Odpowiedzialność dłużnika za naruszenie terminów rozliczeń w razie posiadania decyzji sądowej o ściągnięcie zobowiązania, bądź otwarcia postępowania wykonawczego (art.202 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy i art. 599 Kodeksu Cywilnego Ukrainy)
Zgodnie z art.202 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy zobowiązanie gospodarcze zawiesza się:
w przypadku jego wykonania w należyty sposób, zaliczenia wzajemnych jednorodnych roszczeń lub zobowiązania ubezpieczonego, w razie połączenia zobowiązanej i żądającej strony w jedną osobę, porozumieniem stron, poprzez brak możliwości wykonania oraz w innych przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie lub w innych przepisach.
Zobowiązanie gospodarcze zawieszane jest również w razie jego rozwiązania lub uznania za nieważne decyzją sądu.
W stosunkach dotyczących zawieszenia zobowiązań gospodarczych, stosowane są odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego Ukrainy z uwzględnieniem szczegółów przewidzianych w Kodeksie Gospodarczym Ukrainy.
Zgodnie z ust. 1 art. 598 Kodeksu Cywilnego Ukrainy zobowiązania zawiesza się w części lub w całości z podstaw przewidzianych w umowie lub prawem, w szczególności w przypadku wykonania przeprowadzonego w należyty sposób (art. 599 KCU).
Jednakże, obowiązujące prawo nie wiąże zawieszenia zobowiązania z przyjęciem decyzji sądowej, bądź otwarciem postępowania wykonawczego z jego przymusowym wykonaniem, a posiadanie aktów sądowych o ściągnięcie zobowiązania nie zawiesza zobowiązań pieniężnych dłużnika i nie wyłącza jego odpowiedzialności za naruszenie terminów rozliczeń
(Postanowienie Wyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy Nr 16/587-22/430, z dnia 31.08.2011, Pismo Wyższego Sądu Gospodarczego Nr 01-06/928/2012, z dnia 17.07.2012)