20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Określanie kraju pochodzenia (30-08-2012)


Określanie kraju pochodzenia towaru w przypadku, gdy towary dostarczane są partiami

1.Towary w postaci rozmontowanej lub niezmontowanej, dostarczane w kilku partiach w przypadku, gdy w związku z warunkami produkcyjnymi czy transportem brak jest możliwości ich załadunku w jednej partii, a także w przypadkach, gdy partia towaru podzielona jest na kilka partii w wyniku pomyłki, powinny być traktowane na życzenie zgłaszającego lub upoważnionej przez niego osoby, jako jeden towar w celu określenia kraju pochodzenia towaru.

2. Warunkiem zastosowania tej zasady jest:

1) wcześniejsze powiadomienie organu celnego o podziale partii rozmontowanego bądź niezmontowanego towaru na kilka partii z zaznaczeniem przyczyn takiego podzielenia, obecność dokładnej specyfikacji każdej partii z zaznaczeniem kodów towarów zgodnie z Ukraińską Klasyfikacją Towarów w Zagranicznej Działalności Gospodarczej, wartości i kraju pochodzenia towarów wchodzących do każdej partii;

2) dokumentowe potwierdzenie pomyłkowego podzielenia jednej partii towaru na kilka partii;

3) dostawa wszystkich partii towarów z jednego kraju przez jednego dostawcę;

4) odprawa celna wszystkich partii towarów w jednym organie celnym.

 

art.42.Szczegóły określania kraju pochodzenia opakowania

1. Za kraj pochodzenia opakowania, w którym wwożony jest towar na obszar celny Ukrainy, uważa się ten kraj, z którego pochodzi sam towar, poza przypadkami, gdy prawo Ukrainy przewiduje odrębne deklarowanie dla celów taryfowych. W takich przypadkach kraj pochodzenia opakowania wyznacza się odrębnie od kraju pochodzenia towaru.

W tych przypadkach kraj pochodzenia opakowania określa odrębnie od kraju pochodzenia towaru.

2. W celu określenia kraju pochodzenia towaru, w tym również przy zastosowaniu zasady udziału ad walorem, w tych przypadkach, gdy opakowanie, w którym towar jest wwożony na terytorium celne Ukrainy, uważa się za pochodzące z tego kraju, co i sam towar, wlicza się tylko to opakowanie, w którym towar zwyczajowo sprzedawany jest w handlu detalicznym.

 

Dokumenty potwierdzające kraj pochodzenia towaru

1. Dokumentami potwierdzającymi kraj pochodzenia towaru są certyfikat o pochodzeniu towaru, potwierdzona deklaracja o pochodzeniu towaru, deklaracja o pochodzeniu towaru, certyfikat o regionalnej nazwie towaru.

2. Kraj pochodzenia towaru zgłasza się (deklaruje) do organu celnego poprzez złożenie oryginałów dokumentów o pochodzeniu towaru.

3. Certyfikat o pochodzeniu towaru - dokument jednoznacznie świadczący o kraju pochodzenia towaru i wydany przez kompetentny organ danego kraju lub kraju wywozu w przypadku, gdy w kraju wywozu certyfikat wydawany jest na podstawie certyfikatu wydanego przez kompetentny organ w kraju pochodzenia towaru.

4. W razie utraty certyfikatu przyjmowany jest jego oficjalnie potwierdzony duplikat.

5. Potwierdzona deklaracja o pochodzeniu towaru - deklaracja pochodzenia towaru, potwierdzona przez państwową organizację lub kompetentny organ, posiadający odpowiednie pełnomocnictwa.

6. Deklaracja o pochodzenia towaru - pisemny wniosek o kraju pochodzenia towaru, sporządzony w związku z wywozem towaru przez producenta, sprzedawcę, eksportera (dostawcę) lub przez inną kompetentną osobę na rachunku handlowym bądź jakimkolwiek innym dokumencie, dotyczącym towaru.

7. Certyfikat o regionalnej nazwie towaru - dokument potwierdzający, że towary odpowiadają określeniu/opisowi, charakterystycznemu dla odpowiedniego regionu kraju, i wydany przez kompetentny organ zgodnie z prawem kraju wywozu towaru.

8. W przypadku, gdy w dokumentach o pochodzeniu towaru są rozbieżności w informacjach o kraju pochodzenia towaru lub też organ celny określił inne dane o kraju pochodzenia towaru niż zaznaczone w dokumentach, zgłaszający lub upoważniona przez niego osoba posiada prawo przekazania dodatkowych informacji do organu celnego, celem potwierdzenia informacji o zgłoszonym kraju pochodzenia towaru,.

9. Dodatkowym informacjami o kraju pochodzenia towaru są informacje zawarte w towarowych listach przewozowych, specyfikacjach towarowych, specyfikacjach załadunkowych, certyfikatach (zgodności, jakości, fitosanitarnych, weterynaryjnych itp.). deklaracji celnej kraju eksportu, paszportach, dokumentacji technicznej, opiniach-ekspertyzach odpowiednich organów, innych materiałach, które mogą być wykorzystane do potwierdzenia kraju pochodzenia towaru.

