Po wykonaniu robót budowlanych wykonawca otrzymał weksel, który odsprzedano z dyskontem (ze stratą) .
W jaki sposób należy przedstawić taką operację w ewidencji księgowej?
Po wykonaniu przewidzianych w umowie robót budowlanych i sporządzeniu odpowiedniego aktu zdawczo - odbiorczego, przedsiębiorstwo zgodnie z pierwszą czynnością określa dochód ogółem. (pkt.11.3.1 art.11 Ustawy Ukrainy " O opodatkowaniu dochodów przedsiębiorstw" Nr 283/97-BP, z dnia 22.05.1997 (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami.
Proste i przekazywane weksle wydawane są do sporządzenia długu pieniężnego wyłącznie za faktycznie dostarczone towary , wykonane roboty, świadczone usługi ( art.4 Ukrainy " O obrocie weksli na Ukrainie" Nr 2374-III, z dnia 05.04.01 , zamawiający roboty wydaje prosty weksle.
Przy czym, dla wykonania robót - otrzymującego weksel dniem zwiększenia dochodu ogółem będzie dzień podpisania odpowiedniego aktu. tj. w ewidencji podatkowej otrzymującego weksel nie zmienia wcześniej wskazanych zobowiązań podatku dochodowym.
Sprzedaż weksla z dyskontem ( tj. otrzymanie mniejszej kwoty niż kwota płatności z weksla) nie zmienia wcześniej wskazanych dochodów ogółem za wykonane roboty, na umowną wartość był otrzymany weksel od zamawiającego te roboty.
Zgodnie z art. 3 Ustawy Ukrainy " O papierach wartościowych i giełdzie funduszy" Nr 1201-XII, z dnia 18.06.1991 (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami) weksel uważa się za papier wartościowy.
Zasady opodatkowania operacji z papierami wartościowymi i derywatywami określono w pkt. 7.6 art.7 Ustawy Ukrainy " O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw".
W oparciu o regulacje pkt. 7.6.1 art.7 przewidziano, że płatnik podatku prowadzi odrębną ewidencję operacji finansowych z papierami wartościowymi, w szczególności z wekslami. Szczegółowe zasady ewidencji takich operacji polegają na tym, że ani koszty poniesione przez płatnika podatku w związku z nabyciem papierów wartościowych , ani dochody z ich sprzedaży bezpośrednio koszty ogółem i dochody ogółem nie zwiększają się, w ewidencji podatkowej wskazuje sie wyłącznie pozytywny wynik finansowy z tytułu operacji z papierami wartościowymi w szczególności wekslami.
Poniesione koszty zmniejszają wyłącznie dochody z operacji od tych operacji i przy ujemnym wyniku finansowym uwzględnia się przy zmniejszeniu dochodów przyszłych okresów wyłącznie operacji z wekslami.
Mając na uwadze jak wyżej, wartość wykonanych robót określonych w umowie z Generalnym Podwykonawcą ( np. 10 000 hrywien) w odrębnej ewidencji podatkowej tworzą koszty ogółem na nabycie weksla, które wskazywane są w poz. 3.2 załącznika KZ do Deklaracji podatku dochodowego przedsiębiorstw.
Środki pieniężne ze sprzedaży weksla z dyskontem (np.85 000 hrywien) jest dochodem przedsiębiorstwa , które wskazywane są w poz. 3.1 załącznik Kz. Jednakże sumując poz. 3 załącznika KZ ( zysk + lub strata -) z tytułu operacji z wekslami będzie mieć ujemne znaczenie (1500 hrywien), które wskazuje się w poz. 3,3, wymienionego załącznika oraz będzie zmniejszać wynik finansowy z tytułu operacji z wekslami w przyszłych okresach sprawozdawczych, w trybie określonym w art.6 Ustawy Ukrainy " O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw".
Zwracamy uwagę, że wyłącznie w chwili dokonania sprzedaży weksla przedsiebiorstwo posiada prawo do wskazania w odrębnej ewidencji kosztów związanych z nabyciem weksla, a także dochodów z jego sprzedaży.
W ten sposób w danym przypadku przedsiębiorstwo, które otrzymało weksel jako środek płatniczy za wykonane roboty może wskazać w poz.3 załącznika KZ do deklaracji podatku dochodowego od przedsiębiorstw jako stratę z tytułu operacji z wekslami (1500 hrywien) wyłącznie wg wyników okresu podatkowego w którym został sprzedany weksel.
Państwowa Administracja Podatkowa
![]() |
![]() |