20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Odpowiedzialność materialna pracownika (28-12-2010)


Odpowiedzialność materialna pracownika

Pismo Ministerstwa Pracy Nr 312/13/116-10, z dnia 12.10.2010  "O odpowiedzialności materialnej"

 

Departament ds. regulacji państwowej wynagrodzeń i warunków pracy udzielił wyjaśnień dotyczących odpowiedzialności materialnej pracownika za wyrządzone szkody przedsiębiorstwu.

Pisemne umowy o odpowiedzialności materialnej mogą być zawierane przez przedsiębiorstwo z pracownikami ( po ukończeniu 18 lat), zajmującymi stanowiska lub wykonującymi prace bezpośrednio związane z przechowywaniem, obróbką, sprzedażą ( przekazaniem), przewozem lub stosowaniem w procesie produkcji przekazanych im wartości,

Przy czym umowa o pełnej indywidualnej odpowiedzialności materialnej może być zawarta pod warunkiem istnienia jednocześnie dwóch okoliczności:

1) istnienia w Wykazie stanowiska , który zajmuje pracownik lub prac które wykonuje;

2) obowiązki wynikające ze stanowiska, praca wg zawodu mają być bezpośrednio związane z przechowywaniem obróbką, sprzedażą (przekazaniem), przewozem lub stosowaniem w procesie produkcji powierzonych pracownikowi wartości.

Istnienie stanowiska lub prac w Wykazie nie daje podstaw do zawarcia umowy o pełnej odpowiedzialności materialnej w przypadku, gdy w treści zadań pracowniczych brak jest wskazanych obowiązków.

Konkretny wykaz stanowiskowych (pracowniczych) obowiązków określa się w instrukcjach stanowiskowych (roboczych) pracowników wszystkich kategorii, opracowanych na podstawie podstawowych opisów kwalifikacyjnych przez pracodawcę z  uwzględnieniem konkretnych zadań, obowiązków, funkcji, praw, odpowiedzialności pracowników tych grup i struktury etatów przedsiębiorstwa.

Przy nakładaniu odpowiedzialności materialnej prawa i interesy prawne pracowników oparte są poprzez wprowadzenie odpowiedzialności wyłącznie za bezpośrednio wyrządzoną szkodę wyłącznie w granicach i wg zasad przewidzianych prawem i pod warunkiem, że szkoda wyrządzona została przedsiębiorstwu bezprawnymi działaniami ( bezczynnością) pracownika.

Odpowiedzialność ta co do zasady ograniczona jest określoną częścią wynagrodzenia i nie może być wyższa całej wysokości wyrządzonej szkody, poza przypadkami przewidzianymi prawem.

Pracownik , który wyrządził szkodę może ją dobrowolnie pokryć w całości, bądź w części.

Za zgodą właściciela (upoważnionego organu) pracownik może przekazać majątek na pokrycie szkód lub ją naprawić .

Pokrycie szkody w wysokości nie przekraczającej średniomiesięcznego wynagrodzenia odbywa się na podstawie rozporządzenia właściciela lub upoważnionego przez niego organu, a w przypadku kierownika przedsiębiorstwa i jego zastępcy - na podstawie rozporządzenia wyższego organu poprzez odliczenie z zapłaty pracownika.

Rozporządzenie właściciela lub upoważnionego przez niego organu lub wyższego organu ma być wydane w terminie nie przekraczającym 2-ch tygodni od dnia wykrycia wyrządzonej przez pracownika szkody i przekazane do wykonania nie wcześniej niż 7 dni od dnia zawiadomienia o tym pracownika. W przypadku, gdy pracownik nie wyraża zgody na odliczenie lub nie zgadza się z jego wysokością, spór pracowniczy na jego wniosek rozpatrywany jest zgodnie z prawem.

W pozostałych przypadkach pokrycie szkód odbywa się poprzez złożenie przez właściciela lub upoważniony przez niego organ pozwu do sądu rejonowego (miejskiego).

Przed nałożeniem na pracownika odpowiedzialności materialnej właściciel (upoważniony organ) ma udowodnić istnienie  wyrządzonej szkody.

Również wypadek spowodowany z winy kierowcy - najętego pracownika, należy udowodnić fakt, że wyrządzone szkody spowodowane są w związku bezprawnymi czynnościami (bezczynnością) zaznaczonego pracownika, w tylko wówczas taki pracownik może odpowiadać za wyrządzoną szkodę.



Powrót Wszystkie Aktualności