20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Postępowanie komornicze na Ukrainie (25-02-2011)


Postępowanie komornicze na Ukrainie

Zajęcie majątku dłużnika. Zasady przekazania majątku do sprzedaży

Warunki i zasady wykonania decyzji sądu oraz innych organów (urzędów), które zgodnie z prawem podlegają przymusowemu wykonaniu w razie niewykonania ich dobrowolnie określa Ustawa Ukrainy " O postępowaniu wykonawczym" Nr 606-XIV, z dnia 21.04.99 (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami).

Za postępowanie wykonawcze uważa się całość czynności organów i osób funkcyjnych określonych w ustawie, skierowane na przymusowe wykonanie decyzji sądów i innych organów, przeprowadzanych z podstaw, w sposób oraz w granicach pełnomocnictw określonych w ustawie, innych aktach normatywno - prawnych, wydanych w oparciu o powyższą ustawę oraz inne przepisy, a także decyzji podlegających przymusowemu wykonaniu (dalej - decyzja).

Przymusowe wykonywanie decyzji na Ukrainie powierzono Państwowej Służbie Wykonawczej wchodzącej w skład systemu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jednym ze środków przymusowego wykonania decyzji jest objęcie egzekucją majątku dłużnika, podlegającego zajęciu (spisaniu), odebraniu i przymusowej sprzedaży.

Za " majątek" dłużnika rozumie się poszczególne rzeczy oraz ich całość, wszystkie prawa majątkowe dłużnika stanowiące jego własność na dzień dokonania postępowania wykonawczego.  

Poszczególne elementy zajętego majątku określa ustawa, jako spis, ogłoszenie zakazy dysponowania majątkiem, ograniczenie prawa użytkowania lub jego odebranie od dłużnika i przekazanie na przechowywanie przez inne osoby - to całość czynności jakie ściśle są uregulowanie oraz posiadają wskazane podstawy dla ich zastosowania.

Zajęcie (areszt) majątku dłużnika może być dokonane przez państwowego wykonawcę poprzez:

- podjęcie postanowienia o otwarciu postępowania wykonawczego,  w którym nakłada się zajęcie majątku dłużnika i ogłasza zakaz jego sprzedaży;

- podjęcie postanowienia na zajęcie środków oraz innych wartości dłużnika znajdujących się rachunkach i depozytach, bądź przechowywane są w bankach lub innych instytucjach finansowych;  

- podjęcie postanowienia o zajęciu majątku dłużnika i ogłoszenie zakazu jego sprzedaży'

- przeprowadzenie spisu majątku dłużnika i nałożenie na niego zajęcia.

Państwowy wykonawca na podstawie postanowienia o otwarciu postępowania wykonawczego lub na podstawie postanowienia o zajęciu majątku dłużnika i ogłoszenia zakazu jego sprzedaży może objąć egzekucją kwoty zobowiązania na podstawie dokumentu wykonawczego z uwzględnieniem kosztów związanych z przeprowadzaniem czynności wykonawczych z całości majątku dłużnika lub z odrębnie określonego majątku dłużnika.

W razie potrzeby, postanowienie o zajęciu majątku dłużnika i ogłoszeniu zakazu jego sprzedaży przesyłane jest przez państwowego wykonawcę do kancelarii notarialnej oraz innych organów rejestrujących majątek lub prowadzących rejestr zakazów jego sprzedaży.

Kopię postanowienia wykonawcy państwowego o zajęciu środków , bądź majątku dłużnika w terminie nie przekraczającym następnego dnia po jego przyjęciu przesyłana jest do dłużnika oraz do banków, bądź innych instytucji finansowych lub organów wymienionych w ust.2 niniejszej Ustawy.

Postanowienie wykonawcy państwowego o zajęciu środków, bądź majątku dłużnika może być zaskarżone przez dłużnika do naczelnika odpowiedniego organu państwowej służby wykonawczej lub do sądu w terminie 10 dni od dnia otrzymania.

