20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Podejmowanie uchwał w sprawie reorganizacji spółek akcyjnych (27-07-2010)


Podejmowanie uchwał w sprawie reorganizacji spółek akcyjnych

 

Wyjaśnienie

Państwowej Komisji ds Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy

Nr 11,  z dnia 06.09.2007

 

Zgodnie z pkt. 23 ust.2 art. 7 ustawy Ukrainy „O państwowej regulacji rynku papierów wartościowych na Ukrainie” (448/96-BP) Państwowa Komisja ds. Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy wyjaśnia zasady stosowania ust. 4 art. 159 Kodeksu Cywilnego Ukrainy (435-15) oraz art. 42 Ustawy Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12) wyjaśnienie dotyczące rozpatrywania spraw związanych z prawomocnością uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy związanych z reorganizacją spółki akcyjnej.

Stosunki wynikające w związku z zawieszeniem działalności spółki gospodarczej regulowane są m.in. w Kodeksie Cywilnym Ukrainy (435-15), Kodeksie Gospodarczym Ukrainy (436-15), Ustawie Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12).

Zgodnie z art.19 Ustawy Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12) zakończenie działalności spółki odbywa się poprzez jej reorganizację (połączenie, przyłączenie, podział, wydzielenie, przekształcenie) lub likwidację.

Tj.Ustawa Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12) przewiduje dwie możliwości zakończenia spółki: reorganizację do której zalicza się połączenie, przyłączenie, podział, wydzielenie, przekształcenie i likwidacja.

Zgodnie z art. 59 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy (436-15) zakończenie działalności podmiotu gospodarowania odbywa się poprzez jego reorganizację (połączenie, przyłączenie, podział, przekształcenie lub likwidację.

W przypadku połączenia podmiotów gospodarowania wszystkie prawa i obowiązki każdego z nich przechodzą do podmiotu gospodarowania utworzonego w wyniku połączenia.

W przypadku połączenia dwóch lub więcej podmiotów gospodarowania do innego podmiotu gospodarowania do ostatniego podmiotu przechodzą wszystkie prawa majątkowe i obowiązki łączonych podmiotów gospodarowania.

W przypadku podziału podmiotu gospodarowania wszystkie jego prawa majatkowe i obowiązki przechodzą wg aktu podziału (bilansu) w odpowiednich częściach do każdego nowego podmiotu gospodarowania utworzonego w wyniku tego podziału.

W przypadku wydzielenia jednego lub kilku nowych podmiotów gospodarowania do każdego z nich przechodzą wg aktu podziału ( bilansu) w odpowiednich częściach prawa majątkowe i obowiązki reorganizowanego podmiotu.

W przypadku przekształcenia jednego podmiotu gospodarowania w inny podmiot do nowoutworzonego podmiotu gospodarowania przechodzą wszystkie prawa majątkowe i obowiązki wcześniejszego podmiotu gospodarowania.
tj.Kodeks Gospodarczy Ukrainy (436-15), podobnie jak w Ustawie Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12) przewiduje dwie możliwości zawieszenia spółki: reorganizację i likwidację, jednak wydziela nie pięć, a cztery sposoby reorganizacji:

W Kodeksie Cywilnym Ukrainy (435-15) art. 104 przewiduje, że osoba prawna kończy swoją działalność w wyniku przekazania całości własnego majątku, praw i obowiązków innej osobie prawnej – następcy prawnemu  poprzez połączenie, przyłączenie, podział, przekształcenie) lub w wyniku likwidacji.

Tj. inaczej niż w Kodeksie Gospodarczym Ukrainy (436-15) i Ustawie Ukrainy „O spółkach gospodarczych”  (1576-12), Kodeks Cywilny Ukrainy (435-15) przewiduje, że drogą połączenia osoby prawnej jest przekazanie przez tą osobę prawną całości własnego majątku, praw i obowiązków innym osobom prawnym – następcom prawnym lub jej likwidacja.

