20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Nowy Kodeks Celny Ukrainy (22-03-2012)


Nowy Kodeks Celny Ukrainy

oczekuje na podpis Prezydenta. Za deklaranta (zgłaszającego) uważa się osobę "samodzielnie deklarującą lub w imieniu, której odbywa się deklarowanie".

Poniżej przedstawiamy niektóre zmiany przewidziane w nowej redakcji Kodeksu Celnego Ukrainy:

Poszerzono wykaz osób, które uważa się za deklarantów.

Deklarantem wg nowej redakcji Kodeksu z grupy rezydentów jest e-rezydent, w imieniu którego zawarta jest umowa zagraniczna na podstawie której odbywa się przemieszczanie towarów lub w innych przypadkach - osoba , która zgodnie z prawem Ukrainy posiada prawo dokonywania wobec towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym znaczące czynności we własnym imieniu.

Za deklaranta z grupy nierezydentów, uważa się przedstawicielstwa zagranicznych firm wobec towarów niepodlegających sprzedaży i przeznaczonych do celów służbowych przy deklarowaniu w procedurze czasowego wwozu, reeksportu, tranzytu, a także importu towarów, wwożonych na potrzeby własne takich przedstawicielstw, zagranicznych przewoźników, a także w innych przypadkach, gdy zgodnie z prawem Ukrainy nierezydent posiada prawo dysponowania towarami na terytorium celnym Ukrainy.

Skraca się czas odprawy celnej do 4-ch godzin z chwilą złożenia deklaracji celnej i dokumentów. Przy czym , wprowadzone są wykazy podstaw dających możliwość przedłużenia czasu odpraw celnych.

Deklarant uzyska prawo odpraw celnych towarów w dowolnym urzędzie celnym (obecnie można dokonać odprawy celnej wyłącznie w miejscu rejestracji podmiotu lub po uzyskaniu zezwolenia, poza miejscem rejestracji).  

Skraca się wykaz dokumentów składanych do deklaracji celnej. Wraz z deklaracją składa się wyłącznie fakturę lub inny dokument określający wartość towaru, a w przypadkach przewidzianych w Kodeksie deklarację wartości celnej.

Marka handlowa i producent towarów, kod towaru zgodnie z Ukraińską Klasyfikacją Towarów w Działalności Zagranicznej, wartość celną towarów i metoda jej określania itp. będzie wpisywana w deklaracji celnej.

Nowy Kodeks Celny przewiduje wykaz informacji wpisywanej w deklaracji celnej. Zabrania się organom celnym żądania wniesienia zmian do deklaracji celnej danych nieujętych w wykazie.

Deklaracja wartości celnej nie będzie wymagana w przypadku, gdy celna wartość deklarowanej partii towarów nie przewyższy 5000 EURO.

Deklaracja wartości celnej składana jest obowiązkowo m.in. w przypadku, gdy kupujący i sprzedający powiązani są między sobą, kupujący bezpośrednio, bądź pośrednio jako warunek sprzedaży wnosi opłaty licencyjne, nie są włączone do ceny, faktycznie zapłaconej lub podlegającej spłacie.

Zmiany zawierają szczegółową listę podstaw składania deklaracji wartości celnej.

Podstawą określania wartości celnej jest cena umowy, a przejście na inną metodę określania wartości celnej towarów jest szczegółowo opisana.

Zmiany określają podstawy odmowy odprawy celnej i obowiązek urzędu celnego do udzielenia szczegółowych wyjaśnień w tym zakresie.

Organ celny odmawia przyjęcia deklaracji celnej wyłącznie w przypadku, gdy: deklaracja celna nie zawiera wszystkich danych lub została złożona bez dokumentów przewidzianych w kodeksie, elektroniczna deklaracja celna nie zawiera przewidzianych prawem danych, deklarację celną złożono z naruszeniem innych warunków przewidzianych w Kodeksie.

Uzasadnienie podstaw odmowy odprawy celnej pozwala kontrolować organ celny.

Każda odmowa przyjęcia deklaracji celnej sporządzana jest poprzez sporządzenie karty odmowy wg wzoru określonego przez centralny organ władzy wykonawczej ds. celnych.

Jeden egz.karty wręczany (przesyłany) jest do deklaranta lub upoważnionej przez niego osobie.

Rewolucyjnym nowym rozwiązaniem są zmiany dotyczące czynności deklaranta. Zmiany przewidują, że deklarant może poprawiać pomyłki, zmieniać, odwoływać i uznawać deklarację za nieważną.

Pomyłki w deklaracji celnej, które nie powodują zwolnienia od spłaty opłat celnych lub zmniejszenia ich wysokości, zachowania działań regulacji taryfowych i/lub pozataryfowych przewidzianych w Kodeksie i innych aktach prawa Ukrainy (poza przypadkami, gdy osoba systematycznie tj. dwa razy w miesiącu) dopuszcza się pomyłek w deklaracji celnej, mogą być nanoszone bez dodatkowych sankcji.

Wnoszenie zmian do deklaracji celnej przyjętej przez organ celny jest dopuszczalne do czasu zakończenia odprawy celnej towarów, zgodnie ze zgłoszoną procedurą celną, a także w terminie 3 ch lat od dnia zakończenia odprawy celnej. Przy czym, zmiany powinny dotyczyć wyłącznie towarów zaznaczonych w deklaracji celnej.

Odwołanie deklaracji celnej dopuszczalne jest do czasu zakończenia odprawy celnej towarów zgodnie ze zgłoszoną procedurą celną.

W przypadku, gdy towary odprawione zgodnie z deklaracją w celu ich wywozu poza terytorium celne Ukrainy nie przekroczyły granicy Ukrainy w terminie 180 dni , organ celny uznaje deklarację za nieważną. Przewidziano, że zaznaczony termin może być zmieniony na pisemny wniosek deklaranta lub upoważnioną przez niego osobę.

Wprowadza się pojęcie " kompromis w sprawie celnej " , przewidujący wprowadzenie przypadków, gdy w czynnościach osoby naruszającej zasady celne brak jest cech przestępstwa. Postępowanie w sprawie o naruszenie prawa może być wstrzymane poprzez kompromis.

Kompromis polega na zawarciu porozumienia między zaznaczoną osobą a organem celnym.

Przy czym, osoba zobowiązana jest w określonym terminie dokonać zapłaty kary przewidzianej w odpowiednim art. Kodeksu i/lub zadeklarować do procedury celnej na rzecz państwa towary - bezpośrednie przedmioty naruszenia zasad celnych, a organ celny - zawiesić postępowanie w sprawie o naruszenie zasad celnych wobec tej osoby i dokonać odprawy celnej zadeklarowanych przez nią towarów zgodnie ze zgłoszoną przez nią procedurą celną.

Porozumienie w sprawie o naruszenie zasad celnych nie podlega zaskarżeniu.

Nowy Kodeks Celny można zamawiać drogą email:info@iei.org.pl, iei@iei.org.pl



Powrót Wszystkie Aktualności