20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Przedsiębiorstwo na podstawie umowy pełnomocnictwa (29-03-2009)

Przedsiębiorstwo na podstawie umowy pełnomocnictwa

Zgodnie z art. 1000 Kodeksu Cywilnego Ukrainy umową pełnomocnictwa uważa się umowę w której jedna strona zobowiązuje się w imieniu i na rzecz drugiej strony do określonych czynności prawnych.

Mocodawca zobowiązuje się w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie w szczególności do zabezpieczania pełnomocnika w środki nieodzowne dla wykonania pełnomocnictwa.

Zgodnie z pkt. 1.31 art. 1 Ustawy Ukrainy „ O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” Nr 283/97 z dnia 22.05.97 (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami) za sprzedaż nie uważa się (nie należy do dostaw) operacje przekazania towarów na podstawie umów cywilnoprawnych , które nie przewidują przekazania praw własności na takie towary.

Jednakże, umowy przewidujące w imieniu i na koszt zamawiającego wykonanie określonych czynności prawnych i w których nie przekazuje się praw własności na towary (wyniki prac, usług) przez wykonawcę na zamawiającego , czynności takie nie podlegają opodatkowaniu VAT i podatkiem dochodowym

Przekazanie zapłaty (w tym również zaliczki) za towar nierezydentowi nie zwiększa kosztów ogółem u wykonawcy, o ile zgodnie z pkt.5.1 art.5 Ustawy „ O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” do kosztów ogółem należy wyłącznie wartość kosztów poniesionych z tytułu rekompensaty wartości towarów (robót, usług) , które nabywa się (wytwarza) przez płatnika podatków do dalszego ich wykorzystania w prowadzonej działalności.

Odnośnie VAT, to zgodnie z pkt. 7.3.8 art. 7 Ustawy Ukrainy „O podatku VAT” wcześniejsza zapłata (zaliczka) wartości importowanych towarów nie zmienia znaczenia kredytu podatkowego lub zobowiązań podatkowych VAT takiego importera.

W przypadku, gdy nabycie towarów u nierezydenta odbywa się z zapłatą dla wykonawcy zgodnie z pkt.4.7 „ O podatku VAT” dniem zwiększenia kredytu podatkowego jest dzień przekazania środków na rzecz sprzedającego towary, a dniem zwiększenia zobowiązań podatkowych – dzień przekazania takich towarów zamawiającemu.

Lecz, u wykonawcy importującego towar na podstawie porozumienia z zamawiającym, zgodnie z z pkt. 7.2.7 Ustawy „ O podatku VAT” dokumentem potwierdzającym prawo do otrzymania kredytu podatkowego uważa się ładunkową deklaracje celna sporządzoną zgodnie z prawem , która potwierdza zapłatę podatku VAT.

Jednakże, wyłącznie przy otrzymaniu ładunkowej deklaracji celnej , wykonawca określa kredyt podatkowy z VAT, a przy przekazaniu towarów zamawiającemu – nalicza zobowiązania podatkowe.

Za wykonanie umowy dostaw towaru i wykonanie robót montażowych wykonawca opłaca wynagrodzenie.

Dzień wynagrodzenia w ewidencji podatkowej określa się zgodnie z warunkami umowy. W przypadku, gdy wykonawca otrzymuje wynagrodzenie po wykonaniu umowy, to ten dzień wskazuje w dochodach ogółem i zobowiązaniach z podatku VAT, w oparciu o wartość świadczonych usług ( kwoty wynagrodzenia).

W przypadku, gdy wynagrodzenie przekazuje się wykonawcy wraz z podstawową kwota przeznaczona na nabycie towaru i wykonania robót montażowych, to na ten dzień określa się w ewidencji podatkowej dochód ogółem i zobowiązania podatkowe.

Źródło: Wyjaśnienie Państwowej Administracji Podatkowej (17.10.2008)

Zgodnie z pkt. 7.9.1 art. 7 Ustawy Ukrainy „O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” oraz pkt.4.7 Ustawy Ukrainy „ O podatku VAT” , w szczególności przy przekazaniu środków z tytułu operacji , które nie przewidują przekazania własności na majątek, nie zwiększa się dochodów i nie nalicza zobowiązań podatkowych VAT u wykonawcy.



Powrót Wszystkie Aktualności