20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Nowy Kodeks Celny Ukrainy (05-06-2012)


UPOWAŻNIONY OPERATOR GOSPODARCZY[1]

1. Upoważniony operator gospodarczy - przedsiębiorstwo utworzone zgodnie z prawem Ukrainy, odpowiadające warunkom przewidzianym w art. 14 niniejszego Kodeksu i posiadające prawo korzystania ze specjalnych uproszczeń wg zasad przewidzianych w art.15 niniejszego Kodeksu.

2. Status upoważnionego operatora gospodarczego nadaje się przedsiębiorstwu przez urząd celny poprzez wydanie certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego i włączenie go do Jednolitego Rejestru Upoważnionych Operatorów Gospodarczych.

3. Przedsiębiorstwu mogą być wydane certyfikaty upoważnionego operatora gospodarczego następujących rodzajów:

1) na uproszczenie procedur celnych;

2) dotyczących bezpieczeństwa i ochrony[2];

3) uproszczenia procedur celnych i dotyczących bezpieczeństwa i ochrony.

4. Status upoważnionego operatora gospodarczego uznaje się na całym obszarze celnym Ukrainy.

art.13.Złożenie wniosku i wydanie certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego

1.W celu uzyskania statusu upoważnionego operatora gospodarczego przedsiębiorstwo składa do urzędu celnego w miejscu swojej państwowej rejestracji wniosek podpisany przez kierownika i zatwierdzony pieczątką przedsiębiorstwa. Rodzaj certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego wnioskodawca wybiera samodzielnie.

2. Do wniosku o wydanie certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego dołącza ankietę z wynikami samooceny przeprowadzoną przez wnioskodawcę wg następujących kryteriów:

1) przestrzegania regulacji prawa Ukrainy, w tym prawa w kwestii państwowej sprawy celnej;

2) system sprawozdawczości i ewidencji towarów, środków transportu;

3) płynności finansowej;

4) zgodności ze standardami bezpieczeństwa.

3. W ankiecie zaznacza się następujące informacje:

1) status prawny wnioskodawcy, dzień jego utworzenia, dane prawne i bankowe;

2) organizacyjna i materialna charakterystyka przedsiębiorstwa: ilość zatrudnionych, rodzaje zagranicznej działalności gospodarczej, roczny zysk;

3) zagraniczni partnerzy handlowi;

4) system ewidencji towarów pozwalający na porównywanie informacji, przekazanych do organów celnych przy wykonywaniu kontroli celnej i odprawy celnej z informacjami o prowadzonej działalności gospodarczej;

5) posiadanie automatycznego systemu deklarowania, kontroli i ewidencji deklaracji celnych, w tym również z obowiązkowym wykorzystaniem oprogramowania, zgodnego z oprogramowaniem wykorzystywanym przez organy celne;

6) wielkość eksportu i/lub importu w wyrażeniu ilościowym i wartościowym;

7) pozyskanie pośredników przy wykonywaniu operacji handlu zagranicznego;

8) zgodność wyników działalności z wymogami prawa Ukrainy, w tym również w kwestii państwowej sprawy celnej: ilość i rodzaje naruszeń, środki podjęte do ich usunięcia;

9) stopień ryzyka importowanych/eksportowanych towarów;

10) systemy prowadzenia ewidencji księgowej;

11) stopień bezpieczeństwa i ochrony informacji;

12) posiadanie/brak wewnętrznego systemu kontroli bezpieczeństwa, systemy dostępu do informacji;

13) prowadzenie audytu i kontrola stopnia bezpieczeństwa informacji;

14) posiadanie lub brak pośrednika we współpracy z organami celnymi;

15) posiadanie lub brak programów ochrony użytkowników systemu elektronicznej wymiany danych , szczególnych środków bezpieczeństwa;

16) opracowanie zabezpieczenia oprogramowania;

17) posiadanie lub brak instrukcji dotyczących bezpieczeństwa, w tym również dokumentacji w formie papierowej i elektronicznej;

18) stopień bezpieczeństwa fizycznego przedsiębiorstwa: zasady dostępu na terytorium i do pomieszczeń, stopień ich ochrony, posiadanie/brak systemu sygnalizacji i monitoringu wideo;

19) posiadanie/brak techniki załadunkowej, stopień jej bezpieczeństwa;

20) posiadanie/brak własnych i/lub dzierżawionych miejsc przechowywania towarów pod kontrolą celną , systemy zabezpieczenia tych miejsc, systemy dostępu do nich przez personel.

4.Wzory wniosku o wydanie certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego i ankiety wyników samooceny przeprowadzonej przez wnioskodawcę, określa centralny organ władzy wykonawczej, który zabezpiecza tworzenie i realizację polityki państwowej w obszarze finansów.

