Podatek dochodowy w nowej odsłonie
Od 1 kwietnia 2011 roku wchodzą w życie nowe zasady opodatkowania podatkiem dochodowym wprowadzone w Rozdziale III Kodeksu Podatkowego Ukrainy.
Do czasu wejścia w życie nowych zasad obowiązują regulacje przewidziane w Ustawie Ukrainy " O opodatkowaniu przedsiębiorstw" oraz cała sprawozdawczość za 2010 oraz pierwszy kwartał br. sporządzana jest wg dotychczasowych zasad.
Kodeks przewiduje obniżanie stawki podatku dochodowego do 16% ( od 1 kwietnia 2011 - obowiązuje 23%, od 1 stycznia 2012 - 21%, od 1 stycznia 2013 - 19%, a od 1 stycznia 2014 roku - 16%).
Dochód za pierwszy kwartał 2011 roku podlega opodatkowaniu wg stawki - 25%.
W Kodeksie podatek dochodowy od przedsiębiorstw przeżywa " rewolucyjne" zmiany związane z koniecznością usunięcia ekonomicznie nieuzasadnionych rozbieżności między zasadami ewidencji podatkowej i regulacjami (standardami) ewidencji księgowej dotyczącej określania i szacunku dochodów i kosztów.
Przejście z metody " pierwszej czynności" na metodę " naliczeń i przeciwwagi" przy określaniu dochodów i kosztów w ewidencji podatkowej pozwolą znacznie zmniejszyć czasowe różnice między ewidencją księgową a ewidencją księgową.
Należy podkreślić, że dla rozwoju małej przedsiębiorczości w Kodeksie przewidziano zastosowanie "0" stawki podatku dochodowego przez 5 lat dla przedsiębiorstw z rocznym obrotem do 3 mln hrywien i z zatrudnieniem do 20 osób.
W Rozdziale I Kodeksu zdefiniowane zostały " ceny zwyczajne".
Przewidziano konkretne metody określania cen zwyczajnych stosowane w praktyce międzynarodowej, a mianowicie:
a) porównywalnej niekontrolowanej ceny ( analogia sprzedaży);
b) ceny przedsprzedaży;
c) " koszty plus";
d) podzielony dochód;
e) czysty zysk.
Zasady zastosowania w/w metod określenia ceny zwyczajnej określa Gabinet Ministrów Ukrainy.
Nowością w Kodeksie jest również to, że w przypadku różnic cen umownych w ewidencji podatkowej płatnika podatków powyżej lub zmniejszenie mniej niż 20% ,to taka różnica nie może stanowić podstawy do określenia (naliczenia) zobowiązania podatkowego, korekt ujemnego wyniku przedmiotu opodatkowania lub innych wskaźników sprawozdawczości podatkowej.
Inaczej niż w dotychczas w Kodeksie przewidziano, że wielki podatnik podatków posiada prawo zwrócenia się do centralnego organu państwowej służby podatkowej z wnioskiem o zawarcie umowy o tworzenie do celów podatkowych cen.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że nowe zasady określania oraz stosowania zwyczajnych cen wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku i do tego czasu obowiązują zasady określania takich cen przewidziane w pkt. 1.20 Ustawy Ukrainy " O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw"
Państwowa Administracja Podatkowa
![]() |
![]() |