Podatek VAT przy zwrocie wyposażenia przekazanego przez nierezydenta w leasing operacyjny
Pismo Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy Nr 1389/6/15-3115, z dnia 29.01.2013
Wyposażenie przekazane na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej z nierezydentem, umieszczane jest w procedurze celnej czasowego wwozu.
W zależności od rodzaju wyposażenia wwiezionego w oparciu o pkt. 206.7 art.206 Kodeksu Podatkowego Ukrainy, do operacji wwozu w procedurze czasowego wwozu, stosuje się umowne całościowe lub umowne częściowe zwolnienie z opodatkowania, pod warunkiem spełnienia wymogów i ograniczeń wprowadzonych Tytułem 18 Kodeksu Celnego Ukrainy.
Umowne całościowe zwolnienie z opodatkowania (ppkt. 206.7.1 pkt.206.7 art.206 KPU) stosuje się do towarów oraz w trybie przewidzianym w art.105 Kodeksu Podatkowego Ukrainy, zgodnie z którym w określoną procedurę celną umieszcza się wyłącznie towary, środki transportu o przeznaczeniu komercyjnym wymienione w art.189 Kodeksu Celnego Ukrainy oraz w Załącznikach B.1 - B.9, C, D do Konwencji czasowego wwozu (m. Stambuł, 1990) na warunkach przewidzianych w Załącznikach, a także statki powietrzne wwożone na obszar celny Ukrainy przez ukraińskie firmy lotnicze na podstawie umowy leasingu operacyjnego.
Towary (poza akcyzowymi) niewymienione w art. 105, 189 Kodeksu Celnego Ukrainy, a także w Załącznikach B.1 -B.9, C, D do Konwencji czasowego wwozu, lub nieodpowiadające warunkom przewidzianym w Załącznikach, w oparciu o art.106 Kodeksu Celnego Ukrainy mogą być umieszczone w procedurze celnej czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem z opodatkowania (ppkt. 206.7.2 pkt.206.7 art.206 Kodeksu Podatkowego Ukrainy), przewidującego za każdy pełny lub niepełny miesiąc kalendarzowy zgłoszonego terminu pobytu na terytorium celnym Ukrainy takich towarów uiszczenie 3% opłat celnych, które podlegałyby wpłacie w razie wypuszczenia tych towarów do wolnego obrotu na obszarze celnym Ukrainy, obliczonych na dzień ich umieszczenia w procedurze celnej czasowego wwozu, ogólna kwota naliczonego do zapłaty podatku VAT nie powinna przewyższyć kwoty podatku VAT, podlegającej zapłacie przy wwozie tego wyposażenia w procedurze celnej importu).
Po zakończeniu terminu ważności umowy leasingu operacyjnego wwiezione wyposażenie podlega zwrotowi nierezydentowi. Zgodne z pkt. 2 ust.1 art. 86 Kodeksu Celnego Ukrainy operację taką uważa się za reeksport.
Zgodnie z pkt. 206.5 art.206 Kodeksu Podatkowego Ukrainy operacje wywozu towarów w procedurze reeksportu zwalnia się z podatku VAT.
Przy czym, w przypadku, gdy płatnik podatku nabywa (wytwarza) towary (usługi) oraz aktywa nieobrotowe przeznaczone do ich wykorzystania w operacjach zwolnionych z opodatkowania, to suma podatku zapłaconego (naliczonego) w związku z takim nabyciem (wytworzeniem) niezaliczana jest do kredytu podatkowego zaznaczonego płatnika podatku (pkt. 198.4 art. 198 Kodeksu Podatkowego Ukrainy).
Zastępca szefa A.P. Ignatow
![]() |
![]() |