Zajęcie stosuje się:

1. dla zabezpieczenia przechowania majątku dłużnika podlegającego przekazaniu komornikowi lub sprzedaży;

2.dla wykonania decyzji o konfiskacie majątku dłużnika;

3. przy wykonywaniu uchwały sądu o objęciu zajęciem majątku należącego do pozwanego i znajdującego się u niego, bądź u innych osób.

Osoba, która uważa , że majątek objęty zajęciem należy do niej, a nie do dłużnika, może zwrócić się do sądu z pozwem o uznanie prawa do majątku i zwolnienie go z zajęcia.

W przypadku podjęcia przez sąd decyzji o zwolnieniu majątku z zajęcia lub dokonania spłaty przez dłużnika długu na podstawie dokumentu wykonawczego przez sprzedażą zajętego majątku dłużnika, majątek zwalniany jest z zajęcia na podstawie postanowienia wykonawcy państwowego w terminie nie przekraczającym następnego dnia, gdy dowie się o takich okolicznościach.

Majątek dłużnika może być zwolniony z zajęcia na podstawie postanowienia naczelnika odpowiedniego wydziału państwowej służby wykonawczej, w przypadku gdy podczas rozpatrywania odpowiedniej skargi dłużnika zostały wykryte  naruszenia  zasad nakładania zajęcia przez wykonawcę państwowego.

W przypadku posiadania pisemnej opinii eksperta w której zawarte jest stwierdzenie braku możliwości, bądź bezcelowości sprzedaży zajętego majątku dłużnika, w związku ze znacznym stopniem jego zużycia, uszkodzeniem lub gdy koszty związane z objęciem zajęcia przewyższają kwotę za którą może być sprzedany, majątek dłużnika może być zwolniony z zajęcia na podstawie postanowienia wykonawcy państwowego, zatwierdzanego przez naczelnika odpowiedniego organu państwowej służby wykonawczej.

Odebranie zajętego majątku z przekazaniem go do sprzedaży odbywa się w terminie określonym przez wykonawcę państwowego, lecz nie wcześniej niż w terminie 5 dni po objęciu zajęciem.

Produkty oraz inne rzeczy szybko psujące się odbierane są i przekazywane do sprzedaży natychmiast po objęciu zajęciem.

Papiery wartościowe, wyroby jubilerskie oraz inne wyroby ze złota, srebra, platyny , metali z grupy platyny, kamienie drogocenne , a także złom , części takich wyrobów wykryte przy spisie objęte zajęciem, podlegają obowiązkowemu odebraniu i natychmiastowemu przekazaniu na przechowanie w placówce Narodowego Banku Ukrainy.

Zajęcie papierów wartościowych, odbywa się wg zasad określonych przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

Państwowy wykonawca zobowiązany o dbanie zabezpieczenia warunków sprzedaży majątku dłużnika, nie zmniejszając jego interesów prawnych.

Sprzedaż zajętego majątku , poza majątkiem odebranym zgodnie z prawem z obrotu oraz papiery wartościowe, wyroby jubilerskie oraz inne wyroby ze złota, srebra, platyny i metali z grupy platyny, kamieni drogocennych i pereł, a także złomu  i części takich wyrobów, odbywa się przez specjalistyczne organizacje, na podstawie umów zawartych między Państwową Służbą Wykonawczą a specjalistycznymi organizacjami poprzez ich sprzedaż na aukcjach, targach.

Organ państwowej służby wykonawczej zawiera z organizatorami aukcji umowę, w której udziela pełnomocnictw do sprzedaży majątku przez organizatora za określone wynagrodzenia za świadczenie usługi sprzedaży zajętego majątku za określony % od ceny sprzedaży.

Wysokość wynagrodzenia za świadczone usługi z uwzględnieniem podatku VAT nie powinna być wyższa niż 15% .

Specjalistyczna organizacja przeprowadza aukcję na wniosek państwowego wykonawcy , w którym zaznacza się cenę początkową majątku wystawianego na aukcję.

Departament Państwowej Służby Wykonawczej



Powrót Wszystkie Aktualności