Podatki przy imporcie towarów
Zgodnie z pkt. 138.2 art.138 KPU , z dnia 2.12.2010 przewidziano, że koszty zaliczane do określenia przedmiotu opodatkowania określane są na podstawie pierwotnych dokumentów potwierdzających poniesienie przez płatnika podatków kosztów, których obowiązek prowadzenia i przechowywania przewidziany jest w zasadach prowadzenia ewidencji księgowej.
Ustawa Ukrainy " O ewidencji księgowej i sprawozdawczości finansowej na Ukrainie" Nr 996-XIV, z dnia 16.07.1999 przewiduje, że dokumentem pierwotnym jest dokument zawierający informacje o transakcji gospodarczej i potwierdzający jej dokonanie.
W ust.1 pkt. 1- Zasad i warunków złożenia cyklicznej deklaracji celnej , zatwierdzonych Postanowieniem GMU, Nr 1985, z dnia 25.12.2002 przewidziano, że towary wwiezione na terytorium celne Ukrainy na podstawie cyklicznej deklaracji przez przedsiębiorstwa z ciągłym cyklem produkcji mogą być wykorzystywane do produkcji lub wg przeznaczenia po przeprowadzeniu wg określonych zasad procedur celnych związanych z kontrolą dostawy takich towarów i przeprowadzeniu przewidzianych w art.27 kontroli procedur celnych.
Towary, poza wymienionymi w ust.1 niniejszego pkt. mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa zgodnie ze zgłoszonym celem ich wwozu wyłącznie po dokonaniu całości odprawy celnej.
W przypadku dokonania przez płatnika transakcji z nierezydentami zgodnie z ppkt. ppkt. 11.2.3 "O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw" za dzień zwiększenia kosztów ogółem płatnika podatku uważa się dzień opodatkowania przez płatnika podatku towarów ( a przy ich imporcie - również robót(usług) , połączonych czy też pomocniczych ), a dla prac (usług) - dzień ich faktycznego otrzymania od takich osób, niezależnie od zapłaty ( w tym również częściowej lub zaliczek).
Mając na uwadze jak wyżej, w razie importu towarów na terytorium celne Ukrainy w okresie do 1 kwietnia 2011 (przed wejściem w życie rozdziału III KPU), towary podlegały zaliczeniu do kosztów ogółem wg zasad przewidzianych w ustawie O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw", w tym okresie sprawozdawczym w którym następowało opodatkowanie takich towarów.
Kodeks zmienia zasady określania kosztów płatnika podatku.
Zgodnie z pkt. 138.4 art.138 KPU przewidziano że koszty tworzące wartość ogółem realizowanych towarów, wykonanych robót, świadczonych usług uważa się za koszty tego okresu sprawozdawczego w którym określono dochody ze sprzedaży takich towarów, wykonanych robót, świadczonych usług.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym transakcji z rozliczeniach w walucie obcej zawarte są w pkt. 153.1 KPU. Koszty poniesione, dokonane (naliczone) przez płatnika podatku w walucie obcej w związku z nabyciem w okresie sprawozdawczo - podatkowym towarów ,robót, usług wg określonych zasad zalicza się do kosztów takiego okresu sprawozdawczego poprzez przeliczenie w hrywnę takiej części ich wartości , która wcześniej nie została zapłacona, wg oficjalnego kursu NBU obowiązującego na dzień uznania takich kosztów zgodnie z niniejszym rozdziałem, a w części wcześniejszej zapłaty- wg kursu obowiązującego na dzień dokonania zapłaty.
Mając na uwadze jak wyżej, zgodnie KPU koszty ogółem na nabycie towarów, które zalicza się do kosztów ogółem w okresie podatkowym należy podać w walucie krajowej wg oficjalnego kursu na dzień uznania dochodów ze sprzedaży takich towarów, a razie dokonania przedpłaty - na dzień zapłaty takich towarów.
Pismo Państwowej Administracji Podatkowej Nr 10233/6/15/0416, z dnia 02.06.2011
![]() |
![]() |