A jednocześnie przekazanie przez osobę prawną całości własnego majątku, praw i obowiązków innym osobom prawnym – następcom prawnym może odbywać się w związku z połączeniem, przyłączeniem, podziałem, przekształceniem.

Przejście majątku, praw i obowiązków osoby prawnej (lub ich części) do jednej lub kilku nowoutworzonych osób prawnych odbywa się jak wynika z ust.2 art.107 Kodeksu Cywilnego Ukrainy (435-15) na podstawie aktu przekazania (w przypadku połączenia, przyłączenia lub przekształcenia) lub na podstawie bilansu podziału (w przypadku podziału).

Poza tym, Kodeks Cywilny Ukrainy (435-15) przewiduje, że jednym ze sposobów przejścia na podstawie bilansu podziału części majątku, praw i obowiązków osoby prawnej do jednej lub kilku nowoutworzonych osób prawnych – wydzielenie (art. 109 Kodeksu Cywilnego) do którego stosuje się wg analogicznej regulacji ust. 1, 2 i 4 art. 105 („obowiązki osoby podejmującej uchwałę o zawieszeniu osoby prawnej”) i regulacje art.106 („połączenie, przyłączenie, podział i przekształcenie osoby prawnej„) i art. 107  ("Zasady zawieszenia osoby prawnej poprzez połączenie, przyłączenie, podział i przekształcenie„) Kodeksu Cywilnego Ukrainy.

O ile połączenie, przyłączenie, oddział, przekształcenie i wydzielenie zaliczone jest w Kodeksie Gospodarczym Ukrainy (436-15) i w Ustawie Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12) do rodzaju (sposobów, możliwości) reorganizacji, uwzględniając identyczność regulacji ust.2 – 5 art. 59 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy (436-15) o przejściu w przypadku połączenia, przyłączenia, podziału lub przekształcenia praw majątkowych i obowiązków poprzedniego podmiotu gospodarowania do nowego lub kilku nowoutworzonych podmiotów gospodarowania art.104, 106, 107, 108 Kodeksu Cywilnego Ukrainy (435-15), reorganizacji (wg Kodeksu Gospodarczego i Ustawy  "O spółkach gospodarczych") i przekazanie przez podmiot prawny całości własnego majątku, praw i obowiązków innej osobie prawnej – następcy prawnemu ( wg Kodeksu Cywilnego) jest jednym i tym samym wg treści sposobem zawieszenia osoby prawnej tj. użyte definicje są identyczne.

Zgodnie z ust. 4 art. 159 Kodeksu Cywilnego Ukrainy (435-15) uchwałę dotyczącą likwidacji spółki podejmuje się w ilości nie mniejszej niż ¾ głosów akcjonariuszy uczestniczących w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W art. 42 Ustawy Ukrainy „O spółkach gospodarczych” (1576-12) przewidziano, że w sprawach podejmowania uchwały o zawieszeniu działalności spółki akcyjnej uchwałę walnego zgromadzenia podejmuje się większością  ¾ głosów akcjonariuszy uczestniczących w walnym zgromadzeniu.

Ustawa Ukrainy „O spółkach gospodarczych” jest ustawą szczególną, określającą definicje i rodzaje spółek gospodarczych, zasady ich tworzenia, działalności, a także prawa i obowiązki jej uczestników  i założycieli.

Jako ustawa szczególna uwzględnia regulacje Kodeksu Cywilnego (435-15) dotyczące podejmowania uchwał o likwidacji spółki akcyjnej ilością nie mniejszą niż ¾ głosów akcjonariuszy uczestniczących w walnym zgromadzeniu,  jednocześnie uzupełnia ją o wymóg podejmowania uchwał większością ¾ głosów akcjonariuszy uczestniczących w walnym zgromadzeniu dotyczących reorganizacji spółki akcyjnej.

Mając na uwadze powyższe przy rozstrzyganiu spraw dotyczących prawomocności uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy należy stosować regulacje Ustawy „O spółkach gospodarczych” (1576-12).

 

Przewodniczący Komisji A. Baliuk

 



Powrót Wszystkie Aktualności