20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Nowy Kodeks Celny Ukrainy (27-04-2012)


Szczegóły wejścia w życie ustaw Ukrainy i innych aktów normatywno-prawnych w sprawach państwowej sprawy celnej

1. Ustawy Ukrainy w sprawach państwowej sprawy celnej, akty normatywno-prawne w sprawach celnych wydane przez Gabinet Ministrów Ukrainy i centralne organy władzy wykonawczej, wchodzą w życie w terminie 45 dni od dnia ich oficjalnego opublikowania w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w samej ustawie lub w akcie normatywno-prawnym, lecz nie wcześniej niż od dnia ich oficjalnego opublikowania.

2. Za oficjalnie opublikowaną ustawę Ukrainy w sprawach celnych, akt normatywno - prawny w sprawach celnych wydany przez Gabinet Ministrów Ukrainy, centralny organ władzy wykonawczej uważa się opublikowanie całego tekstu w jednym z cyklicznych wydań drukowanych określonych prawem Ukrainy za oficjalne.

Za dzień oficjalnego opublikowania ustawy Ukrainy w sprawach celnych, aktu normatywno-prawnego w sprawach celnych wydanego przez Gabinet Ministrów Ukrainy, centralny organ władzy wykonawczej uważa się dzień ukazania się numeru tego odpowiedniego oficjalnego drukowanego wydania ,w którym pełny tekst zaznaczonej Ustawy Ukrainy lub aktu normatywo - prawnego został opublikowany wcześniej niż w innych oficjalnych drukowanych wydaniach.

W przypadku, gdy opublikowanie ustawy w sprawach celnych, aktu normatywno-prawnego w sprawach celnych wydanych przez Gabinet Ministrów Ukrainy, centralny organ władzy wykonawczej odbywa się w częściach, za dzień jego opublikowania uważa się dzień ukazania się tego numeru odpowiedniego oficjalnego drukowanego wydania opublikowanego z ostatnią częścią zaznaczonej ustawy lub aktu normatywno-prawnego.

3.Ustawa Ukrainy lub inny akt normatywno-prawny w sprawach państwowej sprawy celnej, obowiązujący od dnia oficjalnego opublikowania, uważa się za obowiązującą od 0:00 godziny dnia następującego po dniu oficjalnego opublikowanego określonej ustawy Ukrainy lub aktu normatywno-prawnego.

4. W przypadku, gdy  wejście w życie ustawy Ukrainy lub innego aktu normatywno-prawnego w sprawach celnych przewidziano określonym terminem od dnia jego oficjalnego opublikowania, określono dniem, to termin rozpoczyna się 0:00 godziny dnia następującego po dniu oficjalnego opublikowania określonej ustawy lub aktu i kończy się o 24:00 godziny ostatniego dnia odpowiedniego terminu.

5.W przypadku, gdy dzień wejścia w życie ustawy Ukrainy lub innego aktu normatywno-prawnego w sprawach celnych określono konkretnym dniem, ustawę lub akt uważa się za obowiązujący od 0:00 godziny określonego dnia.

6. Akty normatywno-prawne w sprawach celnych, wchodzą w życie w teminie 45 dni po ich rejestracji państwowej i opublikowaniu.

Szczegóły zastosowania przepisów Ukrainy i innych aktów normatywno-prawnych w sprawach państwowej sprawy celnej

1. Przy kontroli celnej i odprawie celnej towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym przemieszczanych przez granicę celną Ukrainy stosuje się wyłącznie regulacje przepisów Ukrainy i innych aktów normatywno-prawnych w sprawach celnych, obowiązujących na dzień przyjęcia deklaracji celnej przez organ celny Ukrainy.

2. W przypadku, gdy prawem Ukrainy przewidziano możliwość wykonania formalności celnych bez złożenia deklaracji celnej, stosuje się regulacje przepisów Ukrainy i innych aktów normatywno-prawnych w sprawach celnych obowiązujących na dzień wykonania takich formalności.

3. Regulacje przepisów Ukrainy zmniejszające lub kasujące odpowiedzialność osoby za naruszenie zasad celnych przewidzianą w niniejszym Kodeksie, posiadają wsteczną moc prawną tj. ich regulacje dotyczą i naruszeń dokonanych do przyjęcia tych ustaw.

Regulacje ustaw Ukrainy, które wprowadzają lub zwiększają odpowiedzialność za takie naruszenia, nie posiadają wstecznej mocy prawnej.

4. W przypadku, gdy regulacje przepisów Ukrainy, bądź innych aktów) normatywno-prawnych w sprawach celnych dopuszczają niejednoznaczne (różnorodne) traktowanie praw i obowiązków przedsiębiorstw i obywateli przemieszczających towary, środki transportu o przeznaczeniu handlowym przez granicę celną Ukrainy, bądź prowadzących operacje z towarami znajdującymi się pod kontrolą celną, bądź dotyczących praw i obwiązków osób funkcyjnych organów celnych w związku z czym istnienie możliwość podjęcia decyzji zarówno na korzyść takich przedsiębiorstw i obywateli jak i na korzyść organu celnego, decyzja powinna być podjęta na korzyść zaznaczonych przedsiębiorstw i obywateli.

Uwaga! Osoby zainteresowane nowym Kodeksem Celnym Ukrainy w języku polskim, proszone są o składanie zamówień na adres :

e-mail: iei@iei.org.pl, biuro@iei.org.pl

 

 

 



Powrót Wszystkie Aktualności