Przedsiębiorstwo nabyło akcje od nierezydenta. Wg jakiej stawki opodatkowywany jest taki dochód?
Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 9.6 art. 9 Ustawy Ukrainy Nr 889-IV „O podatku od dochodów osób fizycznych” z dnia 22.05.2003 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami, dalej – Ustawa), ewidencja wyników operacji finansowych z aktywami inwestycyjnymi prowadzana jest przez płatnika podatku samodzielnie, oddzielnie od innych dochodów oraz kosztów.
Zysk inwestycyjny rozlicza się jako różnicę między dochodem, uzyskanym przez płatnika podatku z sprzedaży oddzielnego aktywu inwestycyjnego oraz jego wartością którą oblicza się wychodząc z kwoty kosztów poniesionych w związku z nabyciem takiego aktywu.
W skład ogólnego rocznego dochodu opodatkowanego płatnika podatku zalicza się dodatnie znaczenie ogólnego wyniku finansowego operacji z aktywami inwestycyjnymi wg skutków takiego roku sprawozdawczego. Ogólny wynik finansowy operacji z aktywami inwestycyjnymi określa się jako kwotę dochodów inwestycyjnych, otrzymanych przez płatnika podatku w ciągu roku sprawozdawczego, zmniejszoną o kwotę strat inwestycyjnych, poniesionych przez takiego płatnika podatku w ciągu roku.
Papiery wartościowe (w tym akcje) podczas ich sprzedaży jako obiekt opodatkowania zaliczane są do majątku ruchomego (zgodnie z pkt. 1.18 art. 1 Ustawy – majątek ruchomy – to cały majątek, inny od nieruchomego).
Przedsiębiorstwo, które nabyło od nierezydenta akcje (papiery wartościowe) powinno wykonać wszystkie funkcje agenta podatkowego, określonych w pkt. 1.15 art. 1 Ustawy, odnośnie zapłaconych nierezydentowi środków, to znaczy zapłacić podatek od dochodu inwestycyjnego, który naliczono płatnikowi podatku – nierezydentowi w związku z operacją sprzedaży papierów wartościowych.
Dochód inwestycyjny nierezydenta rozlicza się na podstawie przedstawionych przez niego dokumentów, potwierdzających koszty nabycia papierów wartościowych oraz zapłacony podatek od dochodów osób fizycznych wg stawki zgodnie z pkt. 7.3. art. 7 Ustawy (30 %).
Państwowa Administracja Podatkowa m. Kijów
![]() |
![]() |