Opodatkowanie spadku , darowizn
Wysokość podatku od spadku, darowizny zależy od samego przedmiotu jak również od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą , a spadkobiercą.
W przypadku spadek (darowiznę) otrzymuje współmałżonek, dziecko, bądź jedno z rodziców, to niezależnie od dziedziczonego przedmiotu ( darowizny) otrzymane dochody nie podlegają opodatkowaniu.
Wartość dowolnego przedmiotu otrzymanego w spadku przez osoby nie będące członkiem współmałżonka, dzieckiem , bądź jednym z rodziców spadkodawcy podlega opodatkowaniu w wysokości 5%.
Wg stawki 15% i 17% podlega opodatkowaniu wartość dowolnego przedmiotu otrzymanego w spadku od spadkodawcy - nierezydenta oraz dowolny przedmiot spadku (darowizny) na rzecz nierezydenta przekazywany przez spadkodawcę - rezydenta.
Przy czym, stawkę 15% stosuje się do dochodów nie przekraczających 10-ciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia określonego wg stanu na 1 stycznia bieżącego roku ( w 2011 roku wynosi 9410 hrywien), a od nadwyżki pobierany jest podatek w wysokości 17%.
Nie podlegają opodatkowaniu dochody otrzymane w spadku z majątku ruchomego i nieruchomego, a także gotówka lub środki przechowywane na rachunkach spadkodawcy, otwarte w instytucjach bankowych i niebankowych instytucjach finansowych, w tym również depozytowe (oszczędnościowe), certyfikaty hipoteczne, fundusz transakcji z nieruchomością , w przypadku, gdy spadkobiercą jest osoba posiadająca I grupę inwalidzką lub jest sierotą lub dzieckiem pozbawionym opieki rodzicielskiej.
Przy czym, nie ma znaczenia stopień pokrewieństwa między spadkodawcą a spadkobiercą.
Niezależnie od stopnia pokrewieństwa nie podlegają opodatkowaniu dochody otrzymane w spadku w formie od majątku ruchomego i nieruchomego, w przypadku, gdy spadkobiercą będzie dziecko - niepełnosprawne.
Odpowiedzialnym za zapłatę (naliczenie) podatku do budżetu jest spadkobierca.
Osoby posiadające status rezydentów zobowiązane są do wskazania otrzymanego dochodu w rocznej deklaracji składanej do organów podatkowych w miejscu zamieszkania, w terminie do 1 maja roku następującego po roku, w którym odbyło się wydarzenie.
Nierezydenci - spadkobiercy zobowiązani są do spłaty podatku przed notarialnym sporządzeniem dokumentów.
Notariusz raz na kwartał dostarcza do organu państwowej służby podatkowej w miejscu lokalizacji kancelarii notarialnej , informację o wydaniu świadectw prawa do spadku i/lub potwierdzenia umów darowizny, wg zasad określonych dla rozliczeń podatkowych.
Notariusz wydaje spadkobiercy - nierezydentowi świadectwo na prawo do spadku po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego dokonanie zapłaty podatku od wartości spadku.
![]() |
![]() |