Przedsiębiorstwo nabywa od dostawcy zagranicznego towary. Wartość towaru określana jest na podstawie kursu Narodowego Banku Ukrainy w chwili otrzymania towaru. Czy przedsiębiorstwo powinno dokonywać rozliczeń kosztów ogółem związanych ze zmianą kursu hrywny w przeciągu takiego okresu sprawozdawczego?
W ppkt. 7.3.2 pkt.7.3 art. 7 Ustawy przewidziano, że koszty poniesione ( naliczone) przez płatnika podatku w walucie zagranicznej w przeciągu okresu sprawozdawczego w związku z nabyciem towarów ( robót, usług) , których wartość zalicza się kosztów ogółem takiego płatnika podatku, określa się w kwocie równej wartości bilansowej takiej waluty zagranicznej, określonej zgodnie z regulacjami ppkt. 7.3.1, 7.3.4, 7.3.6 pkt. 7.3 art. 7 Ustawy i nie podlegają przeliczeniu w związku ze zmianą kursu hrywny w przeciągu takiego okresu sprawozdawczego.
W ppkt. 7.3.1 wymienionego pkt. przewidziano, że dochody uzyskane ( naliczone) przez płatnika podatku w walucie zagranicznej w związku ze sprzedażą towarów ( robót, usług) w przeciągu okresu sprawozdawczego przelicza się w hrywnę wg oficjalnego kursu walutowego ( wymiany) Narodowego Banku Ukrainy obowiązującego na dzień otrzymania ( naliczenia) takich dochodów i nie podlegają przeliczeniu w związku ze zmianą kursu w przeciągu takiego okresu sprawozdawczego.
Wartość bilansowa waluty zagranicznej otrzymanej przez płatnika podatku w związku ze sprzedażą ( wpływ w walucie zagranicznej) określa się wg kursu przewidzianym w ust. 1 ppkt.7.3.1 pkt.7.3 art.7 Ustawy.
Jednakże zasady określania wartości bilansowej waluty zagranicznej w celu określenia kosztów ogółem, naliczonych w walucie zagranicznej, są takie same jak dla określania dochodów ogółem otrzymanych w walucie zagranicznej.
Mając na uwadze jak wyżej, płatnik podatku przy otrzymaniu importowanych towarów do kosztów ogółem zalicza kwotę obliczoną poprzez przeliczenie wartości towarów w hrywnę wg oficjalnego kursu NBU obowiązującego na dzień otrzymania takich towarów.
Państwowa Inspekcja r. Sołomiańskij m.Kijowa