Osoba prawna nie będąca instytucją finansową może udzielać pożyczek na podstawie umowy
Państwowy Komitet Przedsiębiorczości Pismo Nr 5020, z dnia 01.06.2011
W piśmie Komitet udzielił wyjaśnień na temat możliwości udzielania pożyczek przez osoby prawne ze środków własnych pod % i na podstawie art.1057 Kodeksu Cywilnego kredytów w formie zaliczek za papiery wartościowe, nabywane przez nich bezpośrednio od zawodowych sprzedających papiery wartościowe.
Usługi finansowe na podstawie regulacji Ustawy "O usługach finansowych i państwowej regulacji rynków usług finansowych" świadczone są na podstawie umów, których zasady sporządzania regulowane są w art.6 powyższej Ustawy.
Zgodnie z umową pożyczki pożyczkodawca przekazuje na własność pożyczkobiorcy środki lub inne rzeczy określonych rodowitymi cechami , a pożyczkobiorca powinien zwrócić środki lub otrzymane rzeczy tej samej jakości (art.1046).
Umowę pożyczki uważa się za zawartą z chwilą przekazania środków lub rzeczy.
W umowie kupna - sprzedaży sprzedający przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania majątek (towar) na własność kupującego, a kupujący przyjmuje lub zobowiązuje się do przyjęcia majątku ( towaru) oraz do dokonania zapłaty określonej kwoty.
Przedmiotem umowy kupna - sprzedaży może być towar, znajdujący się u sprzedającego w chwili zawarcia umowy lub będzie stworzony (nabyty) przez sprzedającego w przyszłości (art.655 KCU).
Treść umowy stanowią warunki (punkty) określone wg uznania stron , uzgodnione przez strony i warunki , które zgodnie z aktami prawa cywilnego są obowiązkowe ( np. ust.1 art.628 KCU).
Komitet zaznacza, że strony posiadają prawo zawierania umowy w której zawarte są elementy różnych umów (tzw. umowa mieszana)
W umowach mieszanych stosowane są odpowiednie regulacje prawa cywilnego dotyczące odpowiednich części regulacji prawa cywilnego, w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie lub nie wynika z istoty umowy mieszanej.
![]() |
![]() |