Umowa o pracę co do zasady zawierana jest w formie pisemnej.
Przestrzeganie formy pisemnej jest obowiązkowe przy:
1) organizacji naboru pracowników;
2) zawieraniu umowy o pracę do prac w rejonach ze szczególnymi warunkami geologicznymi i geograficznymi oraz w warunkach o podwyższonym ryzyku dla zdrowia;
3) zawieraniu kontraktu;
4) w przypadku, gdy pracownik nalega na zawarcie umowy o pracę w formie pisemnej;
5) zawieraniu umowy o pracę z niepełnoletnim (art. 187 niniejszego Kodeksu);
6) przy zawieraniu umowy o pracę z osobą fizyczną;
7) w innych przypadkach przewidzianych prawem Ukrainy.
Przy zawieraniu umowy o pracę, obywatel zobowiązany jest do złożenia paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego osobę, książki zatrudnienia, a w przypadkach przewidzianych prawem – także dokument potwierdzający wykształcenie (specjalność, kwalifikacje), stan zdrowia i inne dokumenty.
Zawieranie umowy o pracę odbywa się poprzez wydanie nakazu, bądź rozporządzenia o przyjęciu pracownika do pracy przez właściciela lub upoważniony przez niego organ.
Umowę o pracę uważa się za zawartą również wówczas, gdy nakaz, bądź rozporządzenie nie zostało wydane, lecz pracownik faktycznie został dopuszczony do wykonywania pracy.
Osoby zaproszone do pracy w trybie przekazania do innego przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji w porozumieniu z kierownikiem przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji nie może stanowić podstaw do odmowy zawarcia umowy o pracę.
Zabrania się zawierania umów o pracę z obywatelem dla którego proponowana praca w oparciu o opinię medyczną jest niewskazana ze względu na stan zdrowia.
![]() |
![]() |