5.Poza wymienionymi obowiązkowymi informacjami wnioskodawca może dostarczyć do organu celnego dodatkowe informacje, w zależności od specyficznych rodzajów prowadzonej zagranicznej działalności gospodarczej.

6. Urząd celny prowadzi wstępną (fizyczną i dokumentową) weryfikację informacji, przekazanych przez wnioskodawcę, i przekazuje do centralnego organu władzy wykonawczej, który zabezpiecza realizację polityki państwowej w kwestii państwowej sprawy celnej, wniosek, ankietę i własną opinię o możliwościach lub braku możliwości nadania wnioskodawcy statusu upoważnionego operatora gospodarczego.

W przypadku, gdy w terminie 3 - ch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku przez przedsiębiorstwo prowadzono odprawy celne towarów, środków transportu w innym organie celnym, to urząd celny, do którego złożono wniosek, przesyła do takiego organu celnego zapytanie o weryfikację podanych w ankiecie informacji.

Weryfikacja (fizyczna i dokumentowa) prowadzona jest w terminie 3-ch tygodni od dnia otrzymania zapytania.

Wyniki weryfikacji przesyłane są do urzędu celnego - nadawcy zapytania w formie elektronicznej.

Po zakończeniu weryfikacji urząd celny przekazuje do centralnego organu władzy wykonawczej, który zabezpiecza realizację polityki państwowej w kwestii państwowej sprawy celnej, wniosek, ankietę i własną opinię o możliwości lub braku możliwości nadania wnioskodawcy statusu upoważnionego operatora gospodarczego.

7.Centralny organ władzy wykonawczej, który zabezpiecza realizację polityki państwowej w kwestii państwowej sprawy celnej w terminie 2-ch tygodni od dnia wpływu do niego opinii, zaznaczonej w ust.6 niniejszego art., podejmuje decyzję o potwierdzeniu możliwości lub braku możliwości nadania wnioskodawcy statusu upoważnionego operatora gospodarczego i zawiadamia o podjętej decyzji urząd celny.

W razie podjęcia decyzji o braku możliwości nadania wnioskodawcy statusu upoważnionego operatora gospodarczego zaznacza przyczyny przyjęcia takiej decyzji.

8.Do przeprowadzenia weryfikacji zgodności zagranicznej działalności gospodarczej kandydata do uzyskania statusu upoważnionego operatora gospodarczego ze standardami bezpieczeństwa mogą być zaangażowane osoby funkcyjne [na stanowiskach] wyspecjalizowanych organów celnych, specjaliści i eksperci branżowych ministerstw i instytucji w uzgodnieniu między ich kierownikami i kierownikiem centralnego organu władzy wykonawczej, który zabezpiecza realizację polityki państwowej w kwestii państwowej sprawy celnej.

9.Decyzja dotycząca nadania lub odmawiająca statusu upoważnionego operatora gospodarczego podejmowana jest przez urząd celny w terminie 90 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przez niego wniosku.

W razie konieczności termin ten może być przedłużony o 30 dni kalendarzowych.

W razie odmowy nadania statusu upoważnionego operatora gospodarczego urząd celny pisemnie zawiadamia wnioskodawcę o przyczynach takiej odmowy w granicach terminu przewidzianego w niniejszej części.

10. Wzór i zasady wydania certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego określa centralny organ władzy wykonawczej, który zabezpiecza tworzenie i realizację polityki państwowej w obszarze finansów.

11.W razie podjęcia decyzji o nadaniu przedsiębiorstwu statusu upoważnionego operatora gospodarczego, przedsiębiorstwo takie włącza się do Jednolitego Rejestru Upoważnionych Operatorów Gospodarczych i jest mu wydawany odpowiedni certyfikat w terminie 3-ch dni od dnia podjęcia decyzji .

12. Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do informowania odpowiedniego organu celnego o zmianie informacji, zgłoszonych przez niego dla otrzymania certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego, w terminie 5-ciu dni roboczych od dnia zmiany takich informacji.

13.Zasady i kryteria oceny informacji zgłoszonych przez przedsiębiorstwo do uzyskania statusu upoważnionego operatora gospodarczego określa centralny organ władzy wykonawczej, który zabezpiecza tworzenie i realizację państwowej polityki w obszarze finansów.

