Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy w oparciu art.52 Kodeksu Podatkowego Ukrainy rozpatrzyła pismo dotyczące zasad zaliczania podatków zapłaconych poza granicami Ukrainy oraz informuje jak niżej:
W art. 3 Kodeksu Podatkowego Ukrainy przewidziano, że regulacje międzynarodowych umów Ukrainy przewidujące zasady opodatkowania stanowią część prawa podatkowego.
W pkt.13.4 art.13 Kodeksu przewidziano, że podatki i opłaty zapłacone poza granicami Ukrainy zaliczane są w czasie rozliczeń podatków i opłat na Ukrainie wg zasad przewidzianych w Kodeksie.
W pkt. 13.5 art.13 Kodeksu przewidziano, że do otrzymania prawa zaliczenia podatków i opłat zapłaconych poza granicami Ukrainy, płatnik zobowiązany jest otrzymać od organu państwowego państwa uzyskania dochodów (zysków) upoważnionego do pobierania podatków zaświadczenia o kwocie zapłaconego podatku i opłat, a także podstawy i/lub przedmiot opodatkowania.
Zaznaczone zaświadczenie podlega legalizacji w odpowiednim państwie przez odpowiednią placówkę dyplomatyczną Ukrainy w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie międzynarodowej ( wymóg legalizacji nie dotyczy Polski).
Zgodnie z praktyką międzynarodową zaświadczenie wydawane jest nierezydentom – płatnikom podatków przez uprawniony państwowy organ obcego państwa wg zasad określonych prawem danego państwa.
Na Ukrainie zaświadczenie o zapłaconym przez nierezydenta podatku dochodowym (dochodach), wzór oraz zasady wydania określa nakaz Ministerstwa Finansów Ukrainy Nr 1264, z dnia 03.12.2012 roku wydawane jest przez organ państwowej służby podatkowej w siedzibie (miejscu zamieszkania) rezydenta lub stałego przedstawicielstwa nierezydenta dokonującego na rzecz nierezydenta dowolną wypłatę z dochodu uzyskanego na Ukrainie.
W przypadku, gdy źródło dowolnych wypłat jest zagraniczne to kwota takiego dochodu włączana jest do ogólnego rocznego opodatkowanego dochodu płatnika podatku – adresata , zobowiązanego do składania rocznej deklaracji podatkowej (ppkt.170.11.1 pkt.170.11 art. 170 Kodeksu Podatkowego Ukrainy).
W przypadku, gdy w umowie międzynarodowej ratyfikowanej przez Najwyższą Radę Ukrainy przewidziano, że płatnik podatku może zmniejszyć kwotę rocznego zobowiązania z podatku dochodowego od osób fizycznych o sumę podatków zapłaconych za granicą, to płatnik określa sumę takiego zmniejszenia zgodnie z powyższymi podstawami w rocznej deklaracji podatkowej (ppkt. 170.11.2. pkt. 170.11 art.170 Kodeksu ).
Przy czym, zgodnie z ppkt. 170.11.4 pkt.170.11 art.170 Kodeksu kwota podatku z zagranicznych dochodów zapłaconego poza granicami Ukrainy nie może być wyższa od sumy podatku dochodowego od osób fizycznych obliczonego na podstawie ogólnego rocznego opodatkowanego dochodu takiego płatnika podatku zgodnie z prawem Ukrainy.
Uwzględniając jak wyżej osoba fizyczna – rezydent, która uzyskała zagraniczny dochód i zapłaciła podatki poza granicami Ukrainy celem uzyskania prawa zaliczenia zapłaconych podatków powinna dostarczyć zaświadczenie z państwowego organu państwa uzyskania dochodów.
W razie braku potwierdzonych dokumentów dotyczących kwoty uzyskanego dochodu ze źródeł obcych państw i i kwoty zapłaconego podatku sporządzonych zgodnie z art.13 Kodeksu, to taki podatnik posiada prawo złożyć do organu kontroli wg adresu podatkowego wniosek o przeniesienie terminu złożenia deklaracji podatkowej do 31 grudnia roku następującego po sprawozdawczym.
W razie niezłożenia w określonym terminie deklaracji podatkowej płatnik ponosi odpowiedzialności przewidzianą w Kodeksie Podatkowym oraz w innych przepisach.
Państwowa Służba Fiskalna
Pismo Nr 4759/П/99-99-13-01-03-14, z dnia 10 maja 2016