy ponad określony w niniejszych Zasadach termin, podejmuje kierownik organu terytorialnego lub jednostki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, bądź jego zastępca w razie złożenia wniosku o uzyskanie zezwolenia na imigrację, bądź nabycie obywatelstwa Ukrainy i istnienia podstaw, które nie dają możliwości wyjazdu z Ukrainy zgodnie z art. 22 Ustawy Ukrainy " O statusie prawnym obcokrajowców i osób bez obywatelstwa", a także szef lub zastępca w innych przypadkach pod warunkiem złożenia dokumentów potwierdzających.

8.Wnioski o przedłużenie terminu pobytu na terytorium Ukrainy (dalej - wnioski) składane są przez obcokrajowców i osoby bez obywatelstwa oraz przyjmowane są przez stronę nie wcześniej niż 10 -dni i nie później niż  3 dni robocze przed zakończenie takiego terminy do organów terytorialnych lub jednostek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w miejscu zamieszkania.

Wzór wniosku oraz zasady ich rozpatrywania zatwierdza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

9. Do przedłużenia terminu pobytu na terytorium Ukrainy, obcokrajowiec i osoba bez obywatelstwa oraz przyjmująca strona wraz z wnioskiem składają następujące dokumenty:

1) w razie, gdy stroną przyjmującą jest osoba fizyczna:

dokument paszportowy obcokrajowca lub dokument potwierdzający osobę bez obywatelstwa (po przedstawieniu podlega zwrotowi), kopię jego stron z danymi osobowymi, wizą ( w razie istnienia) i adnotacją o rejestracji i/lub karty imigracyjnej ( w razie istnienia);

tłumaczenie na język ukraiński stron dokumentu paszportowego lub dokumentu potwierdzającego osobę bez obywatelstwa z danymi osobowymi, potwierdzone wg zasad określonych prawem;

dokument paszportowy przyjmującej osoby fizycznej (po przedstawieniu podlega zwrotowi) oraz kopię jego stron z danymi osobowymi;

kopię zaświadczenia stałego, bądź czasowego zamieszkania lub innego dokumentu potwierdzającego prawne podstawy pobytu na terytorium Ukrainy (w przypadku, gdy stroną przyjmującą jest obcokrajowiec  i osoba bez obywatelstwa);

dokument potwierdzający posiadanie zabezpieczenia finansowego na pokrycie kosztów związanych z pobytem obcokrajowca i osoby bez obywatelstwa na terytorium Ukrainy, bądź pismo gwarancyjne strony przyjmującej o przyjęciu zobowiązania pokrycia wszystkich kosztów związanych z pobytem obcokrajowca i osoby bez obywatelstwa na terytorium Ukrainy oraz ich wyjazdu z Ukrainy;

dokument prawa własności lub świadectwo państwowej rejestracji prawa własności do mieszkania przekazywanego obcokrajowcowi i osobie bez obywatelstwa na pobyt ( po przedstawieniu podlega zwrotowi) i jego kopię, a w razie, gdy mieszkanie nie należy do przyjmującej strony - pisemną zgodę właściciela ( współwłaściciela) takiego mieszkania.

W przypadku, gdy mieszkanie jest własnością państwową lub komunalną, zamiast dokumentu prawa własności składane jest wydane przez organizację użytkującą budynek mieszkalny, zaświadczenie o wszystkich pełnoletnich osobach, których miejsce zamieszkania zarejestrowane jest w takim budynku i ich pisemną zgodę na pobyt obcokrajowca i osoby bez obywatelstwa;

cztery fotografie obcokrajowca i osoby bez obywatelstwa o rozm. 3,5 x 4,5 cm;

dowód wniesienia opłaty za przedłużenie terminu pobytu lub dokument potwierdzający  posiadanie ulg dotyczących opłat;



Powrót Wszystkie Aktualności