Warunki uzyskania certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego

1. Do uzyskania certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego przedsiębiorstwo powinno odpowiadać następującym warunkom:

1) prowadzenie zagranicznej działalności gospodarczej przez okres nie krótszy niż 3 lata do dnia zwrócenia się do urzędu celnego z wnioskiem o nadanie statusu upoważnionego operatora działalności gospodarczej;

2) brak na dzień zwrócenia się do urzędu celnego niewykonanego obowiązku zapłaty płatności celnych i kar;

3) brak na dzień zwrócenia się do urzędu celnego zadłużeń zgodnie z prawem podatkowym;

4) brak w terminie 3-ch lat do zwrócenia się do urzędu celnego faktów pociągnięcia osób funkcyjnych [na stanowiskach] przedsiębiorstwa do odpowiedzialności administracyjnej za naruszenie przepisów celnych zgodnie z art. 472, 482-485 niniejszego Kodeksu.

5) posiadanie takiego systemu ewidencji towarów, który umożliwia porównywanie dokumentów i informacji uzyskiwanych przez organy celne podczas kontroli celnej i odprawy celnej z dokumentami i informacjami o prowadzeniu działalności gospodarczej;

6) brak na dzień zwrócenia się do urzędu celnego kwot niedopłaconego zobowiązania pieniężnego określonego w wyniku weryfikacji dokumentów.

2. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo w chwili złożenia przez niego wniosku o wydanie certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego nie znajdowało się w okresie 3-ch lat w ewidencji w organach celnych, dołącza do wniosku pisemną zgodę o przeprowadzenie w stosunku do niego przez organy celne, w terminie 6 - ciu miesięcy od dnia otrzymania przez niego certyfikatów upoważnionego operatora gospodarczego, pozaplanowych kontroli ewidencji towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym przemieszczanych rzez granicę celną Ukrainy i/lub znajdujących się pod kontrolą celną, bezpośredniego adresata, nadawcy lub przewoźnika, których jest zaznaczone przedsiębiorstwo.

 

Specjalne uproszczenia nadawane upoważnionemu operatorowi gospodarczemu

1.Upoważnionemu operatorowi gospodarczemu, któremu wydano certyfikat na uproszczenie co do ochrony i bezpieczeństwa, mogą być nadane następujące specjalne uproszczenia:

1) zmniejszony zakres informacji wymaganych do przekazania do organu celnego do przybycia na obszar celnego Ukrainy i/lub wybycia [wystąpienia] poza granicę celną Ukrainy towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym;

2) czasowe przechowywanie towarów i środków transportu o przeznaczeniu handlowym znajdujących się pod kontrolą celną, w pomieszczeniach, na otwartych i zamkniętych powierzchniach upoważnionego operatora działalności gospodarczej;

3) zdjęcie zabezpieczenia celnego bez otrzymania zezwolenia urzędu celnego;

4) odprawa towarów z pomieszczeń, otwartych i zamkniętych powierzchni upoważnionego operatora działalności gospodarczej bez przedstawienia ich do organu celnego odprawy.

2. Upoważnionemu operatorowi gospodarczego, który otrzymał certyfikat na uproszczenie procedur celnych, mogą być nadane następujące specjalne uproszczenia:

1) dokonywanie kontroli celnej w pierwszej kolejności;

2) umieszczenie towarów w składzie czasowego przechowywania typu zamkniętego bez otrzymania zezwolenia organu celnego;

3) zwolnienie od składania gwarancji podczas dokonywania wewnętrznego tranzytu celnego towarów (oprucz akcyzowych) w przypadku, gdy zgłaszającym jest upoważniony operator gospodarczy;

4) odprawa celna towarów w obiektach upoważnionego operatora działalności gospodarczej;

5) złożenia jednej deklaracji celnej, w przypadku, gdy w określonym czasie uzgodnionym z organem celnym towary niejednokrotnie wwożone są na obszar celny Ukrainy lub wywożone jej poza jej granice przez jedną i ta samą osobę na podstawie jednej gospodarczej umowy zagranicznej;

3. Upoważnionemu operatorowi gospodarczemu, któremu wydano certyfikat uproszczenia procedur celnych i dotyczący ochrony i bezpieczeństwa, mogą być nadane jednocześnie specjalne uproszczenia przewidziane w ust. 1 i 2 niniejszego art.

4.Specjalne uproszczenia przewidziane w niniejszym art., stosowane są w przypadku, gdy upoważniony operator ekonomiczny dokonuje zgłoszenia towarów samodzielnie, oraz w przypadku, gdy upoważniony operator ekonomiczny upoważnia inną osobę, wg zasad przewidzianych prawem do dokonywania towarów we własnym imieniu.

5. Uzyskanie certyfikatu upoważnionego operatora gospodarczego nadaje odpowiedniej osobie prawo prowadzenia rodzajów działalności przewidzianych w art.404 niniejszego Kodeksu.

6. Zasady stosowania specjalnych uproszczeń przewidzianych w niniejszym art. określa Gabinet Ministrów Ukrainy.

Podstawa prawna: Kodeks Celny Ukrainy - obowiązuje od 1 czerwca 2012



Powrót Wszystkie Aktualności