Zgodnie z pkt.15 podrozdział 4 Rozdział XX " Postanowienia przejściowe" Kodeksu Podatkowego czasowo do 1 stycznia 2020 roku zwalnia się od opodatkowania dochód producentów biopaliwa otrzymany ze sprzedaży biopaliwa.
Zgodnie z art.1 Ustawy Nr 1391, z dnia 14 stycznia 2000 "O alternatywnych rodzajach paliwa" (dalej - Ustawa Nr 1391) alternatywne rodzaje paliwa - to paliwo ciężkie, rzadkie i gazowe będące alternatywnym odpowiednim tradycyjnym rodzajem paliwa i który wyprodukowany jest z biologicznego surowca (biomasy) , który może być wykorzystywany jako paliwo lub komponent innego rodzaju paliwa.
W ustawie 1391 przewidziano, że zaliczenie paliwa do alternatywnego potwierdzane jest dokumentem o identyfikacji paliwa wydawanego przez upoważniony organ władzy wykonawczej w trybie określonym postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 1307, z dnia 5 września 2004 "O zasadach wydawania świadectwa przynależności paliwa do alternatywnego" (dalej postanowienie Nr 1307).
Świadectwo wydawane jest na 2 lata w wyniku przeglądu przez Narodową Agencję ds. zabezpieczenia efektywnego wykorzystywania zasobów energetycznych wniosku o wydanie świadectwa i opinii eksperckiej o istnieniu cech alternatywnego rodzaju paliwa wydawane w trybie i wg wzoru zatwierdzonego nakazem Państwowego Komitetu Ukrainy ds. zabezpieczenia energetycznego Nr 183, z dnia 10.12.2004.
Biologiczne rodzaje paliwa przeznaczone do sprzedaży jako produkcja towarowa, podlega zgodnie z prawem obowiązkowej certyfikacji.
Podmioty działalności gospodarczej sprzedają własną produkcję, na żądanie kupującego wydają dokument potwierdzający jakość paliwa i jego przynależność do alternatywnych rodzajów paliwa. Jednocześnie producenci biologicznego paliwa w celu ich sprzedaży powinni otrzymać świadectwo przynależności paliwa do alternatywnego.
![]() |
![]() |