Otwieranie rachunku w banku przez założyciela czyli z życia wzięte
Spółka z o.o podjęła uchwałę o otwarciu spółki na Ukrainie. Zostały sporządzone wszystkie wymagane dokumenty założycielskie.
W celu zabezpieczenia kontroli wydatków w spółce na Ukrainie, założyciel wniósł zapis, że pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym, jak również prawo składania wzorów podpisów w banku, posiada wyłącznie dyrektor spółki (obywatel UA) oraz założyciel (prezes spółki polskiej).
Z zarejestrowanym statutem, pełnomocnictwem wydanym przez walne zgromadzenie nowej spółki na UA, prezes -założyciel wraz z dyrektorem udali się do banku w celu otwarcia rachunku bankowego. Pracownik banku odmówił przyjęcia wzoru podpisu założyciela. Uzasadniając, tym, że prezes -założyciel nie może dysponować środkami spółki na UA, jak również nie może złożyć wzoru podpisu nie posiadając zezwolenia na zatrudnienie w spółce na UA ! Pracownik banku powoływał się zapisy Instrukcji Narodowego Banku Ukrainy O zasadach otwierania, dysponowania i zamykania rachunków bankowych.
Twierdził, że prawo składania wzorów podpisów posiada wyłącznie dyrektor spółki oraz główny księgowy.
Zapomniał dodać, że zgodnie z Instrukcją Zarządu Narodowego Banku Ukrainy Nr 492, z dnia 12.11.2003 (wraz ze późniejszymi zmianami i uzupełnieniami) art. 18 - prawo składania wzorów podpisów posiada kierownik i księgowy osoby prawnej lub inna upoważniona do tego osoba.
Pracownik banku naruszył nie tylko zapisy statutu nowoutworzonej i zarejestrowanej spółki, jak również podważył kompetencje walnego zgromadzenia. Walne zgromadzenie jako wyższy organ spółki podejmuje uchwały w sprawach związanych z działalnością spółki w całości.
Po interwencji telefonicznej podjętej przez naszych pracowników w Narodowym Banku Ukrainy, pracownik banku wydał formularz karty wzorów podpisów. Prezes - założyciel wraz z dyrektorem z wielkim optymizmem udali się do notariusza w celu potwierdzenia podpisów i osób. Notariusz stwierdził, że nie przyjmie potwierdzenia wzorów podpisów, gdyż ... prezes-założyciel nie posiada zezwolenia na pracę! ( należy dodać, że zgodnie z prawem nie jest wymagane posiadanie zezwolenia na pracę w przypadku, gdy nierezydent (obcokrajowiec) nie jest zatrudniony w spółce na Ukrainie oraz w chwili , gdy otwierany jest rachunek dla nowotworzonej spółki).
Kolejne interwencje z naszej strony (m.in. zmiana notariusza) doprowadziły do zakończenia procedury otwarcia rachunku w banku.
Zwróciliśmy się do Ambasady RP w Kijowie z prośbą o wystąpienie do Narodowego Banku Ukrainy , jak również do Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy o zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Otrzymaliśmy szybką pomoc i oficjalne wyjaśnienia, z którymi pragniemy Państwa zapoznać.
1. Odpowiedź z Narodowego Banku Ukrainy
2. Odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy
![]() |
![]() |