Podstawy wszczęcia postępowania (09-02-2012)
Podstawy wszczęcia postępowania w sprawie o upadłość
1. Sprawy o upadłość podlegają sądom gospodarczym i rozpatrywane są przez w siedzibie dłużnika - osoby prawnej lub w miejscu zamieszkania osoby fizycznej -przedsiębiorcy.
2. Prawo zwrócenia się do sądu gospodarczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie o upadłość posiada dłużnik, wierzyciel.
3. Sprawa o upadłość wszczynana jest przez sąd gospodarczy w przypadku, gdy bezsporne roszczenia wierzyciela (wierzycieli) wobec dłużnika wynoszą łącznie nie mniej niż 300 minimalnych wysokości wynagrodzeń, niezaspokojonych przez dłużnika, w przeciągu 3 - ch miesięcy po określonym do ich pokrycia terminie, w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w niniejszej Ustawie.
Bezsporne roszczenia wierzycieli - pieniężne roszczenia wierzycieli, potwierdzone prawomocną uchwałą sądową i postanowieniem otwierającym postępowania wykonawczego, zgodnie z którym zgodnie z prawem odbywa się spisanie środków z rachunku dłużnika.
W skład tych roszczeń, w tym również dotyczących spłaty podatków, opłat (obowiązkowych płatności) nie zalicza się kar (odsetek, grzywien) i innych sankcji finansowych.
4. Sąd, prowadzący sprawę o upadłość rozstrzyga wszystkie spory majątkowe z roszczeń wobec dłużnika, w tym również uznając nieważność dowolnych czynności prawnych (umów) zawartych przez dłużnika, spłatę podatków, opłat (obowiązkowych płatności), egzekucji wynagrodzeń, przywrócenia do pracy pracowników funkcyjnych i służbowych dłużnika, a także uznania nieważności decyzji organów państwowych związanych z roszczeniami majątkowymi wobec dłużnika.
5. W przypadku, gdy sprawa nie podlega danemu sądowi gospodarczemu, materiały sprawy przesyłane są przez sąd gospodarczy wg określonej właściwości przewidzianej w Kodeksie Postępowania Gospodarczego Ukrainy.
 |
 |