 

Zasady potwierdzania kraju pochodzenia towaru

1. Dla potwierdzenia kraju pochodzenia towaru, organ celny w przypadkach przewidzianych prawem posiada prawo żądania i uzyskania dokumentów o pochodzeniu takiego towaru.

2. W przypadku wwozu towaru na obszar celny Ukrainy certyfikat o pochodzeniu towaru, wydany przez kompetentny organ, składany jest obowiązkowo wyłącznie w przypadku, gdy jest to konieczne dla zastosowania celno-taryfowych i pozataryfowych środków regulowania zagranicznej działalności gospodarczej, innych działań o charakterze ekonomicznym lub handlowym, dokonywanych w trybie jednostronnym lub zgodnie z dwustronnymi bądź wielostronnymi umowami międzynarodowymi, zawartymi zgodnie z przepisami, lub środków, które stosuje się zgodnie z prawem dla zabezpieczenia zdrowia mieszkańców bądź porządku społecznego, a także w przypadku, gdy w organie celnym istnieją podstawy do podejrzeń niewiarygodnych informacji dotyczących kraju pochodzenia towaru w zgłoszeniu (przedłożeniu).

 

3.Przy obowiązkowym przedstawieniu dokumentów potwierdzających pochodzenie towarów, deklaracja o pochodzeniu towaru składana jest w przypadkach, gdy:

1) towary przemieszczane są przez granicę celną Ukrainy drobnymi partiami w bagażu nietowarzyszącym na adres obywateli lub w podręcznym bagażu obywateli, pod warunkiem, że te towary posiadają charakter niehandlowy, a ich łączna wartość nie przewyższa równowartości 500 EURO;

2) łączna wartość partii towarów nie przewyższa równowartość 300 EURO.

W przypadku odprawy kilku partii towarów, zaznaczonych w niniejszej części, w jednym i tym samym czasie, w jeden i ten sam sposób, przez jednego nadawcę do jednego odbiorcy ich łączną wartość przyjmuje się równą ogólnej wartości tych partii towarów.

4. Dokumenty potwierdzające kraj pochodzenia towaru nie są wymagane w przypadku, gdy:

1) towary przemieszczane przez granicę celną Ukrainy nie podlegają pisemnej deklaracji [zgłoszeniu], zgodnie z niniejszym Kodeksem;

2) towary wwożone są przez obywateli i podlegają opodatkowaniu wg jednej stawki cła, zgodnie z rozdziałem XII niniejszego Kodeksu;

3) towary wwożone są na obszar celne Ukrainy w reżimie czasowego wwozu z umownym całkowitym zwolnieniem z opodatkowania;

4) towary przemieszczane są przez obszar celny Ukrainy w procedurze tranzytu;

5) tak przewidziano w umowie międzynarodowej, na której ratyfikowanie zgodę wydała Najwyższa Rada Ukrainy;

6) przez granicę celną Ukrainy przemieszczane są wzory flory, fauny, gleby, kamienia itp. do badań naukowych, wydobyte/pobrane z obiektów Ukrainy, położonych w regionach polarnych lub wysp na wód neutralnych Oceanu Światowego, znajdujące się w obszarze naukowych zainteresowań Ukrainy.

 

art.45. Sprawdzenie dokumentów potwierdzających kraj pochodzenia towaru

1. W razie podejrzeń dotyczących ważności dokumentów o pochodzeniu towaru, bądź wiarygodności informacji w nich zawartych, w tym informacji o kraju pochodzenia towaru, organ celny może zwrócić się do kompetentnego organu, który wydał dokument, lub do kompetentnych organizacji kraju, wskazanego, jako kraj pochodzenia towaru, z zapytaniem o przeprowadzenie sprawdzenia tych dokumentów pochodzenia towaru, bądź przekazanie dodatkowych informacji.

2. Wniosek o przeprowadzenie sprawdzenia powinien zawierać opis okoliczności, stanowiące podstawę do podejrzeń, co do wiarygodności zadeklarowanego kraju pochodzenia towaru, z odesłaniem do zasad określania pochodzenia towarów, stosowanych na Ukrainie, a także inne nieodzowne informacje.

3. Do wniosku dołączany jest dokument podlegający sprawdzeniu lub jego kopia, a także w razie konieczności inne informacje, które mogą wspomagać przeprowadzenie sprawdzenia.

4. Zapytanie o przeprowadzenie sprawdzenia przesyłane jest w terminie 1095 dni od dnia złożenia dokumentu o pochodzeniu towaru, poza przypadkami, gdy takie sprawdzenie zainicjowane jest w związku z prowadzeniem sprawy karnej.

5. W przypadkach przewidzianych w niniejszym art., towar uważa się za taki, który pochodzi z odpowiedniego kraju, z chwilą uzyskania przez organy celne w należyty sposób sporządzonych dokumentów pochodzenia towaru lub żądanych przez nich dodatkowych informacji.

więcej Kodeks Celny Ukrainy

 


Powrót Wszystkie Aktualności